Třicetiletého stopera trápí poraněná šlacha v chodidle. Týmu chyběl už při utkání 22. srpna proti pražské Spartě, které Brno podlehlo 1:4. „Pavla postupně dáváme do pořádku, ve Zlíně ovšem ještě s největší pravděpodobností nebude připraven zasáhnout do hry,“ uvedl pro klubový web brněnský kouč Miloslav Machálek.

Před týdnem se do tréninku s týmem zapojil další ze stoperů Jan Hlavica, který si po přestupu z Líšně při premiéře v přípravném utkání proti Blansku zlomil podočnicový oblouk. Jeho tvář momentálně zdobí ochranná maska, se kterou nejspíš nastoupí až do příštího domácího utkání se Sigmou Olomouc. „Měl dlouhou pauzu a s ohledem na doporučení lékařů nelze nyní cokoliv riskovat,“ líčil Machálek.

Při porážce se Spartou vytvořili stoperskou dvojici Jakub Šural a Lukáš Endl, ve druhém kole proti pražským Bohemians se vedle Šurala postavil Jakub Černín. „Bylo důležité, že jsme nedostali gól, protože od toho se výsledek zápasu odvíjí. Sice Bohemka měla nějaké šance, ale určitě se naše defenzivní hra od prohry se Spartou zlepšila, pracovali jsme daleko líp, ale určitě to ještě ideální nebylo,“ upozornil brněnský defenzivní záložník Jan Sedlák.

3. kolo FORTUNA:LIGY: Zlín - Zbrojovka Brno.Zdroj: Markéta Evjáková

Proti klokanům se kvůli zranění na hřišti neobjevil také forvard Jakub Přichystal. Autor jedenácti zásahů z minulé sezony ve druhé lize však už v týdnu byl součástí týmové přípravy. „Je otázka, jestli ho trenér proti Zlínu nasadí, ale Přichy s námi už normálně trénoval. Před zraněním měl dobrou formu, je rychlostní typ a skvěle napadá soupeře. Když nastoupí, je to pro nás výhoda,“ zdůraznil Sedlák, jehož tým je s jedním bodem na čtrnácté příčce.

A zlínští fotbalisté se nacházejí na devátém místě. V prvním kole podlehli doma Slovácku 1:2 a o týden později zvítězili v Mladé Boleslavi 3:1. „Zlín má velice dobré a zkušené mužstvo s výborným trenérem (Bohumil Páník – pozn. red.). Nevyšel mu vstup do sezony, ale v Mladé Boleslavi se chytl, odčinil to a nabral sebevědomí. Ani tentokrát nás tedy nečeká nic snadného,“ poznamenal Machálek.

Proti celku z Uherského Hradiště nastoupil Zlín v obraně ve čtyřčlenném složení, na Mladou Boleslav vyrukoval se třemi stopery. „Musíme hrát důrazně a být pořád za nimi, aby nechodili do rychlých brejků, což podle mě mají zvládnuté velice dobře,“ dodal Sedlák.

Zbrojovku čeká po návratu do nejvyšší soutěže premiéra na venkovním hřišti. „Ještě nehrála venku, proto moc nevíme, s jakou taktikou na nás vyrukuje. Její hráči jsou ale mladí, proto čekám běhavý a hodně důrazný duel,“ podotkl zlínský obránce Petr Buchta.

Ten je odchovanec brněnské Zbrojovky, ve které zaznamenal sedmasedmdesát prvoligových startů. „Jelikož jsem Brňák, půjde pro mě o speciální zápas, ale jak už jsem z klubu pryč delší dobu, prestiž utkání už pomalu upadá,“ řekl Buchta, jenž naposledy oblékl brněnský dres v sezoně 2012/2013.

Výjezdy brněnských fanoušků do Zlína byly v posledních sezonách v první lize velkolepé. Nyní sice na moravskou Letnou nevyrazí kolona aut vedená Petrem Švancarou v Mercedesu, ovšem na stadion se i přes bezpečnostní opatření kvůli koronaviru dostane až sto padesát hostujících příznivců.