Jaké jsou podmínky k potvrzení sestupu už po 32. kole? Když Brno nevyhraje duel s Libercem a současně patnácté Teplice naplno zabodují doma s Českými Budějovicemi, ze šestnácté pozice směrem nahoru už jihomoravský celek neunikne. „Dokud máme byť jen minimální šanci na záchranu, budeme o ni bojovat a rozhodně ji nechceme zahodit nějakým zbabělým výkonem,“ uvedl brněnský kouč Richard Dostálek před pátečním duelem v Liberci, jenž stále bojuje o evropské poháry.

Zato Dostálkův tým ztrácí na Teplice čtyři body, zároveň ale má horší bilanci ze vzájemných zápasů. „Dokud není hotovo, motivace do každého zápasu musí být obrovská u celého klubu a zvlášť u hráčů. Druhá otázka ale je, že ta utkání stejně nedokážou zvládat,“ řekl bývalý kouč Zbrojovky Roman Pivarník, jenž byl v Brně u sestupu do druhé ligy v sezoně 2017/2018.

Naposledy Jihomoravané nedokázali využít bodové ztráty Teplic v duelu s Mladou Boleslaví, ve kterém zaostávali už po prvním poločase 0:2. „Pořád na nic nekašleme a budeme bojovat,“ prohlásil brněnský útočník Antonín Růsek.

Jenže tři zápasy před koncem prvoligové sezony není optimální situace ani v kabině. „Nálada v týmu je samozřejmě špatná. To je jasné. Od toho sestupu už jsme kousek a de facto záchranu nemáme ani ve vlastních rukách. I ten týden před zápasem už vnímáte atmosféru, že něco není v pořádku. Tak to ale asi prostě je, když se dostaví neúspěch,“ hlesl Růsek.

32. kolo FORTUNA:LIGY: Liberec - Zbrojovka Brno32. kolo FORTUNA:LIGY: Liberec - Zbrojovka BrnoZdroj: Markéta Evjáková

Tato slova překvapila zkušeného čtyřiapadesátiletého kouče. „Pokud tohle hráči říkají, nemají tam co dělat. Druhá věc je, když ztratíte teoretickou šanci na záchranu, tak na vás sestup dolehne, to je logické. Ale když naděje ještě je? Navíc Teplice taky mají špatnou výkonnost,“ odvětil Pivarník.

Kromě bodové ztráty na první nesestupovou pozici řeší Zbrojovka také absence klíčových hráčů kvůli karetním trestům. V duelu se šestým Libercem, který začne na severu Čech v osm hodin večer před kamerami ČT sport, budou scházet stoper Pavel Dreksa a středopolaři Ondřej Pachlopník a Jan Sedlák.

Naopak Růsek se záložníkem Adriánem Čermákem jsou trenérovi Dostálkovi po zápasové pauze opět k dispozici. „Vždycky opakuji, že podobné absence jsou šance pro další hráče, aby zabojovali o místo a dobrým výkonem už jej nepustili. Pro hráče to má být motivace navíc,“ poznamenal Dostálek.

Jenže Dreksa, Pachlopník i Sedlák pravidelně nastupují v utkáních od první minuty. „Zbrojovka má průměrný tým a není tam hráč, který je odskočený a byl by problém ho nahradit. Tam člověk pomalu ani neví, jaká je základní sestava. Když máte osmnáct průměrných fotbalistů, je jedno, jestli hraje jeden, nebo druhý,“ podotkl Pivarník.

Podle něj v této sezoně schází Zbrojovce lídr. „Takový hráč tam určitě není,“ odpověděl jasně Pivarník.

V posledních zápasech se ale klíčovým ofenzivním hráčem brněnského týmu stal právě jedenadvacetiletý Pachlopník. V tomto ročníku odehrál devětadvacet utkání, v nichž zaznamenal jednu branku a dvě asistence. „U něj by taková pozice ale neměla být. Je mladý hráč, který se má učit od starších. Podává samozřejmě na svůj věk velmi slušné výkony, ale táhnout mužstvo mají jiní,“ dodal Pivarník.