Pětadvacetiletý stoper nasbíral ve Slavii, Liberci, Teplicích a Plzni osmadvacet prvoligových startů, v nichž jednou skóroval. „Jsme rádi, že se nám povedlo takového hráče přivést. Momo už má navzdory relativně nízkému věku něco za sebou, prošel velkými kluby. Je schopný nám okamžitě pomoci v silových parametrech, výšce a v rozehrávce,“ uvedl na klubovém webu brněnský trenér Richard Dostálek.

Fotbalisté Zbrojovky podlehli pražské Slavii (v červenobílém) na jejím hřišti 0:2.
FOTO: Je to nezodpovědné chování, zlobil se kouč Dostálek na mezeru ve zdi

Tijani začal kariéru v klubu Africa Sports d'Abidjan, odkud se v sedmnácti letech stěhoval do akademie španělského klubu Rayo Vallecano. Tam si jej vyhlédl tehdy třetiligový Vyškov, jehož barvy oblékal dvě sezony.

Vedl ho tam bývalý kapitán Zbrojovky Jan Trousil, který upozorňuje na chatrné zdraví Tijaniho. „Stoprocentně může být pro Brno posila, ale musí být zdravý. Sleduji jeho kroky v lize a je pořád zraněný, ve Slavii odehrál dva zápasy, v Teplicích ani v Liberci toho taky moc nenahrál. V létě ho koupila Plzeň a většinu času byl zraněný,“ podotkl Trousil.

Z Vyškova poskočil Tijani o patro výš do Jihlavy, než zamířil před třemi lety do Slavie. Nejprve na hostování, pak na přestup. Loni v červnu ho získala Plzeň údajně za deset milionů korun. V nejvyšší soutěži od začátku roku 2020 nastřádal jen osmadvacet prvoligových startů, k tomu přidal pět zápasů v Evropské lize a tři v Lize mistrů.

V aktuálním ročníku FORTUNA:LIGY zvládl jen čtyři duely, od konce října léčil svalové zranění. „V zimě jsem měl zdravotní problémy, ale už jsem v pořádku. Těším se, až lépe poznám nové spoluhráče, jsem spokojený, že v Brně můžu být,“ oznámil Tijani.

Mohamed Tijani
narozen: 10. července 1997 v Abidžanu, Pobřeží slonoviny
post: střední obránce
výška: 189 centimetrů
kariéra: Africa Sports d'Abidjan, Rayo Vallecano, MFK Vyškov, Vysočina Jihlava, Slavia Praha, Slovan Liberec, Teplice, Viktoria Plzeň, Zbrojovka Brno
1. česká liga: 28 zápasů/1 gól
2. česká liga: 27/1
reprezentace Beninu: 1/0

Angažmá v aktuálně jedenáctém celku nejvyšší soutěže ho láká. „Viděl jsem Zbrojovku v několika zápasech a líbí se mi styl, jakým hraje. I tohle hrálo roli při rozhodování, kde strávím jaro, ten styl by mi měl sednout. Brno je fotbalový tým a jsem přesvědčený, že nepatří do dolních pater tabulky. Rád bych pomohl k tomu, aby se posunulo výš, čímž pomůžu i sobě,“ pronesl zadák, který reprezentuje Benin. Loni v srpnu si připsal debut v Poháru afrických národů proti Mozambiku.

Urostlý stoper má přednosti, které brněnské defenzivě pomohou. „Momo je dirigent obrany, persona, která ji organizuje. Je to silový hráč, má dobrou hru hlavou, výborné parametry a obrovské předpoklady. Jenže delší dobu nehrál a záleží, jak na tom bude kondičně. Až trenér Dostálek zjistí, jakým způsobem bude připravený a kdy ho může využít,“ přemítal Trousil, který nyní se svými vyškovskými svěřenci absolvuje soustředění v Turecku.

Další prvoligový duel sehraje Zbrojovka v sobotu od tří hodin odpoledne, kdy přivítá Baník Ostrava. Tijani vytvoří konkurenci pro dosavadní čtveřici brněnských stoperů ve složení Jakub Šural, Jan Hlavica, Lukáš Endl a Jan Štěrba. „Zbrojovka potřebovala posílit obranu. Má třetí nejvyšší počet obdržených gólů (39 – pozn. red.), takže se to nabízí. Vedení využilo možnosti, aby zesílilo střed obrany. Brno nehraje špatný fotbal, bohužel dostává laciné góly a někdy to stojí body. Když nenastřílí víc branek, tak aby zápasy vyhrávalo, nesmí dostávat dva tři góly,“ upozornil Trousil.

Vzpomínka diváků na Františka Cipra.
Dostálek zavzpomínal na působení ve Slavii pod zesnulým trenérem Ciprem

Tijani podle něj ve Vyškově skvěle zapadl do kabiny. „Je to bezkonfliktní hráč a jakmile mu tým podal pomocnou ruku, vždycky byl v pohodě a oblíbený. Nevím přesně, zda se za tři roky v lize nějak změnilo jeho chování, ale mám informace, že ve Slavii byl naprosto v pohodě. Když bude zdravý, bude pro Zbrojovku určitě velká posila,“ dodal vyškovský trenér.