Bývalý hráč hokejové NHL stojí v čele brněnské Komety od roku 2005 a pozvedl ji ze druhé nejvyšší soutěže až ke dvěma extraligovým titulům v letech 2017 a 2018, na nichž se podílel dokonce jako trenér. Teď se o něco podobného pokusí se Zbrojovkou, která se nachází až na desáté příčce druholigové tabulky.


Nahrává se anketa ...

Po víc než deseti letech vystřídá vlastníka a předsedu představenstva Václava Bartoňka. „S Václavem Bartoňkem nás pojí dlouholeté vazby, oba kluby jsou a musí být v symbióze. V minulosti Vašek pomohl Kometě a je tedy logické, že já teď pomůžu Zbrojovce. Cílem je vytvořit mezi oběma kluby synergii a naplnit potenciál. Do budoucna se nabízí i myšlenka vybudování společného tréninkového centra, což by mohlo výrazným způsobem posunout zejména mládež. Nechci ale příliš předbíhat, musíme jít krok po kroku,“ sdělil Zábranský.

Tomáš Polách vydržel jako hlavní trenér fotbalistů Zbrojovky Brno necelých šest měsíců.
Nesu veškerou zodpovědnost, že jsme dole, říká Polách. Co měl udělat jinak?

Přebírá osmdesátiprocentní podíl vlastnictví klubu, finalizaci akvizice aktuálně dotahují právníci. Na to navazují další kroky s předáním klubu Zábranskému jakožto majoritnímu vlastníkovi. „Rozhodně je mi velkou ctí, že mohu stanout v čele tradičního moravského klubu, který už 111 let reprezentuje město Brno i celou jižní Moravu.“

Fanoušci fotbalového klubu, kteří dlouhodobě požadují odchod Bartoňka, se upínali k příchodu Svoreňe, výkonného ředitele společnosti Portiva. Zbrojovka nakonec majitele mění, ale novým bossem se stane Zábranský. „S ohledem na sportovní úspěchy a stabilitu Komety Brno věřím, že se jedná o nejlepší řešení pro Zbrojovku a její fanoušky. Libor Zábranský dlouhodobě a usilovně prokazuje, že mu na brněnském sportu záleží, a proto mu Zbrojovku můžu s klidným svědomím a důvěrou předat. Doufám, že toto ocení i fanoušci, kteří jsou nedílnou součástí klubu,“ uvedl Bartoněk.

Minulý měsíc přitom Svoreň ve společném prohlášení se Zbrojovkou oznámili návrat k jednacímu stolu. Vyústění prodeje ho podle jeho vyjádření také zaskočilo. „Celá řada lidí se na mě obrací se žádostí o stanovisko. Dejte mi a mým kolegům prosím alespoň krátký čas. Zatím se omezím na konstatování, že největším poraženým budou oba sportovní kluby a z komedie je zaděláno na tragédii. I přesto Vzhůru Brno!“ napsal Svoreň na sociální síti X.

Na sdělení o vstupu Zábranského do Zbrojovky reagoval také Ondřej Kania, brněnský podnikatel, který se před časem rovněž zajímal o brněnský fotbalový klub, ale nakonec se stal majitelem Slovanu Liberec. „A proto jsem po jedné schůzce v Brně před více než rokem zjistil, že to nemá význam,“ zveřejnil na síti X.