Do opětovného zahájení FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY zbývá Zbrojovce týden a bortící se defenziva přidělává chmury trenéru Miloslavu Machálkovi. Slovenský zadák Juraj Kotula totiž onemocněl mononukleózou, Lukáš Kryštůfek se stále nezotavil po operaci kolene. „Velkou obavu mám od začátku přípravy po koronavirové přestávce. Vzadu nejsme zpevnění, nemáme tam klasické typy hráčů, což jste viděli ve druhém poločase,“ připomněl čtyři branky Zlína po přestávce.

Viktor Půlpán ještě v pardubickém dresu
První posila. Basket Brno ulovil reprezentačního rozehrávače Půlpána

Už v prvním poločase odstoupil zraněný Jakub Šural. „Zatím nelze říct, jak na tom je. Něco mu křuplo v oblasti žeber,“ hlesl kouč Zbrojovky.

Zbrojovka Brno - Zlín 0:5

Poločas: 0:1. Branky: 25. Štepanovský vlastní, 58. Poznar, 68. Chwaszcz, 69. Ikaunieks, 87. Nečas.
Rozhodčí: Zelinka.
Zbrojovka Brno: Šustr (46. Floder) – Štepanovský, Dreksa (61. Mach), Šural (31. Vaněk), Eismann (46. Šumbera) – Krška (41. Bariš), Čermák, J. Sedlák, Fousek (46. Pachlopník) – Růsek (61. Vintr), Přichystal. Trenér Machálek.
Zlín: Dostál – Cedidla, Buchta, Simerský, Jiráček – Fantiš, Hlinka, Janetzký, Čanturišvili – Poznar, Jawo. Střídali: Azacký, Bartošák, Bačo, Ngimbi, Martínez, Conde, Džafić, Nečas, Ikaunieks, Chwaszcz. Trenér: Páník.

Ten ve třech ze čtyř přípravných duelů po uvolnění vládních opatření kvůli pandemii koronaviru naskočil ve stoperské dvojici s Pavlem Dreksou a na krajích obrany měli Petera Štepanovského s Pavlem Eismannem. „K základní čtyřce nemám zásadní připomínky, hra byla organizovaná. U Dreksy a Šurala panuje z mé strany spokojenost, soupeře k ničemu nepustili, u Eismanna vidím velké zlepšení,“ vylíčil Machálek.

Jmenoval jediné tři typické zadáky, které měl proti Zlínu k dispozici. Na pravém kraji obrany se už zabydluje slovenský křídelník Štepanovský, který přitom v minulé sezoně zlobil obránce soupeřů a vstřelil jedenáct branek. „Pořád zkoušíme varianty. Štepanovský odehrál některá utkání slušně, se Zlínem měl nějaké nedostatky. Dal si vlastní gól, při němž se projevily jiné návyky. V takové situaci obránce nekope pravou nohou, ale levou, přesto ho nehodnotím špatně,“ řekl brněnský kouč.

Po přestávce naskočil na levý kraj obrany Šimon Šumbera, tradičním povoláním také ofenzivní záložník. „Je to posun o jednu řadu dozadu, akorát za mnou už není nikdo, kdo to spasí. Jestli budu hrát v obraně, musím si hlavně zvyknout, že nesmím udělat chybu. Nikdo mi nepřebere hráče, když poběží za mě,“ porovnal změnu postu Šumbera.

Zlozvyk baseballistů? Žvýkací tabák. Je horší než cigarety. Ilustrační foto.
Zpět na baseballový trůn. Draci spoléhají na víc nadhazovačů

Za zraněného Šurala vedle Dreksy naskočil Adrián Čermák a na hřišti si rozuměli. „Naše hra se však rozpadla v momentě, kdy jsme vystřídali Dreksu, který byl hlavní řídící prvek defenzivy. Zápas nám vyslal velmi nepříjemný a krutý signál, ale realistický, protože jsme nepodali dobrý výkon,“ shrnul Machálek.

Nejzkušenější stoper Dreksa, zimní posila z Karviné, střídal po hodině hry a pak už defenzivu zajišťovali výhradně záložníci. „Asi nám chybí další zdravý obránce, ale musíme se s tím poprat, v lize nebude čas přemýšlet. Je to o bránění celého týmu, když se valí pět hráčů proti čtyřem víckrát za poločas, není to jen o obraně, dozadu musíme všichni,“ upozornil Šumbera.

Virtuální Triexpert Cup tvoří jeden zkušební závod a sedm ostrých.
Běžci závodí v Triexpert Cupu, i když zatím jenom na dálku

V nahuštěném programu druhé ligy, která opětovně začne příští týden, se záložníci Zbrojovky musejí nachystat na častější záskok v defenzivě. „Je to jiné takticky, ale když si spolu zahrajeme pět zápasů po sobě, všichni si zvykneme a bude to dobré. Ať dostanu od trenéra jakoukoli roli, přijmu ji a stoprocentně se připravím. I kdybych hrál uprostřed zálohy, kde jsem začínal s fotbalem, už jsem hrál i na stoperu,“ prohlásil Šumbera.