V závěru jarní části sezony se posunul ze zálohy hlavně do obrany a zabydlel se na jejím pravém kraji. „Teď jsme měli hodně zraněných hráčů, přidaly se karty, kvůli tomu trenér musel míchat se sestavou. Dával mě tam či tam, ale na bekovi jsem teď víceméně zdomácněl,“ povídá trenčínský odchovanec.

Líšeň bavila sebe i diváky ofenzivním fotbalem a v prvních pěti duelech ani jednou neprohrála.
Gólové hody i četné rošády. Líšeň splnila záchrannou misi

S každou změnou postu se sžil poměrně rychle, i když jednodušší pro něj je setrvání na jedné straně sestavy. „Na každém postu jsou jiné úlohy v ofenzivě i defenzivě, ale znám je a neměl jsem s tím problém. Kde trenér potřeboval a kam mě dal, tam jsem se snažil hrát co nejlépe,“ sděluje Bariš.

Jedno specifikum mu ovšem posun do defenzivní řady přinesl. „Na bekovi se hlavně musím soustředit, abychom byli v lajně se stopery. Stále je potřeba si je hlídat vedle sebe a koukat na ně, abych nebyl tři metry za nimi. Na to jsem se dost zaměřoval, když jsem začínal na bekovi,“ přibližuje.

Přestože je původním povolání spíš bořič soupeřových akcí, na pravém kraji obrany prokázal technické i kombinační dovednosti. Po jeho náramném centru vstřelil Antonín Růsek druhý gól Vlašimi, kterou Zbrojovka zdolala v posledním utkání FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY 4:0. „Z pravé strany se mi hraje lépe, je to po lajně, dává se mi lépe centr, ale není to problém ani zleva,“ podotýká Bariš.

Damián Bariš
Sezona 2019/2020:
28 zápasů, 2118 minut, 0 gólů, 2 asistence, 3 žluté karty, 0 červených karet
Sezona 2018/2019:
26 zápasů, 1965 minut, 4 góly, 1 asistence, 2 žluté karty, 1 červená karta

Ze třiceti kol chyběl v sezoně pouze dvakrát, o jedno utkání odehrál víc jen útočník Růsek. „Když hraju pravidelně, cítím se dobře, i kondice se zápasy zlepšovala. Vydržel jsem celé utkání,“ líčí.

Protože patřil k nejvytíženějším hráčům, dostal od trenéra Miloslava Machálka čtyřdenní volno. „Určitě si aspoň jeden den zajdu do posilovny nebo si zaběhám, potřebuji se hýbat. Trenér nám to rozdělil, kdo odehrál víc zápasů, má pár dní volno, někteří toho odehráli méně, takže dotrénovávají i s béčkem,“ informuje.

14.7.2020 - domácí FC Zbrojovka Brno (červená) proti FC SB Vlašim (zelená)
Zbrojovka přejela Vlašim a zakončila sezonu bez domácí prohry. Po 23 letech

V pátek bude se spoluhráči netrpělivě čekat na rozhodnutí grémia Ligové fotbalové asociace, zda si Zbrojovka zahraje baráž o postup do nejvyšší české soutěže, kterou Bariš ještě neokusil. „Všichni teď čekáme na pátek a budeme na telefonech sledovat rozhodnutí, zda bude baráž, nebo konec sezony. Měli jsme celé jaro formu, baráž by pro nás byla ideální hned. Nevím, zda nám pauza případně pomůže, nebo spíš uškodí,“ uvažuje slovenský hráč.