Na lužánecké umělce se pohyboval také obránce Luděk Pernica. Zkušený zadák, který s Plzní vyhrál titul a okusil Ligu mistrů, je nejvýraznější staronová tvář brněnského týmu. Na jih Moravy, kde kariéru začínal, se vrátil po třech letech.

Tehdy z Viktorie pouze hostoval, před Vánoci už podepsal v Brně delší kontrakt. Naposledy ovšem nastoupil v dubnu, pak musel na operaci kolena. Teď už je v pořádku. „Trenéři mi dávají žolíka, abych to moc nekazil,“ usmál se. „Ještě mám trochu úlevy, nechodím do soubojů, ale musím zaklepat, že koleno drží, nenatéká, jsem maximálně spokojený. Nějakou minutáž v přípravě určitě dostanu,“ podotkl Pernica.

Luděk Pernica nosil v Plzni kapitánskou pásku.
Jsem natěšený, že budu zase někam patřit, říká Pernica o příchodu do Zbrojovky

Stoperský post byl na podzim pro Zbrojovku palčivý, příchod zkušeného obránce může potíže vyřešit. Navíc se uzdravil Jakub Šural a brněnský klub počítá i s mladým ghanským obráncem Gyamfim Fosterem.

Trenér Tomáš Polách se s Pernicou potkal v Brně ještě jako aktivní hráč a jeho angažování si pochvaluje. „Asi před čtrnácti lety jsem byl u toho, když začínal. Udělal skvělou kariéru, jsou za ním fantastické výsledky. Byl zraněný, ale jsme v kontaktu pořád a jsem rád, že se jeho příchod dotáhl. Měl by být jeden z lídrů týmů, může nám pomoct s organizací v defenzivní činnosti, navíc se dokáže prosadit ze standardky. Jeho klid a přehled ve hře jsou pro nás stěžejní,“ sdělil trenér.

Zdroj: Jaroslav Kára

Už jen formality chybí k dohodě s gólmanem Dominikem Sváčkem, ovšem další posily jsou zatím v nedohlednu. „Mysleli jsme, že některé věci budeme mít dotažené dřív, ale vleče se nám to. Něco, co jsme měli vytipované na prvním místě, nedopadlo. Stále řešíme,“ uvedl sportovní manažer Zbrojovky Zdeněk Psotka.

Snaha klubu se upíná především k získání levého obránce. „Levá strana nás trápí, tam jsme se nedostali dál ani o centimetr. Uvidíme, možná přijde ještě jeden hráč na zkoušku, ale s tím hotovým, kterého bychom chtěli pro ligu, jsme zatím pořád v jednání. Řešíme cenu a podmínky, jak to tak bývá,“ odhalil manažer, jehož těší prodloužení spolupráce s Josefem Koželuhem i uzdravení Martina Nového. „Byl tři čtvrtě podzimu mimo hru, teď už je v tréninku,“ doplnil.

Podle vývoje přípravy se případně brněnský klub poohlédne ještě po středním záložníkovi. „Vypadá to, že máme uprostřed relativně přetlak, ale pořád nám tam chybí takový hráč, který dokáže akce víc spojit a hře vtisknout lepší tvář. Hledáme typ fotbalisty, který správně vyhodnotí, kdy hrajeme rychlý protiútok a kdy postupný, takový mezičlánek mezi obranou a útokem,“ přiblížil Polách.

Fotbalisté Zbrojovky Brno znají jízdní řád zimní přípravy.
Zbrojovka zná plán přípravy: za dva měsíce sehraje osm utkání

Brněnský klub už dál nepočítá s obránci Josefem Divíškem, Janem Štěrbou a gólmanem Jakubem Šimanem. Hostování skončilo Pavlu Gaszczykovi. „Pepa Divíšek by měl být na Žižkově, pokud projde zdravotní prohlídkou, domluvíme se. S Honzu Štěrbou řešíme kluby na Slovensku i jinde v zahraničí. Působí tady hrozně dlouho a odvedl pro Brno velmi dobré výkony, měl pro klub spoustu přidané hodnoty. U Kuby Šimana řešíme jiné angažmá, nebo zda smlouvu ukončíme. Potřebujeme mužstvo pozměnit, hledáme větší zdravost, víc se chtít dostat do brány,“ vysvětlil Psotka.

Hostování hledá vedení pro Nicolase Martinka, jiné odchody zatím neplánuje. „Pořád řešíme ekonomickou stránku klubu, takže pokud by byla nějaká super nabídka na jednoho z našich talentovaných hráčů, uvažovali bychom o ní. V létě jsme si jednoznačně řekli, že nikoho nepustíme, teď bychom z ekonomických důvodů jednoho hráče třeba pustili,“ sdělil Psotka s tím, že žádnou nabídku na stole nemá.