Také jeho příspěvek pomohl k vysokému pátečnímu domácímu vítězství 5:0 nad Prostějovem v patnáctém kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. „Byl to dobrý zápas a myslím, že lidi musel bavit.I když Prostějov dohrával o jednoho hráče méně, chtěli jsme hrát a nabízet se, běhali jsme neustále. Měli jsme toho taky dost, dobře jsme však pracovali a hlavně máme tři body,“ liboval si Vaněk.

Přestože Zbrojovka po prvním poločase vedla 1:0, kouč Miloslav Machálek oživil hru poločasovým střídáním obou krajních záložníků a dvě minuty po přestávce navíc viděl červenou kartu hostující zadák Tomáš Janíček. „Prostějov přesto hrál pořád to stejné, zůstával v bloku. Možná mu chyběl jeden útočník, ale byl to zápas spíš o nás, jak k němu přistoupíme. Zaslouženě jsme vyhráli,“ liboval si devětadvacetiletý středopolař.

Trenér Machálek ani za rozhodnutého stavu neustával v pobízení svých svěřenců k ofenzivní hře. Po přestávce se mu odvděčili čtyřmi góly. „Slyšeli jsme pořád z lavičky, ať hrajeme dopředu. Myslím, že to byl hezký zápas a všechny lidi vtáhl,“ přemítal Vaněk.

Zbrojovka si připsala nejvyšší triumf v aktuálním ročníku, pod koučem Machálkem ovládla už třetí domácí utkání se skóre 13:2. Herní styl nového trenéra už má výraznější kontury. „Myslím, že jsme tak hráli už minulý zápas s Vyšehradem. Teď jsme makali stejně až do konce a to musíme dodržovat, ať proti nám nastoupí soupeř,“ nabádal fotbalista.

Do Brna přišel po konci smlouvy v ruské Ufě. Poprvé nastoupil v půlce září proti Líšni a rázem se stal hnacím motorem mužstva. „Angažmá splňuje, co jsem od něj čekal. Chytil jsem herní rytmus a jsem spokojený. Chci pomáhat klukům a posouvat se s Brnem tabulkou nahoru. Myslím, že nám to zatím vyhází,“ řekl Vaněk, který v osmi zápasech posbíral čtyři branky a pět asistencí.

Úlohu v mužstvu má stejnou, ať už jej vedl Pavel Šustr, nebo nyní trenér Machálek. „Mám se pořád nabízet a rozdávat balony, o což se snažím,“ popsal.

Citlivě mění rytmus hry a zásobuje spoluhráče balony po zemi i vzduchem za obránce. „Když to tam kopnu dobře, kluci z toho mají šanci. Měli jsme i proti Prostějovu hodně situací ze stran, centry létají, ale finální fázi musíme zlepšit a někoho ve vápně najít,“ nabádal odchovanec brněnské Zbrojovky, který v osmnácti letech přestoupil do pražské Slavie.

Upozornil na sebe až v dresu Jablonce, což ho katapultovalo do Plzně, kde se učil od špílmachra Pavla Horvátha například překvapivé přihrávky z prvního doteku. „Pavel tohle hrál v Plzni pořád, odkoukal jsem to od něj. Aspoň trošku se k němu chci přiblížit, protože kopací techniku měl skvělou. Nikdo ho nenapodobí, ale měl jsem štěstí se od něj učit,“ podotkl.

Stejně jako od Horvátha v Plzni i brněnští spoluhráči od Vaňka očekávají rychlé přihrávky naslepo. „Někdy se podívám a jindy počítám, že tam jsou. Kluci vědí, že tam budu kopat, na tréninku to dělám pořád. Dáváme jim neustále do hlav, že když mám míč, snažím se ho dávat za obranu a kluci tam chodí,“ pravil záložník.

Zbrojovka po polovině soutěže zůstává na čtvrté příčce sedm bodů za vedoucími Pardubicemi, na jejichž hřišti uzavře podzim až za dva týdny po reprezentační přestávce. „Pro nás je škoda, že přichází pauza. Kdyby se hrálo hned, bude to pro nás lepší. Musíme se připravit, kvalitně potrénujeme a bude to dobré,“ vyhlížel dvojnásobný český šampion s Plzní.

Jediné venkovní utkání pod vedením kouče Machálka brněnský celek nezvládl, když na hřišti Žižkova prohrál 0:1. Na závěr sezony přitom nastoupí na trávníku lídra soutěže. „Je psychologické, že se doma hrají líp, protože vás ženou fanoušci, v Plzni jsem to taky zažil. Naštěstí v Brně příznivci jezdí i ven. V Pardubicích to už musíme urvat, získat tři body a posunout se v tabulce nahoru,“ burcoval Vaněk.