S výpomocí bývalého reprezentanta, který v srpnu rozvázal smlouvu v ruské Ufě, počítalo vedení Zbrojovky jen do konce podzimu. „Ondra se netajil tím, že touží po zahraničním angažmá. To bylo jasné oběma stranám a domluvili jsme se na zbytek podzimní části. V tuhle chvíli vše řeší s agentem a jeho pokračování na jaře u nás je velmi nepravděpodobné,“ potvrdil sportovní manažer Zbrojovky Tomáš Požár.

Údajně má nabídku z německé Bundesligy, před jeho příchodem do Brna o něj stál klub z Francie. „Teď si užívám zasloužené volno, nechávám to na agentovi. Nechci nyní nic říkat, jsme na začátku všeho. Začátkem ledna budu chytřejší,“ reagoval tvořivý záložník na dotaz Deníku Rovnost.

Vaněk by se patrně nebránil ani setrvání v rodném Brně, ovšem záleží na nabídce. Proti jeho setrvání hovoří také nadstandardní podmínky, které na podzim od Zbrojovky dostal. „Ondra Vaněk je pro mě nadstandardní hráč pro tuto soutěž, co se týká jeho fotbalových schopností, nicméně dohoda mezi ním a klubem byla na výpomoc po dobu podzimní části soutěže, takže momentálně dochází k ukončení spolupráce,“ sdělil brněnský kouč Miloslav Machálek.

Vaňkovy body
- Zbrojovka – Prostějov 5:0 (jeden gól a dvě asistence)
- Zbrojovka – Varnsdorf 4:1 (jeden gól)
- Chrudim – Zbrojovka 1:4 (jedna asistence)
- Zbrojovka – Hradec Králové 2:1 (jeden gól a jedna asistence)
- Jihlava – Zbrojovka 3:2 (jeden gól a jedna asistence)

Ten proti němu měl i výhrady. „Mám představu o větší pracovitosti, v tom to směru by musel ještě přidat,“ uvedl.

V devíti zápasech FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, do nichž devětadvacetiletý fotbalista zasáhl, ukázal své přednosti v překvapivé kombinaci nebo standardních situacích. Dal čtyři góly a na pět nahrál. „Jeho příchod byl určitě přínosný, podle statistik Zbrojovce hodně pomohl, ale myslel jsem, že bude ještě výraznější, dominantní. Měl jsem představu, že i hráči okolo něj půjdou minimálně o padesát procent nahoru,“ přidal svůj postřeh Josef Hron, brankář mistrovské Zbrojovky z roku 1978.

Pozice uprostřed hřiště se tak v zimním přestupovém období stává hlavním cílem brněnského klubu. „Je evidentní, že Ondra Vaněk míří do zahraničí, takže střed zálohy řešíme. Chceme přivést někoho, kdo nám svou typologií zvýší možnosti, aby trenér měl na výběr víc variant než doteď. I z hlediska vstupu do utkání,“ poznamenal manažer Zbrojovky.

Z toho vyplývá, že Brno potřebuje hráče do základní sestavy. Snaha vedení klubu se upíná také k městskému rivalovi Líšni, kde se na podzim velmi dobře jevil ofenzivní univerzál Jan Hladík. „Nechceme upřesňovat jména, než budeme připravení je zveřejnit, ale konkrétně Honza je zajímavý hráč. Na podzim ukázal schopnosti a dovednosti, kterými by nám pomohl,“ uznal Požár.

Šestadvacetiletý Hladík na podzim vstřelil pět branek. „Ukázal, že je plnohodnotný hráč pro klub jako Zbrojovka. Určitě vytvořil širší varianty pro trenéra z hlediska způsobu hry a složení týmu,“ podotkl manažer.

Zbrojovku v Líšni zaujal také slovenský defenzivní fotbalista Adrián Čermák nebo stoper Jan Hlavica. Přestupové hemžení začíná…