Už dva týdny si tradiční kluby krajského přeboru i I. A třídy zvykají na nové soupeře. Nižší jihomoravské soutěže už mají za sebou úvodní dvě kola a někteří nováčci se netají vysokými ambicemi.

Do krajského přeboru postoupili z I. A třídy tři týmy – brněnský Start, Krumvíř a Kuřim. Z divize sestoupil Tišnov, který v minulém roce zažil pohromu a vůbec nenastoupil do jarní části ročníku. Nejlíp si zatím vede Start, jenž nižší soutěž opanoval s náskokem šestnácti bodů. „Přebor je velký skok, ne o jedno, ale o dvě patra výš. Často hrajeme městská derby, která jsou nevyzpytatelná. Může se v nich stát cokoliv,“ řekl kouč šestého týmu tabulky Bohdan Ryšavý.

Duely brněnských týmů ale prospívají návštěvnosti. „V Bosonohách, kde jsme hráli o víkendu, chodí běžně osmdesát diváků, teď jich přišlo dvě stě padesát. Fotbal hrajeme pro lidi, takže to je jedině dobře,“ poznamenal lodivod po prohře 1:2.

Nové týmy v nižších krajských soutěžích:
Krajský přebor
Z I. A třídy postoupili – Start Brno (zatím 6. místo – 1 výhra/0 remíz/1 prohra), Krumvíř (9. místo – 1/0/1), Kuřim (15. místo – 0/0/2).
Z divize sestoupil – Tišnov (10. místo – 1/0/1).

I. A třída skupina A
Z I. B třídy postoupili – Slovan Brno (4. místo – 1/1/0), Zbraslav (6. místo – 1/0/1), RAFK Rajhrad (11. místo – 0/1/1).

I. A třída skupina B
Z I. B třídy postoupili – Pačlavice-Dětkovice (11. místo – 0/1/1)
Z krajského přeboru sestoupili – Bučovice (4. místo – 1/1/0), Veselí nad Moravou (13. místo – 0/0/2).

V prvním utkání si jeho svěřenci naopak doma smlsli na Rousínově a vyhráli 4:0. A jaký je rozdíl oproti I. A třídě? „Mužstva mají zkušené hráče z vyšších soutěží a navíc jsou vyspělejší i takticky,“ uznává trenér týmu, který i v aktuálním ročníku pomýšlí na postup.

Stejný názor na rozdíl mezi oběma soutěžemi má obránce Marek Kachlík z Bučovic, které na rozdíl od Startu putovaly opačným směrem a hrají I. A třídu. „Krajský přebor je kvalitnější a fotbalovější kvůli hráčům, kteří prošli například ligovou líhní brněnské Zbrojovky nebo hráli vyšší dorostenecké soutěže. Naopak I. A třída je soubojovější a bojovnější,“ vysvětlil.

Bučovice v úvodu ročníku porazily Lednici 3:1, o víkendu remizovaly 2:2 na hřišti Dubňan a se čtyřmi body jsou zatím čtvrté. „Podle mě i vedení klubu bude úspěch, když skončíme do pátého místa. Ale určitě bych byl rád, kdyby se vše dalo dohromady a postoupili jsme hned zpět do přeboru. Máme krásný areál a myslím, že i letní posily dobře zapadly do kolektivu. Ještě před sebou ale máme hodně kol,“ sdělil Kachlík.