Po minulé sezoně zamířil obránce Lukáš Vraštil do Zlína, středopolař Ladislav Krejčí přestoupil do pražské Sparty a forvard Michal Škoda putoval do Příbrami. „V klubu si možná podle výsledků v létě mysleli, že to bude stačit, ale potom přišlo rozčarování z prvních kol. Mistráky a přípravná utkání jsou jako nebe a dudy,“ podotkl legendární záložník Zbrojovky Karel Jarůšek.

Už začátkem srpna Brno přivedlo záložníka Davida Kršku, před dvěma týdny útočníka Jana Pázlera a v úterý stopera Michala Šmída. „Na nějakých pozicích nám to úplně neklapalo. Přišla zranění, u některých hráčů zhoršení výkonu. Zareagovali jsme, abychom měli víc variant a případně se opřeli o kvalitu hráčů, co přišli,“ vysvětlil brněnský sportovní manažer Tomáš Požár.

Klubový nábor
Na mladé talenty ročníků narození 2013 a 2014 cílí letošní nábor fotbalové Zbrojovky Brno. Vedle zábavy, her a soutěží se děti mohou těšit na hráče prvního mužstva. Trénink začíná ve čtvrtek na stadionu v Srbské ulici v půl čtvrté odpoledne a potrvá zhruba hodinu a půl. V sobotu se Zbrojovka představí i na celobrněnském Dni náborů na Kraví hoře od devíti hodin ráno.

To je důvod příchodu dvaatřicetiletého zadáka Šmída, jenž dorazil z Bohemians 1905 na hostování do ledna. „Zranil se nám Juraj Kotula a Ondra Sukup ztratil formu, takže jsme začali pracovat se Šurym (Jakub Šural – pozn. red.) na pozici pravého beka. Zůstali nám jen dva stopeři, což je málo,“ objasnil Požár příchod Šmída.

Zkušený obránce odehrál 177 utkání v nejvyšší soutěži a chce pomoct Zbrojovce z osmé příčky výš. „Kluci nedotáhli některé zápasy do vítězného konce, ale loni to měli podobné a nakonec hráli baráž. Věřím, že se to povede a dostaneme se nahoru, kam Zbrojovka patří,“ přál si zadák Šmíd.

Zatímco Vraštil za Zlín nenaskočil, protože se v přípravě zranil a podstoupil operaci kolene, dvacetiletý Krejčí se prosadil do základní sestavy Sparty, do níž patřil už pětkrát. „Láďa Krejčí se těžko nahrazuje, sice je to mladý kluk, ale nesmírně talentovaný a dokazuje svou kvalitu už v lize. Trenér Pavel Šustr s ním počítal na stopera i záložníka, ale nemůže to přece stát na jednom klukovi, který odejde,“ připomněl bývalý československý reprezentant Jarůšek, že s jeho odchodem si klub měl poradit.

Ovšem až v rozjeté sezoně si z Líšně kouč Šustr vytáhl tvořivého Kršku, který hned zapadl do základní sestavy Zbrojovky. „Krška se mi líbí, je to pohyblivý kluk, nebojí se míče, kope standardky, má dobrou pravou nohu, v něm vidím přínos. Jen škoda, že ho klub musel najít v Líšni, když předtím prošel Zbrojovkou,“ poznamenal mistr Československa z roku 1978 s brněnským klubem.

Útočník Škoda, se kterým už v Brně nepočítali, se zase chytil v Příbrami. S pěti brankami mu patří druhá pozice mezi prvoligovými kanonýry. Zbrojovka očekává góly od Pázlera, dvojnásobného nejlepšího střelce druhé nejvyšší soutěže.

Dosud se dvakrát trefil jen v poháru, kdy pomohl k postupu přes třetiligové Petřkovice. „Honza je minimálně na úrovni druhé ligy gólový, takový hráč se nám hodí. V červnu nebyla možnost ho přivést, naskytla se až teď. Ligové kádry se vyvíjí, nastává poslední fáze, kdy dochází k pohybům,“ řekl Požár.

Přestupové okno se uzavře v neděli a klub ještě hledá posilu. „Řešíme minimálně jednoho hráče do středu zálohy,“ potvrdil manažer.

Jihomoravané se trápí především v ofenzivní části, ze sedmi duelů vyhráli jen dva a čtyřikrát remizovali. „Kluci si vypracují strašně málo šancí. Mají nějaké příležitosti, z nichž může padnout branka, ale to není gólová šance. Za tři domácí zápasy si jich vytvořili nanejvýš pět. I Barceloně se stane, že doma remizuje, ale musím si říct, že tým zahodil šest sedm šancí. U Zbrojovky to tak není,“ poznamenal Jarůšek.