„Nastavili jsme si cestu, chceme hrát útočně a agresivně. Myslím, že se nám to zatím daří,“ řekl po domácí výhře 4:1 s Táborskem útočník Antonín Růsek.

Právě ofenzivní fotbalisté v novém systému zažívají největší změny. Pod střelcem Lukášem Magerou operují tři záložníci, při přechodu do útoku přechází mužstvo z rozestavení 4-2-3-1 na 4-3-3. „Trenér Pivarník ze začátku chtěl, ať chodíme spíš dovnitř, teď po nás kouč chce, ať obránce rozbíháme a natahujeme hřiště. Potom vzniká místo pro kluky pod námi, hra je rozmanitější,“ popsal rozdíly křídelník Robert Bartolomeu.

Táborsko sice tolik neprověřilo kvalitu jeho mužstva, pohybuje se na chvostu FORTUNA: NÁRODNÍ LIGY, přesto brněnský celek předvedl dominantní výkon. „Myslím, že jsme si s klukama už víc sedli, na začátku byla hra rozháraná. Na hřišti si vyhovíme, je to lepší,“ těšilo letní posilu ze Zlína.

Bartolomeu si proti Táborsku vykoledoval penaltu a také dal branku. „Paradoxně jsem se před zápasem necítil moc dobře, ale byl jsem u všeho podstatného. Hráli jsme dobře, vyšlo to a jsem spokojený,“ hodnotil úspěšný duel.

V novém rozestavení se typický hrotový útočník Růsek posunul pod Mageru a místo v sestavě nezbylo na tvořivého mladíka Dominika Kříže. „Není to úplně klasická desítka pod Magym, jsem spíš trošku pracovitější záložník i dozadu. Hrajeme tři vedle sebe a v obranné fázi jsem skoro před stopery, víc v hloubi pole. Snažím se s tím sžít, abych byl prospěšný týmu. Doufám, že jsem,“ uvažoval Růsek, který proti Táborsku otevřel skóre.

Trenéra Šustra zažil už v dorostu, takže herní systém zná a jen si návyky osvěžuje. Na novém postu se zároveň dostane víc do hry. „Jsem víc na míči, když se daří sbírat odražené balony, jsem stále ve hře, rozvíjíme dál kombinaci dopředu. Za poločas jsem měl třeba dvacet balonů, takže se cítím silnější, než když mám míč dvakrát za poločas a jednou zkazím,“ potvrdil český reprezentant do dvaceti let Růsek.

Hra ofenzivy samozřejmě závisí i na rozehrávce obránců, kteří to spoluhráčům v posledním duelu ulehčili. „Všechno jde odzadu, když to na nás moc tlačí a dávají jeden balon za druhým, nemáme sílu dopředu, musíme se nadechnout. I kluci ve středové řadě se s tím dobře poprali, měnili rytmus hry. Zároveň se nebojím, že mohu ztratit míč, to se stane každému. Pak za nás musí máknout, abychom neběželi sedmdesát metrů zpátky. Zatím jde všechno, jak má, musíme dál pracovat,“ povídal Bartolomeu.

Nový brněnský kouč si pochvaluje, jak hráči pracují v tréninku, podle toho i vybírá sestavu. „Vědí ode mě, že nikdo z nich nemá místo jisté. Kdo pracuje a plní úkoly, bude hrát. Takhle to máme postavené,“ upozornil Šustr.

Sestava Zbrojovky

Brno v posledním zápase pod Romanem Pivarníkem v Prostějově (1:2):
Melichárek – Šural, Vraštil, Kryštůfek, Eismann – Štepanovský, Bariš, Kříž, Krejčí, Bartolomeu – Magera.

Brno v posledním zápase pod Pavlem Šustrem s Táborskem (4:1):
Melichárek – Šural, Pavlík, Kryštůfek, Eismann – Sedlák, Krejčí – Lutonský, Růsek, Bartolomeu – Magera.