Fanoušci krajského přeboru tak mají neobvyklou možnost nahlédnout do mysli jednotlivých stratégů. „Myslím, že jsme jediní v soutěži, kdo to dělá. Po zápase dáváme na náš YouTube kanál tiskovou konferenci. Inspirovali jsme se u klubů z vyšších soutěží, ale samozřejmě máme jen malé možnosti. Děláme to amatérsky po práci, není to žádná světová úroveň,“ uvedl člen klubového výboru Radim Kopl.

Experiment sklidil převážně pozitivní reakce. „Já s tím spokojený byl. Je dobře, že se fanoušci seznámí s mými myšlenkami. Můžu něco vnímat jinak, než jak to vypadá z tribuny. Zkusili jsme to a měli ohlasy, někdy i kritické, že si na něco hrajeme. Vše ale bylo myšleno tak, aby v okolí lidé vůbec věděli, že se tady hraje fotbal. Pandemie nám konference zhatila, pak už jsme dělali jen rozhovory. Až odezní, budeme pokračovat,“ vyhlásil lodivod Baníku Petr Zemánek.

Bývalý prvoligový fotbalista tiskovky v nižším fotbale nepamatuje. „Je to unikát. Na amatérské úrovni jsem se s něčím takovým nesetkal jako hráč ani jako trenér. Mělo to ohlas i u koučů soupeře. Někteří se třeba nechtěli přijít po prohraném zápase nějak zpovídat, ale vždy si to rozmysleli a dopadlo to dobře. Má smysl, aby fanoušci byli informováni,“ doplnil.

Klub je aktivní i na sociálních sítích. S příznivci komunikuje prostřednictvím Instagramu a Facebooku, kde má přes tisíc sledujících. „Dáváme třeba prostor trenérům různých kategorií k zhodnocení sezony, ale zaměřujeme se hlavně na A-tým. Teď jsme začali zveřejňovat sestavy. Chtěli jsme i známkovat hráče, jenže jsem byl moc kritický, tak jsme od toho upustili,“ přiznal se smíchem Kopl.

Poslední den v roce pak patří humoru. „Dáváme vždy nějaké aprílové příspěvky. Třeba přestupy, co se neuskuteční. Nyní jsme na Silvestra napsali, že trenér Zemánek obnovuje hráčskou kariéru a spousta lidí tomu věřila a byla ráda, i když má asi sedmačtyřicet let. Pak musíme vysvětlovat, proč si vymýšlíme. Když jsme hráli před dvaceti lety druhou ligu, měli jsme tištěný zpravodaj. To už teď neděláme. Facebooku se věnujeme asi dva nebo tři roky, chodí tam hlavně mladší zájemci. Pro starší máme v obci info kanál, kam také dáváme informace,“ přiblížil funkcionář.

Příznivce klub překvapil i při posledním zápase předčasně ukončeného podzimu, kdy doma porazil brněnskou Spartu 2:0. „Jelikož fanoušci nemohli na stadion, přenášeli jsme utkání přes internet i kabelovku přímo v Ratíškovicích. Napočítali jsme asi šest set připojení a v obci se mohly dívat další tři stovky diváků. Kvůli časovému tlaku jsme si museli půjčit celou techniku na přenášení ze Slovácka. Pak jsme to jen propojili s naším kameramanem. Je znát, že diváky si najdeme, pokud i na jaře nebudou moci na tribuny, budeme v tom pokračovat,“ uzavřel sekretář jihomoravského celku Jan Toman.

JAROSLAV GALBA