„Při oslavách devadesátého výročí od založení klubu tu byla stará garda pražské Sparty, a v Praze se o nás ví, ale že by mezi námi jinak byly nějaké vztahy, to ne,“ upřesňuje předseda brněnského celku Jindřích Stehlík.

Klub z Komárova patří už léta k zavedeným celkům krajského přeboru, tuto sezonu zakončil A tým na čtvrté pozici nejvyšší krajské soutěže, kde už víc než desetiletí nastupuje. Předtím okusil i divizi. „Můj soukromý názor jako bývalého hráče je, že pokud se budeme pohybovat v popředí na pozicích o postup do divize, tak bychom se tomu nebránili. Ale není to tak, že bychom si stanovovali nějaký cíl,“ přemítá Stehlík.

Fotbalisté Sparty patří mezi nejofenzivnější týmy krajského přeboru 

Druhý gól Sparty Brno v utkání proti Ratíškovicím, zakončoval Tomáš Košut | Video: Václav Petrů

Spartu táhl jeho stejnojmenný syn Jindřich Stehlík mladší, který se před uplynulou sezonou vrátil domů po letech v zahraničí. Bývalý fotbalista Zbrojovky, který zaznamenal i dva starty v nejvyšší soutěži, nasázel pětadvacet branek a ovládl tabulku kanonýrů krajského přeboru. „Abych byl upřímný, mohl dát mnohem víc gólů, ale kdo ho zná, ví, že je to srdcař a bojovník, takže panuje spokojenost," poznamenal Stehlík starší.

Tým už sedmým rokem koučuje Radek Štourač, jenž v minulosti dlouho pracoval ve Zbrojovce, jako vedoucí mužstva skončil v roce 2016 s celým tehdejším realizačním týmem v čele s trenérem Václavem Kotalem. „Zbrojovku mám rád a pořád jí fandím a chodím na zápasy, a tak mě mrzí, jak to teď vypadá. Na Spartě jsme rodinný klub a je mi tady dobře. Líbí se mi, že tu vždy do A mužstva zapracujeme hráče z dorostu. Rozhodně nad změnou neuvažuju," přesvědčoval Štourač.

K dispozici má Sparta na klub této úrovně nadstandardní zázemí. Ve dvou areálech v Komárově rozdělených od sebe železniční drahou, po které se co chvíli prohání vlak, se pyšní dvěma klasickými travnatými hřišti, jednou velkou a jednou menší umělkou a malým hřištěm pro hráče přípravek.

„Zázemí máme na vynikající úrovni. Je ale pravda, že to na hřišti na Mariánském náměstí už potřebuje rekonstrukci, na kterou se pokoušíme sehnat peníze. Pochází z roku 1970, takže je to nutnost. Je třeba taky obnovit trávník," povídá Stehlík.

Pýchou klubu jsou dorostenecké týmy, které hrají divizi. Starší dorostenci zakončili sezonu třetí, mladší dorostenci dokonce druzí a úspěšný dorost je pravidelnou zásobárnou A týmu. Přesto s výkony mládeže v tomto ročníku spokojenost nepanuje. „Sezona se tak úplně nepovedla, protože náš tým U15 sestoupil z divize, což znamená že automaticky padají i další čtyři družstva z nižších kategorií. Čeká nás velká práce, abychom se dostali zpátky," dodal Stehlík.

Zajímavosti Sparty Brno
klub vznikl v roce 1921
v roce 1930 dostal od primátora města právo nosit na dresech znak Brna
v roce 1932 vyhrál západomoravskou župu
v roce 1934 se Sparta stala prvním československým klubem, který si zahrál v Africe, porazil i reprezentaci Alžírska 1:0
od roku 1967 hraje Sparta v Komárově 
v novodobé historii hrála Sparta nejvýš divizi (2000/2001 a 2010/2012)
v aktuálním ročníku krajského přeboru skončila čtvrtá