Opět do toho promlouvá koronavirus, který se šíří mezi fotbalovými kluby. Ve Zbrojovce uvrhly pozitivní testy do karantény Jiřího Flodera, jemuž skončila v neděli, a před posledním duelem s Plzní také kapitána Pavla Dreksu s Rudolfem Reiterem. „Nemoc mají poslední kluci, kteří ji ještě neměli. Doufám, že se nebude víc šířit, ale stát se může všechno, nejsem doktor,“ řekl brněnský obránce Jakub Šural.

Přestože většina kádru Zbrojovky si onemocněním Covid-19 prošla na podzim, uplynula už tříměsíční lhůta, po kterou měli být hráči chráněni před opětovanou nákazou. Teď se koronavirové testy opět stávají strašákem. „Musíme se s tím srovnat, vždy čekáme, jak dopadnou, kdo projde s negativním výsledkem. Bohužel musíme řešit pozitivní, které v mužstvu máme, což není pro nikoho příjemné,“ podotkl brněnský kouč Richard Dostálek.

I v profesionálním sportu se tak odráží stoupající počet nakažených v zemi. „Snažíme se maximálně dodržovat protiepidemická opatření, nemoc se přesto v České republice šíří neskutečným způsobem a v naší práci nás to hodně ovlivňuje,“ doplnil Dostálek.

Dreksa může naskočit už v nedělním prvoligovém duelu v Karviné, pokud bude mít negativní test. Trenéři zatím do přípravy výrazně zasahovat nemusejí. „Řešíme jen počty a tréninkovou základnu, abychom využívali zdravé hráče,“ pravil kouč.

Brněnská marodka
Pavel Dreksa, Rudolf Reiter (karanténa kvůli koronaviru)
Zoran Gajič, Lukáš Kryštůfek, Martin Berkovec, Adam Fousek, Adrián Čermák (rekonvalescence po zranění)
Ondřej Vaněk (s poraněným meniskem musí na artroskopii a čeká ho zhruba měsíční pauza)

Koronavirus zasáhl také Reitera, který musel do karantény v době, kdy vyléčil svalové zranění. „Zdravotně už byl připravený do utkání v Olomouci, kam jsme ho nechtěli brát, protože potřeboval dohnat tréninkové manko. Jenže se přidal virus, kvůli kterému z toho Ruda zase vypadl,“ posteskl si Dostálek.

Jenže kromě nového typu koronaviru souží brněnské mužstvo také zranění, se kterým laboruje šest fotbalistů. Pozvolna se dává do pořádku zimní brankářská posila Martin Berkovec. „Postupně se zapojuje do tréninku s týmem a čekáme na vyšetření, po kterém budeme chytřejší,“ řekl trenér.

Jelikož koronavirus v předchozích kolech vyřadil Flodera, zůstal Brnu mezi tyče pouze Martin Šustr a na lavičce dvacetiletý Vojtěch Marek.

Na marodce je také ofenzivní tahoun Adam Fousek a nejméně na měsíc tvůrce hry Ondřej Vaněk, který kvůli poraněnému menisku podstoupí artroskopii kolena.

Proti Plzni tak dostali šanci fotbalisté širšího kádru, v obraně například Jan Hlavica nebo zimní slovenská posila Timotej Záhumenský. „Hráči se příležitosti chopili velmi zodpovědně, předvedli zajímavé výkony. Vědí, o co hrajeme, všichni se chystají tak, aby byli připravení, dobře trénují, nikdo není do počtu. Kdo dostane příležitost na hřišti, musí ukázat, že je platný člen týmu,“ sdělil Dostálek.

Ve středu od dvou hodin odpoledne Zbrojovka nastoupí v osmifinále Mol Cupu na hřišti Teplic. Trenér dá šanci i fotbalistům, kteří nehráli od první minuty proti Viktorii, ovšem nepřeberné možnosti nemá. „Kluci jsou nemocní nebo zranění, tolik hráčů k dispozici nemáme, abychom se protočili,“ potvrdil Šural, jenž proti Plzni nastoupil s kapitánskou páskou.