Ovšem hned tři památky naleznete na listině světového kulturního dědictví UNESCO. Vedle hlavního města Valletta se jedná o megalitické chrámy a takzvané Hypogeum v Ħal Saflieni, což je podzemní posvátný prostor z doby 3800 až 2500 před naším letopočtem.

Fotbalisté Zbrojovky Brno (v červeném) se v semifinále Tipsport Malta Cupu utkali s WSG Swarowski Tirol.
„Zakleté“ Brno zkouší hru na jeden hrot a získalo záložníka Texla

Podle dostupných údajů také na Maltě existuje 364 kostelů. Vzhledem k počtu obyvatel se Maltě v množství mnichů, kněží a jeptišek nevyrovná žádná jiná země na světě. Na každém místě také vidíte ikony s náboženskou tematikou, malé oltáře, kapličky.

Maltský zápisník Jaroslava Káry.Zdroj: DENÍKTo je trochu zajímavý kontrast s červenými telefonními budkami, které jsou také na každém kroku. Vypadají přesně tak jako ty anglické, což odkazuje na značný vliv britské kultury, protože Malta teprve až v roce 1964 získala nezávislost na Velké Británii. Přesto tady k Angličanům místní obyvatelé nadále chovají náklonnost.

Ovšem zpět k pamětihodnostem. Turistický ruch je důležitým motorem maltské ekonomiky, protože za rok zemi navštíví až dva a půl milionu turistů, což je pětinásobek počtu obyvatel. Vedle příjemného klimatu a památek sem davy návštěvníky lákají místa, která si oblíbili filmaři. Podle naší moldavské průvodkyně Ilony nejvíc turistů zajímá náměstí Mesquita ve středověkém městečku Mdina, které proslavila scéna ze seriálu Hra u trůny.

Sportovní redaktor Deníku Jaroslav Kára na maltském národním fotbalovém stadionu Ta' Qali.
Maltský zápisník č. 3: Bitvy v místech, kde dřív sídlilo královské letectvo

Na Maltě několikrát natáčel také Brad Pitt, který zazářil jako hrdinný rek Achilles ve velkofilmu Trója. Se svou bývalou manželkou Angelinou Jolie pak zase vytvořili pár ve snímku U moře, jenž se natáčel na ostrově Gozo. Na Maltě na vás dýchnou obě témata, jak bohatá historie, tak romantika.