Recept na překonání obranného valu je v podstatě jednoduchý. „Proti zalezlým soupeřům je ideální vstřelit rychle gól a pak přidat hned další. Jenže zápas se může vyvinout všelijak. Věřím, že jsme na všechny varianty připravení,“ sdělil brněnský trenér Pavel Šustr.

Lehce se řekne, těžko provede. Stará známá pravda, která v případě Zbrojovky sedí. Z posledních tří domácích duelů, kdy pokaždé musela překonávat urputnou obranu soupeře, dvakrát selhala. Remízy se Sokolovem a Varnsdorfem shodně 0:0 brněnský celek hodně mrzí.

Střelecky dokázali svěřenci Šustra doma procitnout naposledy proti Vítkovicím, které smetli 4:1. „Na tento výkon chceme navázat. Předvést agresivní, nekompromisní hru s vytvářením šancí, které musíme proměňovat,“ líčil čtyřiačtyřicetiletý kouč.

Na výhru nad ostravským týmem Zbrojovka ale nenavázala. V patnáctém kole totiž padla na půdě Třince 1:2. Propast na barážové příčky se tak z šesté příčky v tabulce prohloubila ze čtyř na šest bodů. „Ztráta je taková, jakou jsme si vytvořili. Potřebujeme jednoznačně zdolat Vlašim. V zimě se připravit na to, že na jaře musíme vyhrát všechno,“ měl jasno Šustr.

Ten bude proti desátému celku tabulky druhé ligy postrádat tři hráče. „Vykartovaní jsou Damián Bariš s Lukášem Magerou, Ondřej Sukup má zraněné koleno,“ objasnil stratég Brňanů. S týmem už naopak znovu trénuje Škoda a také Ashiru, který se zranil na začátku listopadu.

Autora devíti přesných zásahů v této sezoně druhé ligy Mageru na hrotu nahradí patrně mladík Martin Zikl. „Vypadá to, že snad nastoupím. Čeká nás poslední zápas na podzim, snad dorazí nějací fanoušci. Doufám, že se jim odměníme dobrým výkonem a hlavně výhrou,“ pravil útočník s dvěma sedmičkami na zádech.

Zbrojovku čeká další dobývání.O místo v sestavě si řekl výkonem v přátelském klání v reprezentační přestávce Zbrojovky proti rakouskému St. Pöltenu, který brněnský mančaft vyhrál 4:0 a právě Zikl se dvakrát gólově prosadil. „Zvedl jsem si střelecké sebevědomí. Teď už zbývá to jen přenést do ligového zápasu,“ přál si devatenáctiletý útočník.

Na velkou zodpovědnost při překonávání defenzivy Vlašimi je připraven. „Nic jiného než dobývání neočekávám. Budeme útočit a bušit do nich. Zároveň musíme pozorně bránit,“ upozornil Zikl i na zadní vrátka.

Právě na brejky se soupeř bude soustředit. Mimoto hostující trenér Erich Brabec musí řešit složení základní jedenáctky. „Na marodce máme stále několik hráčů. Mimo zůstává Patrik Le Giang, Milan Kadlec a přidal se k nim po utkání se Žižkovem i Milan Piško, který půjde na operaci s kotníkem. Navíc se vykartoval Skopec. Takže do zápasu v Brně nepůjdeme kompletní,“ uvedl Brabec pro klubový web.

Karty pro páteční duel od šesti hodin večer na stadionu v Srbské ulici jsou rozdané. Otazník visí jen nad počasím v době zápasu. „Jsme připraveni na různé podmínky. Ve středu jsme si zatrénovali na sněhu, takže počítáme se vším,“ dodal Zikl.