Kuřim. Dříve podprůměrný klub krajského přeboru Kuřim se vyšvihl v respektovanou jihomoravskou fotbalovou adresu.

Na západ od Brna vytvořili moderní fotbalový areál a dbají o výchovu mládeže. Od loňska je šéftrenér klubu bývalý prvoligový kouč Svatopluk Habanec, jenž se ujal také A týmu. „Byl jsem se podívat na zázemí a líbilo se mi, v jakém stavu je. Má strašně moc sportovišť u sebe a dvě travnatá hřiště, což je pro fotbal nejdůležitější. Z města jsem nasál, že tam i nadále budou proudit investice do vylepšení podmínek nejen pro fotbal,“ vysvětil Habanec důvod pro svůj příchod do Kuřimi.

Jeho svěřenci byli v uplynulém ročníku tvrdými soupeři ambiciózního Tatranu Bohunice v boji o první místo v nejvyšší krajské soutěži. Celek z Brněnska ztratil na Tatran jen tři body a skončil druhý, což je velké zlepšení oproti desáté příčce z předcházejícího nedohraného ročníku.

Zastávka. Při přerušení a následném ukončení minulé sezony patřila Zastávce až dvanáctá pozice tabulky A skupiny I. A třídy. Osud klubu výrazně proměnil loňský příchod dlouholetého kanonýra třetiligových Rosic Petra Malaty.

Ten v prostřední krajské soutěži nasázel pětatřicet branek a svými góly udržoval Zastávku u čela. „V nižší soutěži je hra pomalejší, takže je na všechno víc času, nějakou techniku mám, tak se daří dávat góly. Fotbal si rád zahraju, ale kdoví, jestli už úplně neskončím,“ povídal devětatřicetiletý kanonýr se zlatou muškou.

Zastávka si díky němu málem vykopala historický postup do krajského přeboru. V posledním zápase stačilo porazit Dobšice. Jenže v první půli klíčového klání se Malata zranil a Zastávka s outsiderem jen remizovala 2:2. Mistrovský titul si tak zajistil Kunštát, jenž v souběžně hraném klání vyhrál. Zastávka skončila druhá.

Jan Ščotka si v květnu zahrál na svém premiérovém šampionátu.
Velké posílení obrany Komety. Přichází bronzový medailista a bek z Litvínova

Jevišovice Mikulovice. Spojení dvou obcí ze Znojemska vzdálených od sebe jedenáct kilometrů v uplynulém ročníku přineslo své ovoce.

Zprvu to ovšem nevypadalo dobře. Fotbalisté Jevišovic-Mikulovic se sloučili před sezonou 2020/2021, která jim v B skupině I. B třídy vůbec nevyšla a jen díky předčasnému ukončení kvůli pandemii koronaviru nemuseli řešit záchranářské starosti. V době zrušení soutěže jim totiž patřila poslední čtrnáctá pozice.

V uplynulém ročníku to už od celku ze Znojemska bylo jiné kafe. V nejnižší krajské soutěži skončily Jevišovice-Mikulovice na druhém místě těsně za suverénními Pohořelicemi, které tabulku ovládly o jedenatřicet bodů.

Vnorovy. Ještě v sezoně 2020/2021 hrál celek z Hodonínska okresní přebor. Jenže Vnorovy navzdory tomu, že ročník předčasně ukončil koronavirus a že figurovaly až na druhém místě, postoupily do C skupiny I. B třídy.

Tu v nováčkovské sezoně opanovaly o tři body před dalším novicem z regionu Svatobořicemi-Mistřínem. „Při postupu z okresu do I. B třídy jsem věděl, že kádr i zázemí ve Vnorovech je na úrovní I. A třídy. O postupu se vedení klubu před sezonou nechtělo bavit, ale z pozice trenéra jsem to viděl jinak. Vytvořil jsem na sebe i mužstvo tlak, abychom nebyli pouhý účastník. Že se nám podaří postoupit hned v první sezoně, však čekal málokdo,“ radoval se vnorovský trenér Jan Ondra.