Po srovnání odehraných duelů už horní polovina druholigové tabulky jasně vypovídá o brněnském náskoku. Zbrojovka dvanáct kol před koncem soutěže vede shodně o dvanáct bodů před druhou Vlašimí a třetí Líšní. „Takový vstup do jara jsme si vysnili, máme teď bodový polštář, ale samozřejmě to nezveličujeme. Uvědomujeme si, že v obou zápasech byla místa, kdy jsme se chtěli prezentovat jinak, nepouštět soupeře do hry, být iniciativnější na míči. Ale na to se zpětně asi nikdo nebude ptát, máme šest bodů, čistou hlavu a zase si můžeme víc věřit,“ radoval se na klubovém webu po výhře v Jihlavě brněnský stoper Jan Štěrba.

K úspěšnému splnění plánu pro začátek jarní fáze FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY Jihomoravanům schází ještě jedna podstatná bitva. V pátek od pěti hodin odpoledne přivítá Zbrojovka na stadionu v Srbské ulici městského rivala Líšeň, která v sobotu na domácím trávníku podlehla Vlašimi 1:3.

Zbrojovka po dvou jarních kolech se skóre 7:1 ukazuje, že ji zimní pauza v cestě za postupem do nejvyšší soutěže nepřibrzdila. „Asi nikdo před zápasem v Jihlavě nečekal, že bychom vyhráli 3:0. Chtěli jsme uspět, ale brali jsme utkání s pokorou, protože jsme Jihlavu na podzim porazili 4:0 a domácí se na nás chystali s odvetou, navíc byli pro nás nečitelní tím, že minulý zápas nehráli. Rozjížděli jsme se pomaleji, ve druhé půli však kluci ukázali, že fotbal hrát umějí, udělali si slušné hřiště a soupeře přehráli,“ těšilo brněnského trenéra Richarda Dostálka.

Poprvé v dresu Zbrojovky se v soutěžním utkání prosadil Filip Blecha, zimní posila z pražské Slavie. Ofenzivní záložník otevřel skóre povedenou ranou. „Tohle jsme po něm chtěli už v přípravě, s tím k nám přicházel. Má dobrou střelu pravou i levou nohou, v první půli našel odvahu a nasypal to tam. Ve druhé půli hledal v podobné situaci volného spoluhráče, což jsme mu trošku vyčítali, ale tohle přesně od něj potřebujeme,“ okomentoval jeho výkon Dostálek.

Brněnský celek odskočil o dva góly, když si přihrávku Jakuba Přichystala srazil do vlastní sítě jihlavský kapitán Matúš Lacko. „Jestli Kubovi gól nepřipíšou, bude to škoda, ale šlo každopádně o perfektně udělanou akci,“ řekl trenér. Třetí gól přidal z penalty Jakub Řezníček, který se s dvanácti zásahy osamostatnil na čele pořadí druholigových kanonýrů. „Od toho na hřišti je, aby vzal na sebe zodpovědnost a penaltu proměnil,“ přiblížil kouč úlohu brněnského kapitána.

V defenzivě se udála jediná změna oproti duelu s Prostějovem, když Jana Hlavicu nahradil v Jihlavě Lukáš Endl. Zadní řady spolehlivě jistil gólman Martin Berkovec. „Za stavu 1:0 chytil příležitost soupeře, podržel nás. Byli bychom rádi, kdyby mu obrana víc pomohla. Konec jsme zvládli skvěle, byť jsme měli obavu z toho, že po druhém gólu soupeř nasadil vysoké hráče a závěr utkání bude soubojový. To se nestalo,“ oddechl si Dostálek.

Chmury brněnskému trenérovi přidělalo jen zranění Adama Fouska, který nuceně střídal ve 27. minutě. „Malinko bych to vyčítal i rozhodčímu. Jestliže po prvním dohrání zezadu nechal soupeřova hráče hrát a hned poté přijde další situace, hráče nám zraní a musíme střídat, je to necitlivé,“ hořekoval Dostálek.