Počet případů (na jaře 47) je přesto alarmující; zasvěcení se shodují, že za poslední dobu skokově přibylo agresivní chování.

Co disciplinární komise na jaře řešila? 19 trestů bylo po dvou žlutých kartách, 14 za tělesná napadení, dva za vulgarity k rozhodčím, jeden za vulgarity ke spoluhráči, šest za průběh hry a pět za surovou hru. „Třikrát byli trestáni žáci za tělesná napadení,“ hlásí Klobása. Jejich chování zaráží asi nejvíce. Na rozdíl od podzimu ale nebyla zaznamenána v okresních soutěžích ani jedna inzultace.

V Přešticích to vře, Robstav dostal výpověď.
Tahanice o fotbalovou budoucnost v Přešticích. Jde o peníze, mládež i stadion

Pojďme se podívat na některé případy. Hezké čtení to nebude.

Začneme zmiňovanou „kriminalitou mládeže“. Vše se událo v květnovém utkání 23. kola přeboru starších žáků mezi Novosedlicemi a Trnovany (0:3). Rozhodčí Karel Beneš musel ve 23. minutě řešit potyčku mezi domácím hráčem Lucasem Ainsworthem a trnovanským Kevinem Pidrmannem. Oba dva výtečníci viděli červenou kartu za fyzické napadení soupeře v přerušené hře. V 55. minutě se ve stejném světle ukázal novosedlický Jan Maňkos. I on dostal za hrubé nesportovní chování červenou. Navíc od DK OFS Teplice za fyzické napadení v přerušené hře vyfasoval nejvyšší trest - nemohl hrát pět týdnů a do svazové kasičky musel přispět tisícikorunou.

Opakovaná vyloučení

Nyní už pohled na soutěže dospělých.

Nevšední kousek se povedl Jiřímu Doležalovi (1. FC Dubí). 26. března viděl v duelu svého týmu proti Košťanům po dvou žlutých kartách červenou. V následujícím kole mohl nastoupit, ale znovu se nechal „vylejt“ za dvě žluté. V dalším kole už byl Doležal mimo hru, 1. FC Dubí se ale dočkalo v kontextu udělení červené karty hattricku, tentokrát se ze hřiště musel poroučet za zmaření brankové příležitosti Pavel Gajarský.

Dvakrát byl vyloučený i košťanský Alexandr Baláž. Při utkání v Soběchlebech to bylo po dvou žlutých kartách, když jedna byla za vulgaritu směrem ke spoluhráči a druhá za nakopnutí protihráče v souboji o míč. Baláž se ze hřiště musel poroučet i v závěrečném kole, kde jeho Sokol hrál na hřišti béčka Proboštova. V závěru zápasu nevybíravě zajel do domácího Matěje Maxima. Za bezohledný a surový faul vyfasoval tři zápasy, které si odsedí na začátku nastávající sezony. Jeho peněženka je chudší o tisíc korun.

Mladá lounská rozhodčí Nikola Vrbová.
Nadávky od chytráků i pozvánky na rande. Vrbová si fotbal zamilovala

Poněkud úsměvný je zápis arbitra Karla Chrže, který řídil 27. května souboj Soběchleb a Oldřichova B (6:3). „Nazval mě debilem a hloupým rozhodčím. Nechtěl mě pustit do vápna. Po zápase otravoval u kabiny,“ stojí v kolonce „osobní tresty“. Proviněný Daniel Loos dostal od DK OFS Teplice stopku na tři týdny a pokutu 800 korun.

Horko bylo v úvodním jarním utkání mezi béčkem SK Dubí a FK Hostomice (1:3). Ve 26. minutě se semlela strkanice, z níž odešli po červených kartách hned tři fotbaloví divočáci - z hráčů Dubí šli vyzkoušet teplotu vody do sprch František Hána a Ladislav Trumpus, v týmu hostí měl nejvíce horkou hlavu veterán Jaroslav Moc. Rozhodčí Jan Harenčák se asi pořádně zapotil…

Unčínský Miroslav Pokorný nedohrál domácí střetnutí proti Proboštovu B, které bylo šlágrem jara. V 63. minutě za stavu 1:2 vulgárně urážel rozhodčího Richarda Židka. Unčín na oslabení doplatil, důležitý souboj o první místo prohrál 2:3.

Ilustrační snímek
Kauza urážky ukrajinského fotbalisty: Disciplinární komise má o vině jasno

Čas od času to s emocemi přeženou i brankáři. Na jaře „vystříkl“ gólman SK Dubí B Roman Šilhan, když v zápase s rezervou Baníku Modlany vyinkasoval od sudího Michala Pacandy červenou kartu za „lehké udeření otevřenou dlaní do zátylku,“ jak uvádí zápis. Opravdovou kuriozitou je, že ve stejný den viděl červenou kartu i gólman áčka „eskáčka“ Alois Lněnička. Během střetnutí jeho týmu s Hrobem (6:2) se ale nedopustil žádného emočního zkratu, ale zahrál rukou mimo pokutové území.

Nejtrestanější mužstvo? 1. FC Dubí 

Které oddíly dospělých přispěly do statistik nejčastěji? Nejvíce „černých puntíků“ má 1. FC Dubí, celkem šest. Společně se sedmi prohřešky z podzimu se jedná o nejtrestanější mužstvo okresu. Pětkrát disciplinární komise řešila Sokol Košťany, čtyřikrát SK Dubí. Bez vyloučených propluly jarem celky Hrobu, Kopist, Bečova, Háje, Kostomlat, Suchého, Modlan B a oba trnovanské týmy.

Na 47 vyloučení se podílelo 25 rozhodčích. Nejvíce červených karet, pět, rozdal Harenčák. Čtyřikrát vytahovali červený kartonek z kapsičky Karrmann, Zubr, Beneš, Týřl a Kosejk, třikrát trestali červenou Moudrý a M. Klobása. Naopak ani jednou nemuseli k nejvyššímu trestu sáhnout Čupka, Strada, Dočekal, Wencl a Vašata. Tato čísla se pochopitelně odvíjejí také od toho, jak kolik zápasů zmiňovaní sudí na jaře absolvovali.

Když je v akci sanitka a zdravotníci, zavání to průšvihem
Fotbal v soudní síni: Za ošklivé zranění hrozí vězení, hlavně jde o peníze

Zajímavé je, že disciplinární komise vybrala na trestech více korun než na podzim. Tehdy to bylo 31 200 korun, na podzim 37 150 korun. Velkou částku totiž tvořily pokuty za nedohraná utkání (8 100 korun). I zde je i zde oproti minulým rokům velký nárůst. Především na konci sezony byla v tomto ohledu morálka některých klubů mizivá.