Zbrojovka na hřišti lídra Moravskoslezské fotbalové ligy vyrukovala v rozestavení 3-5-2. „Je to něco jiného. Ale když systém natrénujeme a všichni si zvykneme, může to být pro soupeře jedna z nepříjemných variant. Musí se hodně sehrát, aby každý věděl kdy, kam a v jaký čas vystoupit,“ uvedl Pavel Dreksa, nováček v brněnském dresu, který se objevil uprostřed tříčlenné obrany.

Na krajích měl Jana Sedláka s Jurajem Kotulou, které ustavičně hlasitě dirigoval. „Tak hraju vždycky. Nic nového. Se systémem se ovšem taky sžívám. Určitě je běžecky náročnější, hraje se hodně jeden na jednoho,“ podotkl Dreksa, který do Brna přestoupil z Karviné.

Výhoda systému? Spočívá v údernější ofenzivě. „Když se spouští presink, jste tam ve velkém počtu a je větší pravděpodobnost zisku míče,“ uvedl brněnský kapitán Pavel Eismann, jenž se v novém modelu posunul z levého kraje obrany do zálohy.

V pátek měl za úkol napadat novou blanenskou posilu, pravého beka Ondřeje Sukupa, s nímž se Zbrojovka rozloučila. „Měl bych v tom systému být výš. Nevím, jestli se mi to dařilo. Trenér bude mít výhrady, ale hrál jsem to poprvé,“ řekl Eismann.

S pěti záložníky a dvěma útočníky mají obránci víc možností pro konstruktivní rozehrávku. „Je to lepší pro držení míče v záloze,“ poznamenal Dreksa.

Nevýhoda systému? Brání méně hráčů, takže každá chyba přináší velké nebezpečí. „Když ztratíte v prostředku balon, prostor za vámi je hodně otevřený. Tam vznikají pasti, které soupeř může využít,“ upozornil Dreksa.

Machálek s tímto stylem slaví úspěchy, ovšem mužstvo ho potřebuje zažít. K tomu se nabízí právě zimní příprava. „Trvá to většinou dva až tři měsíce a potřebujete hlavně přípravná utkání. V nich hráčům ukážete, kde mají být, kde nemají, kde jsou daleko, pozdě, že něco špatně přečtou. Je to proces a nechceme se specializovat na jeden systém, snažíme se být trošku variabilní,“ vysvětlil své pohnutky brněnský kouč Machálek.

Ovšem proti Blansku zvolil rozestavení se třemi obránci ještě z mnohem prozaičtějšího důvodu: marodce. „Pro nás je nyní problém typologicky poskládat obranu 4-4-2, poněvadž máme jenom dva stopery a Šural má sedm žlutých, to nás trošku trápí,“ zmínil Machálek hrozící karetní trest pro Jakuba Šurala na prahu jara.

V úvodním týdnu přípravy brněnský celek nový styl nacvičoval zatím jen jednou. Ovšem kouč hodlá pokračovat. „ Tenhle zápas nic neznamenal, budeme pořád pracovat. Nevím, co z toho vyleze. Hraju fotbal podle toho, co nám přinese úspěch, a mně ho zatím přináší hra na dva útočníky,“ připomněl Machálek

Blansko - Zbrojovka 2:7 (2:0)

Branky: 5. a 40. Huška – 46. a 56. (pen.) Fousek, 50. a 69. Čermák, 54. Kotula, 66. Vintr, 70. Jurásek.

Rozhodčí: Chabiča.

Diváci: 750.

Blansko: Záleský – Sukup (46. Kropáček), Huška, Štrbák, Klusák (60. Feik) – Přerovský (46. Urbančok), Paděra, Tulaydan (46. Bednář) – Žák, Štrombach (46. Padych), Traore (60. Fabuš).

Zbrojovka Brno – 1. poločas: Halouska – Kotula, Dreksa, J. Sedlák – Krška, Čermák, Ševčík, Šumbera, Eismann – Pázler, Přichystal. 2. poločas: Floder – J. Sedlák, Šural, Kotula – Jurásek, Bariš, Čermák (71. Přichystal), Krška, Fousek – Vintr, Pachlopník.