S rošádou souviselo také podepsání memoranda o spolupráci obou klubů. „Bylo to těžké rozhodování, ale není nahodilé a zbrklé. Řešili jsme to a domlouvali nějaký čas. Jednání vyústilo v mé uvolnění z Líšně a chci vedení poděkovat, že mě pustilo. Je pro mě výzva trénovat takový velkoklub, protože jsem ještě nikdy takový nevedl,“ přijal s nadšením nové angažmá osmapadesátiletý Machálek.

Jeho místo v Líšni zaujal dosavadní trenér Lanžhota Milan Valachovič, který zároveň pracuje jako sportovní ředitel třetiligového 1. SC Znojmo. Smlouvu v Brně má do konce ročníku.

O odvolání kouče Šustra se mluvilo už několik týdnů v souvislosti s nepovedeným vstupem do FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Vše vyvrcholilo prohrou 2:3 v Jihlavě, po níž měl brněnský aspirant na postup za devět kol jen tři vítězství a čtyři remízy. „Věděl jsem už od doby, co se tyto informace objevily v novinách, že majitel jedná o mojí výměně a že skončím v momentě, kdy se domluví s trenérem Machálkem,“ sdělil Šustr Deníku Rovnost.

Ovšem i s touto „jistotou“ získal v následujících dvou kolech šest bodů, když Zbrojovka doma porazila Hradec Králové 2:1 a zvítězila 4:1 v Chrudimi. „Pracovně jsem s tím neměl problém. Můj úkol byl připravit tým, aby vyhrál, což se podařilo. Neříkám, že šlo o přesvědčivé výkony, ale nejdůležitější jsou dvě výhry,“ prohlásil zanedlouho pětačtyřicetiletý Šustr.

Zbrojovka pod trenérem Šustrem

SEZONA 2018/2019


druhá liga:
24 zápasů – 15 výher, 5 remíz, 4 prohry, skóre 52:20, 50 bodů, konečné 3. místo

neúspěšná baráž s Příbramí
doma 3:3, venku 0:0

Mol Cup:
2 zápasy, 1 výhry, 1 prohra, skóre 2:1, konec ve třetím kole

SEZONA 2019/2020

Druhá liga
11 zápasů, 5 výher, 4 remízy, 2 prohry, skóre 20:13, 19 bodů, průběžné 5. místo

Mol Cup
3 zápasy, 2 výhry, 1 prohra, skóre 9:6, konec ve třetím kole

 Na prahu reprezentační přestávky ovšem došlo k výměně. Po jedenácti kolech patří Zbrojovce pátá pozice se sedmibodovou ztrátou na vedoucí Pardubice. „Postavení Zbrojovky v tabulce neodpovídá ambicím klubu a představám města a fanoušků, nedařilo se nám zcela naplňovat potenciál hráčského kádru. Jsme přesvědčeni, že tento krok naši hru kvalitativně zvedne a posune dál výsledkovou tabulkou,“ objasnil změnu pro klubový web sportovní manažer Zbrojovky Tomáš Požár.

Machálek v minulé sezoně dovedl Líšeň k historickému postupu do druhé ligy a po jedenácti kolech se s nováčkem držel na deváté příčce šest bodů za Zbrojovkou.

V klubu na východě Brna trénoval vedle civilního povolání na olomouckém krajském úřadě, které opustil. „Jsem teď ve velkém časovém presu a k tomu, co je potřeba vylepšit, se dostaneme postupně,“ nastínil Machálek.

Na pozici jeho asistentů zůstávají Petr Maléř, Richard Dostálek a Martin Doležal.

Hráčská kabina přijala změnu jako fakt, nový kouč v úterý dopoledne vedl první trénink. „Vedení se bohužel rozhodlo k tomuto kroku a musíme ho přijmout. Cíle zůstávají stejné, musíme bojovat dál, aby se Brno do ligy dostalo,“ pravil brněnský kapitán Lukáš Magera.

Bývalého reprezentačního útočníka ovšem odchod Šustra zasáhl citelněji „S trenérem Šustrem jsem měl nadstandardní vztah nejen jako kouč a hráč, sedli jsme si i lidsky. Mrzí mě, že odchází. Vycházel mi vstříc, třeba přihlížel, že mám nějaký věk, dalo se s ním komunikovat. Jsem z toho smutný, protože Pavel Šustr patří mezi trenéry, kteří mi v kariéře asi dali nejvíc. Jsme však fotbalisté, kteří se s tím musejí sžít,“ hlesl Magera.