Návraty boskovickému rodákovi sedí. Když Zbrojovka postoupila do ligy před osmi a půl lety, jeho gól přinesl vítězství 1:0 v úvodním kole na hřišti Slovácka. „Bavil jsem se s trenérem Maléřem, který mi připomínal, že jsem dal taky první gól sezony. Myslel jsem na to a jsem hrozně rád,“ usmíval se Pernica, který se do Brna vrátil po šesti a půl letech.

Prosadil se v závěru prvního poločasu po standardní situaci, kterou od levé postranní čáry rozehrál Ondřej Vaněk. „Ondra zahrál perfektní standardku a hezky to tam spadlo. Trošku mi to předpověděl už dva dny před zápasem,“ podotkl třicetiletý fotbalista.

Zbrojovka hrozila především ze standardních situací a Pernica zastoupil zraněné útočníky Antonína Růska s Jakubem Přichystalem, které mužstvo postrádá. „Hodně lidí se mě ptalo, jestli jsem nezapomněl dávat góly, zda nějaký dám. Trenér Maléř mi to taky říkal, tady to má,“ vzkázal Pernica, který ve 226. utkání v nejvyšší soutěži zaznamenal patnáctou trefu.

Hned v prvním duelu ve staronovém dresu potvrdil, že bude největší posila brněnského mužstva pro jarní boj o záchranu. „Zpevnil naši obranu a ještě byl důležitý článek při cestě k remíze, když vstřelil branku. Je nebezpečný při standardkách, dokázal se prosadit a je dobře, že mu první zápas takhle vyšel, odehrál vynikající utkání,“ ocenil jeho výkon brněnský kouč Richard Dostálek.

Zbrojovka se sice dostala do vedení, ale krátce po přestávce domácí celek srovnal. Gól Tomáše Ladry ještě sudí Ondřej Ginzel po poradě s videem odvolal kvůli hře rukou.

Jenže v šedesáté minutě se na hranici vápna uvolnil Marek Matějovský, který v první půli vystřídal zraněného Milana Jiráska, a míč poslal přesně k pravé tyčce. „Organizace celé situace byla špatná. Nebezpečný hráč na hranici pokutového území, se silnou pravou nohou a chytrou střelou, a dva hráči mu to zaseknutí zbaštili. To je bohužel velká chyba, při které organizaci hry vyčítám obraně i brankářovi,“ zlobil se Dostálek.

Matějovský naskočil poprvé po téměř roční přestávce způsobené dvěma operacemi achilovky. „Ani trenér, ani já jsme nečekali, že minutáž bude takhle velká. Zprvu to byl pro mě šok. Nevnímal jsem, že Jiras měl nějaké problémy,“ prohlásil o svém záskoku Matějovský.

Přestože většinu utkání působili nebezpečněji Středočeši, v touze za vítězstvím nechávali mezery v defenzivě, které nevyužil například Peter Štepanovský.

V závěru mohl zajistit Brnu vítězství Šimon Šumbera, jeho přímý kop však rozechvěl jen břevno. „Odvážíme si do Brna bod, který bereme, pro začátek jara to není špatný výsledek. S předvedenou hrou ale spokojeni nejsme. Mladá Boleslav byla fotbalovější a kvalitnější na míči,“ uznal Dostálek.

Konkurenti v boji o záchranu si tak body rozdělili, Mladá Boleslav je patnáctá, Zbrojovka hned za ní. „Myslím si, že zlepšení tam je. Jenom to musíme hrát na výsledky. Trochu mi v některých fázích chybělo vyřešení situací,“ pronesl domácí kouč Karel Jarolím.

Nepříjemnost pro Zbrojovku představuje zranění kapitána Pavla Dreksy, který nenastoupil do druhé půle. „Žádný nucený zásah do sestavy není příjemný. Pavlovu situaci jsme v poločase řešili, nechtěli jsme riskovat a nechávat ho tam delší dobu. Co se týče rozestavení, zase tak složitý zásah to nebyl, jako jednu z variant jsme měli nachystaného Šuryho na stoperu, takže řešení bylo jednoznačné,“ připomněl Dostálek přesun Jakuba Šurala do stoperské dvojice.

Jasněji o případné Dreksově absenci bude po vyšetření.

FK Mladá Boleslav – FC Zbrojovka Brno 1:1 (0:1)
Branky: 60. Matějovský (Budínský) – 39. Pernica (Vaněk). Rozhodčí: Ginzel – Kříž, Hock. Žluté karty: 77. Dancák – 70. Fousek. Červená karta: 89. Dancák (MBL).
FK Mladá Boleslav: Šeda – Douděra, D. Šimek (46. Jakub Klíma), Křapka, Preisler – Jirásek (36. Matějovský), Dancák – Graiciar (82. Michal Škoda), Budínský (C) (62. Malínský), Ladra – Jiří Klíma.
FC Zbrojovka Brno: Šustr – Jakub Šural, Dreksa (C) (46. Záhumenský), Pernica, Jan Moravec – Štepanovský, Vaněk (78. Texl), Pachlopník (67. Bariš), J. Sedlák, A. Fousek (75. Šumbera) – Fila (67. Hladík).