Předchozí
1 z 6
Další

Luděk Klusáček (vpředu) vydržel na brněnské lavičce jen necelých pět měsíců.Luděk Klusáček (vpředu) vydržel na brněnské lavičce jen necelých pět měsíců.Zdroj: Petr Nečas

PROČ SKONČIL KLUSÁČEK? Mizernou sezonu zatím po pádu do druhé ligy zažívá Zbrojovka. Papírově největší favorit se trápí až na šesté příčce, navíc herně vůbec nepřesvědčuje. „Ještě před utkáním na Žižkově jsme věřili, že se nastartujeme a začne to fungovat, chtěli jsme dát realizačnímu týmu ještě prostor. Po další prohře se ale navýšil odstup od baráže, navíc se nijak nezměnil herní projev. Dostali jsme víc gólů než v předchozích utkáních a čeká nás derby, které bychom opravdu rádi zvládli,“ vyjmenoval hlavní důvody změny brněnský sportovní manažer Zdeněk Psotka.

Po nedělní mizérii v Praze, kde Zbrojovka už po první půli prohrávala se Žižkovem 0:3, se tak vedení rozhodlo, že je třeba něco změnit. „Máme představenstvo, ve kterém jsou i členové dozorčí rady, od neděle jsme vše konzultovali. V pondělí jsme se bavili i s realizačním týmem, hledali jsme řešení, bohužel jsme ale museli dát týmu nějaký impuls a odnesl to trenér Klusáček,“ pokračoval Psotka.


Načítám tabulku ...

Luděk Klusáček (v bílém triku) byl po nedělní prohře 2:4 na Žižkově odvolaný z pozice hlavní kouče Zbrojovky.Luděk Klusáček (v bílém triku) byl po nedělní prohře 2:4 na Žižkově odvolaný z pozice hlavní kouče Zbrojovky.Zdroj: Petr Nečas

JE KLUSÁČEK HLAVNÍ VINÍK KRIZE? Až Polách v pátek poprvé usedne na lavičku Zbrojovky jako hlavní kouč, bude už čtvrtým lodivodem, který Brňany letos vedl. Neobvykle vysoká fluktuace ukazuje na hlubší problém, přesto jihomoravský celek ze všech variant opět sáhl ke trenérské změně. „Klusáček ale určitě není hlavní viník, viníci jsme všichni,“ upozornil Psotka.

Po bídném období, kdy Zbrojovka čeká na bodový zisk už od 15. září, však čelním představitelům klubu došla trpělivost. „Řekli jsme hráčům, že momentální umístění v tabulce není vinou trenéra, podíleli jsme se na tom všichni. Poslední tři podzimní kola bereme jako restart, všichni mohou ukázat, že pro Zbrojovku chtějí padnout na hřišti a pomoct jí do první ligy,“ podotkl bývalý technický ředitel svazu.

Trenér Luděk Klusáček.
Zbrojovka odvolala trenéra Klusáčka, mužstvo převzal Polách

Tomáš Polách minimálně do konce podzimu povede Zbrojovku jako nový hlavní kouč.Tomáš Polách minimálně do konce podzimu povede Zbrojovku jako hlavní kouč.Zdroj: Petr Nečas

PROČ PADLA VOLBA ZROVNA NA POLÁCHA? Krizi Zbrojovky odnesl jen Klusáček, další členové realizačního týmu zatím zůstávají. Dosavadní asistenti Polách a Josef Mucha si rozdělí nové pravomoci, přičemž hlavní slovo bude mít bývalý brněnský záložník. „Chceme, aby realizační tým pokračoval v nastaveném trendu. Pepa Mucha má trenérské zkušenosti z první ligy, ale Tomáš zná klubovou kontinuitu o trochu víc. Role jsou jasně rozdělené, každý ví, co má dělat,“ nastínil Psotka.

Nově složený realizační tým určitě odkoučuje zbývající tři podzimní zápasy, pak se uvidí. Je však možné, že bude ve stejném složení pokračovat i na jaře. „Čas na nějaké větší změny je hrozně krátký, na základě zbývajících tří kol si pak vyhodnotíme, jak ta změna zapůsobila,“ popsal Polách. „Když budou výsledky, tak se může stát, že v zimě už trenérský tým měnit nebudeme,“ doplnil jej Psotka.


Načítám výsledky ...

Brněnští fotbalisté mají po třinácti kolech devatenáct bodů.Brněnští fotbalisté mají po třinácti kolech devatenáct bodů.Zdroj: Petr Nečas

BYLI VE HŘE I DALŠÍ TRENÉŘI? Brněnský klub mohl k trenérské rošádě využít už nedávnou reprezentační pauzu, díky čemuž by měl víc času na zavedení nových pořádků. Vzhledem k tomu, že však k tomuto kroku sáhl až nyní, musel vše řešit hodně narychlo, Zbrojovka totiž další utkání hraje už v pátek. „O žádném trenérovi zvenku jsme se nyní nebavili, ani jsme nikoho neoslovili. Věřili jsme tomu, co je tady nastavené, takže jsme vše řešili jen interně,“ ujistil sportovní manažer.

Žižkov doma porazil Brno 4:2!
Šílené. Nemáme na to, abychom potvrdili ambice, ví kapitán Řezníček

Svou roli hrálo i to, že Brno v pátek od pěti hodin odpoledne na svém stadionu přivítá Líšeň, pro domácí půjde o prestižní zápas, který chtějí zvládnout. „Je to pro nás důležité utkání. Nepocházím z Brna, takže vše neznám tak detailně, ale vnímám to tak, že nás čeká velký duel proti rivalovi,“ poznamenal Psotka.

V neděli Zbrojovka (ve žlutém) padla na Žižkově 2:4.V neděli Zbrojovka (ve žlutém) padla na Žižkově 2:4.Zdroj: Petr Nečas

BUDE TRENÉRSKÁ ZMĚNA JEDINÝM KROKEM? Představitelé Zbrojovky provedli jedinou razantní změnu, když odvolali kouče Klusáčka, další kroky zatím neučinili. To se však změní v zimě. „Víme, kde nás tlačí bota, bavíme se o tom neustále. Někteří hráči si to vezmou k srdci a snaží se zlepšovat, jiní to berou tak, že informace přišla a zase odešla, můžeme to ale změnit až v zimním přestupovém období,“ řekl funkcionář.

Jihomoravany tak po rušném letním přestupovém období čekají další hektické týdny, ve kterých by mělo dojít k podstatnému obměnění a zkvalitnění hráčského kádru. „Celý podzim si něco chystáme, abychom byli připravení. Stále platí, že obměna kádru je naplánovaná, ale nyní jsme rádi, že poskládáme základní sestavu a pět náhradníků, v kabině totiž řádil covid, k tomu jsme měli i pár zranění a stopky za karty,“ rekapituloval Psotka.

Zbrojovka (ve žlutém) nebodovala od 15. září.Zbrojovka (ve žlutém) nebodovala od 15. září.Zdroj: Petr Nečas

MĚNÍ SE AMBICE TÝMU? Před sezonou Zbrojovka vyhlásila jasný cíl – okamžitě se vrátit do nejvyšší soutěže. Jenže přímý postup se Brnu vzdálil už na jedenáct bodů, narůstá i ztráta na barážové pozice. „To, že máme jedenáct bodů ztrátu na první Vyškov, je velmi negativní realita, abychom se dotáhli na čelo, už bychom potřebovali velké štěstí. Chceme se ale stále porvat o druhé či třetí místo, abychom se dostali alespoň do baráže,“ uvedl devětačtyřicetiletý bývalý brankář.

Žižkov porazil Brno 4:2!
Zmar Zbrojovky! Viktorka doma nasázela do brněnské sítě čtyři góly

Ambice však zůstávají stejné, jihomoravský celek nehodlá strávit další sezonu ve druhé nejvyšší soutěži. „Postup do první ligy je pořád jasný cíl. Myslím si, že potenciál současného kádru je takový, aby stoprocentně vévodil druhé lize,“ dodal Psotka.