Po změně majitele volala po dalším sestupu velká část fanoušků, dosavadní vlastník klubu Václav Bartoněk však vedl jednání o vstupu nových partnerů již dlouho. „Jsem rád, že se mi podařilo po několikaměsíčních jednáních s lidmi z regionální podnikatelské sféry dosáhnout složení nové vlastnické struktury, která je schopná dát rozvoji klubu dynamiku,“ uvedl na klubovém webu předseda představenstva klubu Bartoněk.

Členové investiční skupiny Portiva vlastní a spravují aktiva za více než 12 miliard korun v sedmi zemích střední a východní Evropy. S dosavadním majoritním vlastníkem, společností FOR Brno Plus Václava Bartoňka, podepsali dohodu o odkupu 61 procent akcií klubu. Součástí transakce je také předkupní právo na zbylý podíl. Portiva podle vyjádření výkonného ředitele skupiny Pavla Svoreňe zaplatila za vstup řádově desítky milionů korun, což je na poměry skupiny zlomková investice.

Pavel Šustr zná druhou ligu velmi dobře, koučoval v ní Zbrojovku i Prostějov.
Expert: Zbrojovka do ligy? Věřím, že kádr bude stačit, Vyškov je s otazníkem

Portiva se zaměřuje hlavně na obnovitelnou energetiku, digitální a IT služby v automotive, komerční nemovitosti či investiční fondy. „Ačkoli působení skupiny Portiva již přesáhlo hranice České republiky a daří se nám naplňovat naše růstové ambice také v celoevropském měřítku, v Brně jsme začínali a máme zde nadále zázemí. Kromě podpory kultury a environmentálních aktivit v regionu, kterým se věnujeme dlouhodobě, jsme se proto rozhodli vstoupit rovněž na pole profesionálního i mládežnického sportu, a to nejrazantnějším možným způsobem. Zbrojovku vnímáme jako stěžejní symbol Brna s významným potenciálem, který se bohužel dlouhodobě nedaří nastartovat. Věřím, že se to i díky naší tvrdé práci změní a do Brna se vrátí fotbalová hrdost,” řekl výkonný ředitel skupiny Portiva Svoreň.

Portiva hodlá stabilizovat brněnský klub, jehož současný rozpočet se pohybuje pod sto miliony korun na sezonu. Po návratu do první ligy ho hodlá navýšit až na dvojnásobek. Zároveň chce ještě víc propojit Klubovou fotbalovou akademii s mužským A týmem. Jeden z hlavní cílů nového spoluvlastníka je rovněž výstavba nového stadionu. „Fungování klubu plánujeme více zprofesionalizovat a vytvořit v něm manažerskou strukturu podobnou standardním korporacím, jako je to obvyklé u nejúspěšnějších ligových klubů v Česku i ve světě. Dále vylepšíme komunikaci klubu vůči fanouškům či partnerům a tímto směrem plánujeme rozvíjet řadu doprovodných nefotbalových projektů,” řekl Svoreň.

ŘEDITEL BUDE LADISLAV VALÁŠEK

Portiva nasadí do klubu část vlastního managementu, vstupuje také do představenstva a získává většinu v dozorčí radě. Řízení sportovního úseku včetně přestupní politiky a zodpovědnosti za výsledky ponese sportovní ředitel Zdeněk Psotka. Provozní úsek, do kterého se řadí denní řízení klubu, obchod, finance, PR a marketing, převezme prozatímní výkonný ředitel. Stane se jím Ladislav Valášek, viceprezident Unie českých fotbalových trenérů a bývalý prezident fotbalové Viktorie Plzeň, který zastával také funkci ředitele v Bohemians 1905 nebo předsedy představenstva zlínského fotbalového klubu. Má odstranit kritické slabiny Zbrojovky Brno a stabilizovaný úsek časem předat dlouhodobému výkonnému řediteli.

Trenéři fotbalové Zbrojovky Brno Luděk Klusášek a Josef Mucha (zleva).
Zbrojovka přebudovala kádr, jasný cíl je postup. Nigerijec Alli zatím zůstává

Skupina Portiva do každodenního řízení klubu nemíní zasahovat. „Jako svůj úkol vnímáme především určování směru, kterým se klub bude ubírat, definování jasné vize a zároveň vytváření odpovídajících podmínek k jejímu naplňování. O běžný chod klubu se pak bude starat kvalifikovaný tým v čele s managementem s bohatými zkušenostmi z fotbalového prostředí,” uvedl Svoreň, který Zbrojovku řadí mezi pět největších a nejvýznamnějších klubů v zemi.

Za účelem majetkového vstupu do fotbalového klubu FC Zbrojovka Brno a.s. a zapsaného spolku FC Zbrojovka Brno z.s. Portiva založila společnost Česká sportovní rozvojová. Bližší informace zazní na pondělní tiskové konferenci před domácím startem druhé ligy s Vlašimí.