Ve dvanácti letech Hložek odešel z Ivančic a přesunul se do Zbrojovky. Přesto ještě minulý rok přiletěla do klubové kasy celku z Brněnska milionová částka, kterou Ivančice obdržely jako výchovné po přestupu českého reprezentanta do Německa. „Dodělali jsme díky tomu kabiny u hřiště s umělou trávou a zbytek si zatím necháváme v záloze,“ nastiňuje předseda ivančického klubu Tomáš Čožík.

Je tu však ještě důležitější stránka, jak Ivančice těží z Hložkovy výchovy. Klubu, který aktuálně hraje jihomoravský krajský přebor, se totiž výrazně zvýšila popularita. „Příliv nových kluků do našeho klubu je o něco větší než normálně, což je dobře, u některých z nich vidíme velký potenciál. Nárůst asi souvisí s Adamem,“ přiznává Čožík.

Brněnští fotbalisté (v červeném) podlehli Pardubicím 0:2.
Inspirace Spartou? Brno bránilo, Hašek chtěl honit tygra. Plán ale pomohl sokovi

Zvýšený zájem o umístění svých dětí do ivančických mládežnických klubů byl jen první krok. Nedávno se klubu povedl další. „Dostali jsme do Ivančic nedávno středisko mládeže, takže nových nadějí k nám proudí čím dál víc. Máme totiž větší renomé a dostáváme větší peníze na trenéry, kteří se díky tomu učí, jsou kvalitnější a můžou nové zkušenosti předávat mládeži,“ podotýká ivančický předseda.

Z Ivančic se postupně stal tým, který hodně sází na své odchovance, a v klubu můžou věřit, že se jim povede vychovat nový Hložek. „Strašně rádi bychom něco podobného zopakovali. Už jen díky tomu, že máme středisko mládeže, jsme schopní nabídnout trenérům větší možnosti. Zároveň můžeme mít kvalitnější kouče, což všechno napomáhá vychovávat mladé hráče. Nyní se nám to u dětí jeví dobře, pak je samozřejmě problém přechod z dorostu do chlapů,“ varuje Čožík.

Ilustrační foto.
VIDEO: Šílená kulisa. Žákovské utkání Ratíškovic s Břeclaví zkazily nadávky

Z novinek by tak celek z Brněnska mohl do budoucna výrazně profitovat. Větší kvalita mládežnických trenérů je totiž důležitým krokem k lepšímu rozvoji mladých talentů. „Naši kouči už nejsou jen dobrovolníky, není už to takový případ, že trénuje otec, který třeba fotbal ani nikdy nehrál, ale má v mládeži syna. Samozřejmě klobouk dolů za každého takového člověka, ale je třeba, aby mládežničtí trenéři měli nějakou kvalitu a proškolení,“ vysvětluje.

Aktuálně však Ivančice řeší jiný závažný problém, rády by se udržely v krajském přeboru, šest kol před koncem jsou ale na poslední příčce. „Samozřejmě že krajský přebor chceme udržet, řešíme ale i problém přechodu kluků z dorostu do mužů, protože tam se často děje, že u mladých hráčů začne být zájem o jiné věci než fotbal,“ líčí Čožík.

Kanonýr Babic nad Svitavou Martin Kučera.
Mám nadváhu a stejně dám dvacet gólů, zaráží kanonýra Babic úroveň B třídy

Klub z Brněnska začal sezonu s velmi mladým kádrem, kterému však chyběly zkušenosti. Ani po zapojení několika starších hráčů Ivančice zatím nevybředly ze záchranářských starostí, na Ratíškovice a Bosonohy však ztrácí jen bod. „Zjistili jsme, jak je těžké shánět posily pro A tým, přijde mi, že hodně fotbalistů už si radši zahraje třeba jen okresní přebor a po zápase si zajde na pivo. Navíc už i v tom okresním přeboru některé kluby dávají hráčům peníze, takovou cestou ale úplně jít nechceme, hodláme krajský přebor udržet s našimi odchovanci,“ dodává.


Načítám tabulku ...