„Při oslavách devadesátého výročí od založení klubu tu byla stará garda pražské Sparty, a v Praze se o nás ví, ale že by mezi námi jinak byly nějaké vztahy, to ne,“ upřesňuje předseda brněnského celku Jindřích Stehlík.

Klub z Komárova patří už léta k zavedeným celkům krajského přeboru, tuto sezonu zakončil A tým na čtvrté pozici nejvyšší krajské soutěže, kde už víc než desetiletí nastupuje. Předtím okusil i divizi. „Můj soukromý názor jako bývalého hráče je, že pokud se budeme pohybovat v popředí na pozicích o postup do divize, tak bychom se tomu nebránili. Ale není to tak, že bychom si stanovovali nějaký cíl,“ přemítá Stehlík.

Fotbalisté Sparty patří mezi nejofenzivnější týmy krajského přeboru 

Zdroj: Václav Petrů

Spartu táhl jeho stejnojmenný syn Jindřich Stehlík mladší, který se před uplynulou sezonou vrátil domů po letech v zahraničí. Bývalý fotbalista Zbrojovky, který zaznamenal i dva starty v nejvyšší soutěži, nasázel pětadvacet branek a ovládl tabulku kanonýrů krajského přeboru. „Abych byl upřímný, mohl dát mnohem víc gólů, ale kdo ho zná, ví, že je to srdcař a bojovník, takže panuje spokojenost," poznamenal Stehlík starší.

Tým už sedmým rokem koučuje Radek Štourač, jenž v minulosti dlouho pracoval ve Zbrojovce, jako vedoucí mužstva skončil v roce 2016 s celým tehdejším realizačním týmem v čele s trenérem Václavem Kotalem. „Zbrojovku mám rád a pořád jí fandím a chodím na zápasy, a tak mě mrzí, jak to teď vypadá. Na Spartě jsme rodinný klub a je mi tady dobře. Líbí se mi, že tu vždy do A mužstva zapracujeme hráče z dorostu. Rozhodně nad změnou neuvažuju," přesvědčoval Štourač.

Fotbalisté Sparty Brno (na snímku v rudých dresech) přehráli v posledním kole krajského přeboru Ratíškovice 6:3.
VIDEO: Přestřelka. Sparta vedla s Ratíškovicemi už 6:0, oba týmy měnily brankáře

K dispozici má Sparta na klub této úrovně nadstandardní zázemí. Ve dvou areálech v Komárově rozdělených od sebe železniční drahou, po které se co chvíli prohání vlak, se pyšní dvěma klasickými travnatými hřišti, jednou velkou a jednou menší umělkou a malým hřištěm pro hráče přípravek.

„Zázemí máme na vynikající úrovni. Je ale pravda, že to na hřišti na Mariánském náměstí už potřebuje rekonstrukci, na kterou se pokoušíme sehnat peníze. Pochází z roku 1970, takže je to nutnost. Je třeba taky obnovit trávník," povídá Stehlík.

Pýchou klubu jsou dorostenecké týmy, které hrají divizi. Starší dorostenci zakončili sezonu třetí, mladší dorostenci dokonce druzí a úspěšný dorost je pravidelnou zásobárnou A týmu. Přesto s výkony mládeže v tomto ročníku spokojenost nepanuje. „Sezona se tak úplně nepovedla, protože náš tým U15 sestoupil z divize, což znamená že automaticky padají i další čtyři družstva z nižších kategorií. Čeká nás velká práce, abychom se dostali zpátky," dodal Stehlík.

Zajímavosti Sparty Brno
klub vznikl v roce 1921
v roce 1930 dostal od primátora města právo nosit na dresech znak Brna
v roce 1932 vyhrál západomoravskou župu
v roce 1934 se Sparta stala prvním československým klubem, který si zahrál v Africe, porazil i reprezentaci Alžírska 1:0
od roku 1967 hraje Sparta v Komárově 
v novodobé historii hrála Sparta nejvýš divizi (2000/2001 a 2010/2012)
v aktuálním ročníku krajského přeboru skončila čtvrtá