Salava Amforu založil v roce 1974. Proč se rozhodl po padesáti letech skončit? „Kdysi jsem předával podklady pro moderování Petru Novotnému, teď bojuje s následky mrtvice a musím to dělat sám. Přišel jsem i o fotografa, fotí nám syn. Lidi mají zdravotní problémy, zestárli jsme. Nejezdíme na zápasy jako jedenáctka, ale raději je nás osmnáct nebo i dvacet, kdyby se někomu něco stalo," říká smutně.

Kdo je na snímku?
KVÍZ: Hvězdy osmdesátých let. Poznáte zpěváky a zpěvačky naší pop music?

Loučení ale smutné prý nebude. Do Vrbičan by měly dorazit všichni žijící členové Amfory. Těch, kteří se slavnostního ukončení činnosti populárního klubu nedočkají, je spoustu. Jejich spojení s Amforou vás možná překvapí.

Karel Gott, několikanásobný zlatý slavík, byl členem Amfory 25 let. Fotbal nehrál, ale prováděl slavnostní výkopy. Podobnou funkci obstarávala v minulosti Iveta Bartošová, nejznámější „vykopávkou" je ale bezesporu Jiřina Bohdalová, jíž zdatně sekundují Helena Vondráčková a Jitka Zelenková.

Idol dívčích srdcí

Do fotbalového dobrodružství se s chutí pouštěl oblíbený tlouštík a král české country Michal Tučný, členem Amfory byl i charismatický rocker Jiří Schelinger. Za výborného fotbalistu platil idol dívčích srdcí osmdesátých let Pavel Horňák, jak dát gól ví i Stanislav Hložek nebo Karel Vágner. Pouze epizodní bylo působení Petra Sepešiho, jeho fotbalovou kariéru v Amfoře totiž ukončila v létě 1985 nečekaná smrt. Vůbec prvním členem Amfory, který přišel o život, byl herec Jiří Hrzán.

Stanislav Hložek a Petr Kotvald
Velký příběh hitu Holky z naší školky. Kotvald s Hložkem si užili beatlemánii

Amfora proslula zájezdy do zahraničí, znají ji například v USA, Brazílii, Chile a v dalších bezmála 40 zemích. Odehrála přes sedm stovek zápasů, její dres obléklo na čtyři stovky osobností.