Na herní soustředění na Maltu tak v pátek odletěli jen dva typičtí střední obránci: vedle Dreksy ještě Jakub Šural. Zaskočit vzadu může ještě Adrián Čermák. „Zatímco do útočné fáze máme dostatek hráčů, v obranné jich je nedostatek,“ posteskl si brněnský trenér Miloslav Machálek před cestou na Středomořský ostrov.

Nevzal s sebou obránce Lukáše Kryštůfka s Jakubem Černínem, ani útočníka Jana Pázlera, který si obnovil zranění z podzimu. „Teprve individuálně trénují. Budeme mít problém,“ sdělil kouč. S mužstvem neodcestoval ani Ondřej Vaněk.

Ilustrační foto.
Kometa expres odjel z Pardubic bez bodu

Aktuálně narážel na přípravu, protože jeho svěřenci dohromady sehrají šest zápasů ve třinácti dnech. „Každý zdravý hráč je po mě hrozně důležitý. Ověřili jsme si v zápase s Nitrou, kde museli hrát fotbalisté, kteří nastoupili den předtím proti Dunajské Stredě, že to není správná cesta. Jdeme vstříc zranění, což nechceme,“ upozornil Machálek.

Na soustředění na Brňany nejprve čeká Final Four Tipsport Malta Cupu, které před rokem ovládli. V sobotu od jedenácti hodin dopoledne se střetnou s Baníkem Ostrava. Všechna utkání živě odvysílá Nova Sport. „Kluci jsou zvyklí hrát před televizí. Možná se proti Baníku každý chce ukázat, ale všechny duely chceme odmakat a vyhrát. Neznamená to, že s Baníkem budeme hrát líp než se Skalicou, všichni hrajeme naplno a bojujeme o flek,“ podotkl záložník Jan Hladík po utkání se slovenskou Skalicou, které vstřelil dvě branky a pomohl k výhře 3:1.

Dvaadvacetiletí mladící Daniel Krenželok (vlevo) a Šimon Stránský (vpravo) mají Kometu obohatit o drajv a energii.
Hokejová dvojčata mají Kometě přinést dravost. Stránský zase chce umlčet kritiky

V pondělí si Zbrojovka zahraje finále, nebo utkání o třetí místo proti Dunajské Stredě či Mladé Boleslavi. Ve čtvrtek pak nastoupí proti Balzanu, šestému celku tamní nejvyšší soutěže. „Je to zase další prověrka, ale zápasů je v tak krátkém časovém úseku hodně. Potřebujeme rozložit síly, pokusíme se hráče prostřídat,“ řekl Machálek, jenž vzal na Maltu dva gólmany a devatenáct fotbalistů.

Všechny duely se budou hrát na maltském národním stadionu Ta' Qali s kapacitou sedmnáct tisíc diváků. „Přechod z umělé trávy na přírodní je trošku namáhavější, hrajete na tvrdém povrchu a pak najednou jste na měkkém,“ řekl Hladík.

Z českého mrazu se tým přesunul do Středomoří, kde se lednová teplota pohybuje okolo patnácti stupňů Celsia. „Je tam tepleji, trochu si oddechneme od zimy, všichni se těšíme, i když to bude náročné. Hrajeme ovšem krásné zápasy,“ poznamenal ofenzivní záložník.

Fotbalista Jan Hladík (v bílém).
Vaněk stále trénuje se Zbrojovkou, na roli tvůrce si však už zvyká Hladík

Na trénink ovšem třetímu celku FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY moc prostoru nezbývá. „Pořád hrajeme, takže kondici nabíráme herním vytížením. To je extrémně náročné, protože chceme hrát extrémně náročný fotbal, tudíž na nějaké honění kondice v tréninku prostě není čas ani prostor,“ uvedl Machálek, který se k zúžení kádru odhodlá až po návratu.

Brňané na Maltě
ZÁPASY
Semifinále Tipsport Malta Cupu – sobota, 11.00: Zbrojovka Brno – Baník Ostrava
Utkání o umístění – pondělí (čas bude upřesněn: Zbrojovka Brno – Dunajská Streda/Mladá Boleslav
Přípravné utkání – čtvrtek, 18.00: Balzan FC (Malta) – Zbrojovka Brno
KÁDR
Brankáři: Jiří Floder, Martin Šustr. Hráči v poli: Pavel Eismann, Jakub Šural, Pavel Dreksa, Juraj Kotula, Adrián Čermák, Jan Sedlák, David Jurásek, Damián Bariš, Peter Štepanovský, David Krška, Adam Fousek, Šimon Šumbera, Marek Vintr, Ondřej Pachlopník, Michal Ševčík, Antonín Růsek, Jakub Přichystal, Jan Hladík, Martin Sedlák.