Z toho čtyřikrát odehrál devadesát minut. „Je to mladý a perspektivní hráč, reprezentant do devatenácti let. Záleží nám taky na tom, abychom nějaké kluky vychovávali a o Lukyho už byl zájem i v zahraničí. Zatím jsme spokojeni, jak pracuje,“ vysvětlil jeho herní vytížení asistent brněnského kouče Jozef Dojčan.

Endl už má za sebou i sedm duelů v nejvyšší české soutěži, kde za Zbrojovku v minulé sezoně zaznamenal 247 minut. Hned dvakrát bránil ofenzivní hráče pražské Sparty. „Poprvé jsem vůbec nečekal, že budu hrát a šlo pro mě o těžkou zkoušku. Ty zápasy mi ale daly hlavně zkušenosti, abych se teď mohl soustředit na druhou ligu. Byl jsem taky rád, že jsem nastupoval vedle zkušenějších spoluhráčů, jako byli Pavel Dreksa nebo Luďa Pernica,“ zmínil brněnský rodák.

NEVYHNE SE CHYBÁM

Nyní nadějný fotbalista vytvořil dvojici ve středu obrany se sedmadvacetiletým Janem Štěrbou, který na jihu Moravy hostuje z olomoucké Sigmy. „Lukáš je dostatečně rychlý a dostatečně dobrý hlavičkář. Soubojový typ se slušnou rozehrávkou. Jako mladý hráč se samozřejmě nevyhne nějakým chybám, ale to je normální. Je navíc dobře, že hraje se zkušeným stoperem, od kterého se má co učit,“ řekl Dojčan.

Poprvé v této druholigové sezoně se Endl objevil na hřišti ve druhém kole proti Opavě, když odehrál jen dvě minuty. Do základní sestavy se pak dostal po porážce 0:2 s Prostějovem, kdy naskočil do druhého poločasu.

„Spíš si ale myslím, že k větší minutáži mi pomohlo pohárové utkání proti Žďáru (Zbrojovka postoupila po vítězství 4:0 – pozn. red.), v něm jsem se chytl a rozehrál,“ poznamenal Endl.

V posledních čtyřech ligových kolech, v nichž Zbrojovka udržela dvě nuly a získala deset bodů, byla pilířem brněnské defenzivy výhradně dvojice Endl a Štěrba. „Všichni stopeři pracují velmi kvalitně, musím je pochválit a neměli bychom strach tam kohokoliv z nich poslat. Stoperská dvojice nám teď ale funguje slušně a nevidíme důvod něco měnit,“ pravil Dojčan, jenž coby aktivní hráč rovněž působil na pozici středního obránce.

Zbrojovka má ve svém kádru aktuálně hned šest stoperů. „Konkurence je momentálně obrovská, je nás tam hodně, proto musíme všichni makat. Je to pro všechny jen o jednom zápase a záleží, komu se zrovna bude dařit,“ uvědomil si Endl.

Navíc se už blíží i návrat Jakuba Šurala, jenž při posledním ligovém vítězství 1:0 v Příbrami odehrál po zranění tři minuty. „Předpokládám, že do jednoho, dvou týdnů bude připravený a možná pak přistoupíme i ke změně rozestavení. To je ale předběžné, všechno se může zase změnit,“ dodal Dojčan.