Pokud se někomu nerozklepou kolena před takovým soupeřem, pak je to právě třiatřicetiletý matador, s 235 utkáními v první lize nejzkušenější borec v kádru Zbrojovky. „ I když jsem toho odehrál hodně, před každým utkáním jsem nervózní. Proti Slavii nesmí obrana dostat brzy gól, to je základ. Ze začátku přijde tlak, bude hodně důležité, abychom přežili úvodních patnáct minut. Pak hlavně nesmíme zalézt. Když budeme celou dobu bránit, neubráníme se. Doufám, že si taky vytvoříme šance a budeme pro Slavii nebezpeční,“ podotkl zadák, který do Brna přišel v létě z Karviné.

Jako jeden z mála členů týmu okusil, jaké je porazit slavný český klub. Proti sešívaným za jedenáct sezon v nejvyšší soutěži naskočil k patnácti utkáním, v nichž si připsal tři výhry a dvě remízy.

Všechny tři Moravcovy triumfy nad Slavii mají něco společného. Pokaždé to bylo v dresu Bohemians 1905, pokaždé v domácím utkání, i když dvakrát v letech 2007 a 2014 v Ďolíčku a jednou v roce 2011 v Edenu. Pokaždé v první polovině sezony a vždy s totožným výsledkem 2:0.

Grafika před zápasem Slavia Praha vs. Zbrojovka Brno.Zdroj: Deník / Markéta Evjáková

Před devíti lety v Edenu nastoupili slávisté jako hosté a Moravec vstřelil vítězný gól. Po něm pečetil výhru tehdy pětadvacetiletý Milan Škoda. „Každé vítězství proti Slavii je cenné, i když tehdy nebyla v takové fazoně jako teď. Nejvíc pro mě v lize sice znamená zápas proti Spartě na Letné, ale v Edenu je to hodně podobné, až pak mám Plzeň. Škoda, že na stadion nemůžou lidi. Sice v Edenu většinou všichni dostanou rychtu, ale na Slavii se dívá hodně lidí a zápas hráče víc pohltí,“ řekl třiatřicetiletý Moravec.

Samozřejmě si nenechal ujít duel úřadujícího českého mistra v Evropské lize na hřišti francouzského Nice, kde Slavia zvítězila 3:1. „Český fotbal hodně sleduji, moc zápasů mi neuteče. Víme, že nás nečeká nic lehkého, Slavia po výhře bude v pohodě. Má dost široký kádr a i když ho obmění, pořád to bude jeden z nejlepších mančaftů v lize. Čeká nás nesmírně těžký zápas a nesmíme být podělaní. Musíme makat minimálně jako v Jablonci, pak se můžeme pokusit o zázrak,“ poznamenal.

Zatímco při výhře 1:0 v Jablonci se Zbrojovka prezentovala agresivním fotbalem, v neděli na domácím hřišti po bojácném výkonu jen remizovala 1:1 s Příbramí. „V Jablonci jsme devadesát minut makali a mohli jsme dát na 2:0 nebo 3:0, jenže s Příbramí nám brzký vedoucí gól spíš uškodil. Bránili jsme výsledek 1:0, což je špatně, většinou to nevychází a proti Příbrami se nám to taky vrátilo,“ uznal obránce.

V týdnu už se šestnáctou Zbrojovkou trénovali Ondřej Vaněk s Markem Vintrem, ovšem před Jihomoravany stojí náročný úkol. Slavia totiž s nimi prohrála jediné ze 24 domácích ligových utkání. „Slavia dlouhodobě prokazuje svou kvalitu, čeká nás výborný soupeř a nesmírně náročný zápas. Naše situace není snadná, po domácí remíze máme co napravovat a nehodláme prodat svou kůži lacino,“ pravil na klubovém webu brněnský kouč Miloslav Machálek.

Při sledování čtvrtečního utkání Evropské ligy se hráči mohli připravit na nedělní duel. Moravec si výrazně všímal nigerijského útočníka Petera Olayinky, který dal Nice druhý gól. „Vždy se koukám, kdo hraje zleva či zprava, v čem je lepší, co dělá, abych byl připravený. Olayinka hrál levého záložníka, já naposledy pravého beka, takže jsem sledoval, jak se chová. Má velkou fazonu a určitě si něj musíme dát pozor, hrozí od něj velké nebezpečí, i když myslím, že hrát nebude, trenér tam dá někoho jiného. Slavia má fantastický kádr, všichni hráči jsou na top úrovni,“ doplnil Moravec.