Díky aktivní účasti v něm se povedlo Mělčanům získat grant v hodnotě čtyřiceti tisíc korun na výměnu oken v šatnách. „Peníze jsme potřebovali. Snažíme se zkvalitňovat prostředí. Nic jiného než zázemí se u nás moc zlepšovat nedá,“ ozřejmil místostarosta Sokola Roman Šalplachta.

Blanensko (v modrém) v jarním utkání na hřišti Brno zvítězilo 4:2.
Mistrovské Brno v superligovém derby přivítá vicemistra Blanensko

V tomto ročníku se Mělčany projektu účastní znovu. „Jde o zajímavou možnost. Nějaké peníze nám taky hodí, když točíme pivo Gambrinus. Občas se díky tomu povede získat sud piva zdarma. Dostali jsme od pivovaru rovněž sadu dresů, které využíváme. Jsme rádi, že jsme se do projektu přihlásili,“ poznamenal Šalplachta.

ROZTRHANÉ SÍTĚ

V Mělčanech už si taky stačili naplánovat, na co využijí případné další peníze z projektu. „Na ochranné sítě za brankami. Současné máme dost roztrhané a rozhodně nejde o levnou záležitost. Sami si je těžko můžeme dovolit,“ popsal Šalplachta. Účast v projektu doporučuje i dalším klubů. „Vyplatilo se nám to,“ pronesl.

Fotbalisté Mělčan bojují s problémem, který souží mnoho klubů v menších obcích. Potýkají se s akutním nedostatkem mladých. Dokonce se jim nedaří sestavit mládežnický výběr. „V začátcích jsme mládežnické celky měli, ale teď hrají jen muži. Celkově v obci moc mladých není, vždyť u nás žije dohromady necelých pět set lidí. Dokonce se už několik let ani nekonaly hody. Uspořádají se pouze v případě, že se povede sehnat stárky, což není v místních podmínkách jednoduché,“ líčil Šalplachta.

Právě Sokol sdružující také volejbalisty patří mezi důležité vesnické spolky udržující společenský život v obci. „Dvakrát ročně pořádáme zábavu,“ popsal místostarosta mělčanského Sokola.

SLEPOVÁNÍ TÝMU

V obci už pamatují horší i lepší časy. Ve třicetileté historii Sokol nahlédl jak do nejvyšší, tak nejnižší okresní soutěže. V suterénu ve IV. třídě hrával Sokol ještě v předminulé sezoně, teď nastupuje druhý ročník po sobě o patro výš a v úvodu sezony se pohybuje ve spodní části tabulky. „Protože nemáme mládež, slepujeme tým i díky klukům z jiných vesnic,“ vysvětlil Šalplachta. I proto jsou v Mělčanech rádi za každou pomoc, zejména tu z projektu Kopeme za fotbal.

Filip Salač.
Salač v Misanu dojel devátý, Kornfeil skončil dvanáctý