V sobotu dva zápasy dorostu. V neděli nejprve na pomezní čáře sledovaný duel v krajském přeboru před kamerami České televize, na který dorazilo do Police nad Metují 1905 fanoušků, následovaný mačem v I. B třídě. Poté dva dny na Svátku fotbalu v Malšovické aréně.

I to dokazuje, jak Kánská fotbal miluje. Pravě na McDonald’s Cupu, kde řídila řadu zápasů mezi nejlepšími žáky ze základních škol, vznikl rozhovor.

Jak vás napadlo stát se fotbalovou rozhodčí?
Dlouho jsem hrála fotbal za Hradec Králové v první lize, potom jsem ještě nastupovala v nižších soutěžích za Trutnov a za několik dalších týmů a hodně mě lákalo zjistit, jaké je to z pozice rozhodčího. Prostě být na druhé straně. Být člověkem, který je také na hřišti, ale má na fotbal trochu jiný pohled než hráči.

Jak to vypadá s ženskými rozhodčími, kolik vás je?
Je nás málo a řekla bych, že počet bohužel stále ubývá. V republice si myslím, že zhruba třicet až čtyřicet. Přitom jednu dobu nás bylo poměrně dost.

Čím to?
Asi to nedokážu určit. Přijde mi, že dnešní doba je poměrně zvláštní v tom, že nikdo nemá ambice. Já kdybych byla mladá a měla možnosti, které mají holky, a že cestu mají opravdu vydlážděnou, obula bych se do toho a kráčela bych po ní. Mají možnost se podívat do světa. Máme tady čtyři pět holek, které tam jezdí a když nám pak vyprávějí, co všechno prožívají, wau. Mám z toho i teď husinu.

Kolik dní za sebou jste pískala? Pondělí i úterý na McDonald’s Cupu v Hradci, o den dříve jste zase mávala televizní derby mezi Policí nad Metují a Náchodem…
Přiznám se, že tenhle víkend a začátek týdne jsem měla hodně náročný. Byla jsme v Polici, kde to bylo naprosto úžasné. Vyšlo všechno, co mělo – atmosféra, diváci, počasí. Nabilo mě to! A hned jsem mohla jet do nedalekého Hronova, kde jsem řídila zápas I. B třídy. Předtím jsem měla dvě utkání dorostu. Sobota dva, neděle dva a pak McDonald’s Cup. (směje se)

Jaký je rozdíl mezi pískáním dospělých a dětí?
V dětském fotbale je více emocí. Vidíte ohromnou radost, když dají gól. Naopak slzy, když se jim něco nepovede. U chlapů už tohle tolik není, naopak tam je někdy zákeřnost.

Setkáváte se u mládežnického fotbalu s tím, že ambice trenérů a rodičů jsou někdy až za hranou?
Setkávám a řekla bych, že hlavně u těch rodičů. V mnoha případech nejsou soudní a přijde mi, že by měli jít dětem příkladem a ne se před nimi chovat tak, jak se někdy chovají. Kdo je totiž pro děti vzor? Rodič a trenér!

Zhoršuje se chování některých rodičů?
Po covidu ano. Situace není dobrá a nejde jenom o to zmiňované chování. Čím dál méně dětí má zájem o to hrát fotbal. Já ho pořád hraji a už to není, co bylo za mě. Přijde mi, že už se tomu nedává tolik, což mě mrzí.

Pojďme to zakončit něčím pozitivním. Jak se vám líbil Svátek fotbalu, 25. ročník McDonald’s Cupu v Malšovické aréně?
Fantazie. Krásný turnaj i organizace. Všem okolo jsem říkala, že je skvělé, že děti mají možnost si na tomhle stadionu zahrát, protože to je neskutečný zážitek. Doufám, věřím a hrozně to klukům přeji, aby si tu jednou zahráli i dospělý fotbal.