Ve Zbrojovce si pozici neochvějného vládce prostoru uprostřed hřiště vybudoval Jan Sedlák. „Honza je nositel černé práce, zloděj míčů a velmi důležitý hráč pro defenzivu. Je nenahraditelný při odebírání balonů, presinku, vystupování, předvádí nadstandardní, ligové věci,“ oceňuje přínos svého svěřence kouč Zbrojovky Miloslav Machálek.

Libor Hájek nastoupil za Kometu po pěti letech.
Extraligu jsem podcenil, přiznal Hájek. Přesto pomohl a Brno slaví výhru

Parádní výkon podal Sedlák v úvodním prvoligovém utkání po koronavirové pauze a pomohl k brněnské výhře 1:0 v Jablonci. „Hrál veprostřed velmi dobře. Není takový post, ze kterého každý padne na zadek a bude mít přestupní částku jako hrom, ale je strašně platný. Na své pozici hrál daleko líp než Tomáš Hübschman,“ porovnává jej televizní expert Josef Němec s dlouholetým reprezentantem.

Šestadvacetiletý záložník jako jediný v aktuálním ročníku FORTUNA:LIGY nastoupil ve všech sedmi utkáních Zbrojovky, navíc pokaždé v základní sestavě. Pouze v Plzni chyběl poslední čtvrthodinu, jinak ani nevystřídal. „Cítím se dobře. Trenér mi věří, za což jsem samozřejmě rád a snažím se mu na hřišti vždycky odvděčit výkonem,“ líčí Sedlák.

Prvoligový debut si odbyl před šesti lety při domácí výhře 1:0 s Příbramí, když ho na závěrečné minuty nasadil tehdejší brněnský kouč Václav Kotal. Po návratu z hostování v Karviné patří už pátou sezonu v řadě ke stabilním členům brněnského kádru. „Za jiných trenérů jsem necítil takovou důvěru jako teď,“ podotýká Sedlák.

Jan Sedlák
Narozen: 25. října 1994
Post: defenzivní záložník
Klub: Zbrojovka Brno
Předchozí klub: MFK Karviná
Bilance v 1. lize: 46 zápasů/ 0 gólů
Bilance ve 2. lize: 57/2
Bilance v Mol Cupu: 15/0

Kouč Machálek z něj totiž udělal téměř nepostradatelného muže. „Stabilně začal hrát, předtím paběrkoval. Zažil jsem ho, když chodil na tribunu. U něj to je podobně jako u Kuby Přichystala o zdravém sebevědomí,“ má jasno Machálek.

Sedláka zdobí dovednosti, které potřebuje defenzivní štít. Muž, který rozbíjí útočné akce protivníků. „Je to velice poctivý hráč, rychlý a mimořádně výbušně naladěný z hlediska pohybu. Momentálně využívá víc své běžecké schopnosti a výbušnost než předvídání či čtení hry, ale zkušenostmi se to může otočit,“ sděluje kouč.

Zkušenosti pozvolna sbírá, zatím rodák z Lipovce odehrál 46 prvoligových utkání. „Těžím spíš z rychlosti, občas předvídám, kam to hráč může kopnout a jdu tam trochu dopředu. Někdy je to risk, zatím však funguje,“ povídá záložník Zbrojovky.

Ovšem i Sedlák má nedostatky, na kterých musí pracovat, týkají se ofenzivní činnosti. „Hodně na něj apelujeme, aby si dovolil ještě víc. Na druhou stranu měl dost nevynucených ztrát, což liga trestá. Může být ještě lepší zejména v organizaci hry. Někdy je spontánní a opouští své prostory, ale pořád se zlepšuje a je jeden ze stavebních prvků našeho týmu,“ říká Machálek.

Větší konstruktivitou hýří Sedlákův konkurent uprostřed zálohy Adrián Čermák, který může dostat přednost podle úrovně soupeře. „Můj úkol je hlavně rozbíjet soupeřovy brejky, ale snažím se zapojovat víc dopředu, brát si balon, rozehrávat,“ přibližuje Sedlák.

Dráhoví cyklisté brněnské Dukly slaví evropské stříbro v týmovém sprintu.
Dráhoví cyklisté brněnské Dukly slaví evropské stříbro v týmovém sprintu

Přízvisko zloděj míčů mu však nevadí. „Vůbec. Zvykl jsem si na svou pozici. Někdo v týmu musí dělat černou práci, jinak by to nešlo. Post mě baví a vyhovuje mi,“ dodává brněnský záložník.