V Luhačovicích v půl páté odpoledne vyzvou prvoligový Zlín. „Máme dva dny, aby se kluci rozjeli. Zápasy s mužstvy z první ligy jsou výborná konfrontace. Zápas nic nenahradí,“ uvedl kouč Jihomoravanů Pavel Šustr.

Krátký odpočinek

S tím souhlasí také hráči. „Volno bylo krátké, ale těším se. Fotbal už mi začínal chybět, ačkoli jsme i teď měli individuální tréninky, abychom nezlenošili. Prvoligové týmy mají vyšší kvalitu,“ prohlásil forvard Jakub Přichystal.

Přípravná utkání Zbrojovky:

Středa 9. 6., 16.30:
Zlín – Zbrojovka

Neděle 23. 6., 16.00:
Opava – Brno

Sobota 29. 6., 11.00:
Zbrojovka – Jihlava

Sobota 6. 7., 17.00:
Zbrojovka – Nitra

Sobota 13. 7., (upřesní se):
Zbrojovka – Vyškov

Ten se na soupisku Brňanů vrátil letos v zimě, když si jej Šustr stáhl z hostování v Líšni. Se Zbrojovkou ale postup mezi českou elitu neurval.

Brňané vypadli v baráži o všechno s Příbramí. „V hlavách to asi mít ze začátku budeme, ale neovlivní nás to. Jedeme od znovu a musíme makat. Teď chceme postoupit z prvního místa,“ vyhlásil.

V pondělí se na Srbskou spolu s ním dostavilo dalších dvaadvacet fotbalistů. „Zraněný je jen Ondřej Pachlopník, jinak jsou všichni v pořádku,“ oznámil Šustr.

Počítat každopádně už nemůže s trojicí hráčů. Lukáš Vraštil, Ladislav Krejčí a Michal Škoda svá místa v brněnské kabině již vyklidili.

Krejčího zlákala pražská Sparta, Vraštil zamířil do Zlína a Škodovi skončila smlouva. „Michala jsme sledovali poslední rok. Měl zdravotní problémy a po zvážení všech faktorů jsme se rozhodli, že ve spolupráci pokračovat nebudeme. Věřím, že naši odchovanci jeho roli převezmou,“ řekl Šustr.

I tak se Brňané dívají po posilách. „Jsme v kontaktu s konkrétními hráči a dolaďujeme detaily. První posily oznámíme co nejdřív. Musíme zacelit mezeru po odchodu Krejčího a také řešíme jednu či dvě pozice v ofenzivě,“ přiblížil sportovní ředitel klubu Tomáš Požár.

Bijce, který by na hrotu nahradil střelce Škodu, ale Jihomoravané nehledají. „Na pozici devítky máme Lukáše Mageru, Přichystala i Martina Zikla, kterého jsme si připravovali. Zaskočí tam i Tonda Růsek, takže na hrotu jsme dostatečně variabilní. Pokud ovšem tyto hráče nasadíme jinde, pozici doplníme,“ dodal Požár.

Vzkříšení rezervy

Kromě postupu do první ligy si Brňané vytyčili ještě jeden cíl. Slavit chtějí i s nově zřízeným béčkem. Rezervní mužstvo začne v divizi jako náhrada za končící juniorku. Cílem je postup do Moravskoslezské fotbalové ligy. „Chceme mít hráče pod dohledem a rozvíjet je v našich podmínkách. Letos stavíme dva týmy. Béčko budou tvořit hráči do třiadvaceti let, zapojíme naše odchovance. Momentálně tento tým preferujeme před hostováním v MSFL,“ přidal ředitel.

V Česku končí projekt Juniorské ligy, kdy mladí fotbalisté soupeřili ve vlastní soutěži. Velké kluby tak obnovují rezervní celky, kde hodlají fotbalové naděje dál rozvíjet. „Chceme, aby hráči v B-týmu nasáli zásady hry, jaké vyžadujeme. Hlavním koučem se stane dosavadní trenér juniorky Richard Dostálek. Bude ale i součástí realizačního týmu prvního mužstva,“ uzavřel Požár.

JAROSLAV GALBA