A brněnští fotbalisté ho zvládli. Na domácím hřišti v tuhé bitvě zdolali Hradec 2:1. O vítězství rozhodli tři minuty před koncem. Hrdinou se stal stoper Michal Šmíd, jenž se prosadil po rohovém kopu. „Na přední tyči někdo balon prodloužil a mně přišel úplně přesně do kroku. Bylo to i se štěstím, ale dát jsem to musel,“ usmíval se vítězně dvaatřicetiletý obránce.

Přitom zprvu to vypadalo, že gól vstřelil Petr Pavlík. Za autora trefy byl i uznán, ale hned po závěrečném hvizdu a děkovačce přispěchal s přiznáním: „Branku jsem nedával já, ale Šmíďák.“

Možná kdyby mlčel, branka se mu zapíše i do statistik. Jenže Pavlík je čestný muž a proti Hradci to dokázal. Brno zrovna vedlo 1:0, hosté se tlačili za vyrovnáním, a Pavlík odvrátil balon na roh. Jenže rozhodčí chybně ukázal na odkop od branky. „Dal jsem to tam jasně já, a proto jsem se přiznal,“ líčil Pavlík, který nebyl jediný, kdo se doznal. „Ve druhé půli Floďa (Jiří Floder – pozn. red.) fantastickým zákrokem vytáhl míč ven, který by asi směřoval do branky a taky se přihlásil,“ poznamenal.

Hradec tak dostal dva rohy jen díky férovosti hráčů Brna. „Spoluhráči možná byli trochu naštvaní, v tu chvíli mi to ale přišlo správné,“ sdělil Pavlík. Že by Zbrojovka z doznané standardní situace dostala gól, se nebál. „Kdyby jo, branku dostaneme. Věřím v sebe a v tým,“ pravil.

A v Pavlíka a mančaft věří i hlavní kouč Pavel Šustr. „To, že se přiznali, je v naprostém pořádku. Jednou to uděláte a podruhé se vám to nějak vrátí,“ uvedl a pokračoval: „Jsem zastánce toho, aby všechny sporty byly v duchu fair play.“

Právě proto je na Flodera a Pavlíka tolik pyšný. „Jsem na ně hrdý. Je totiž vidět, že jsou féroví borci,“ liboval si Šustr, o kterém se na startu minulého týdne nesly fámy, že na lavičce Zbrojovky jako trenér skončí.

Spekulacemi se nenechal nikterak ovlivnit. „Celý týden byla veškerá práce zaměřena na to, že všichni hrajeme za Zbrojovku a naše výsledky, ne za mě. Kluci si to vzali za své. A pochopili, že jsou to oni, kdo na hřišti rozhodují,“ řekl Šustr.

Přitom po duelu hráči přiznali, že bojovali i za svého kouče. „Jasně, cítili jsme to tak. Jenže nehráli jsme jen za něj, ale za sebe, klub a za všechny, kteří jsou se Zbrojovkou spojeni,“ hlásil Pavlík.


Na hřišti to šlo vidět. Brňané makali, dřeli a žrali trávu.

Ke třem bodům měli dlouho nakročeno, ale hosté v třiaosmdesáté minutě srovnali z penalty. Jenže domácí se nevzdali a nakonec ještě vydolovali tři body a v tabulce poskočili na šesté místo.

Zbrojovka Brno - Hradec Králové 2:1
Poločas: 1:0.
Branky: 35. Vaněk, 87. Šmíd – 83. Zbrožek (pen.).
Žluté karty: Pavlík, J. Šural, Magera – Urma, Prekop.
Rozhodčí: Petřík – Vlasjuk, Matoušek.
Diváci: 2 752.
Držení míče: 53 % – 47 %.
Střely celkem: 6:4.
Střely na branku: 3:1.
Rohy: 8:5.
Zbrojovka: Floder – Pavlík, Šmíd, Jakub Šural, Eismann (84. Pázler) – Sedlák, Vaněk, Růsek, Krška (63. Štepanovský) – Šumbera (81. A. Fousek), Magera.
Hradec: Ottmar – Urma, Soukeník (58. Prekop), Vlkanova (71. Firbacher), Kvída – Ch. Frýdek (46. Leibl), Zbrožek, Martinec, Kopečný – Jukl, Šípek.