Za posledních pět let oznamovalo vedení klubu už šestkrát změnu na pozici hlavního kouče. Naposledy v úterý dopoledne, kdy se od prvoligového áčka poroučel Miloslav Machálek a místo něj se posunul dosavadní asistent Richard Dostálek. „Máme málo bodů. Vnímáme to jako neúspěch a potřebujeme rychle dostat do týmu impulz, abychom měli ještě v podzimní části možnost nápravy a šli do jarní s tím, že jsme pořád ve hře a můžeme bojovat,“ objasnil krok sportovní manažer Zbrojovky Tomáš Požár.

Brněnskou ofenzivu gólem neoživil ani Tomáš Šoustal (na snímku s číslem 66), který si v neděli proti Třinci odbyl extraligový debut.
Pauza jako naděje v adventní krizi. Hokejisté Komety dřou i na fyzičce

Vedení klubu se ke změně odhodlalo po sedmé porážce od návratu do FORTUNA:LIGY. Zbrojovka po prohře 1:2 s dalším nováčkem z Pardubic klesla na předposlední sedmnáctou příčku. „Jednomyslně jsme se shodli, že Ríša pro nás bude nejlepší volba. Zná silné i slabé stránky týmu, viděl hráče v každé tréninkové jednotce, zná jejich zdravotní stav. Je to mladý a progresivní trenér, má plno nápadů, vnímám na něj i reakci od týmu,“ popsal Požár.

Trenéři v Brně
Václav Kotal:
září 2013 až květen 2016
Svatopluk Habanec:
květen 2016 až srpen 2017
Richard Dostálek a Lukáš Přerost:
srpen až říjen 2017
Roman Pivarník:
říjen 2017 až srpen 2018
Pavel Šustr:
srpen 2018 až říjen 2019
Miloslav Machálek:
říjen 2019 až prosinec 2020
Richard Dostálek:
od 15. prosince 2020

Machálek přišel k týmu loni v říjnu místo Pavla Šustra, mužstvo vytáhl na stříbrnou pozici ve druhé lize a oslavil s ním postup. Mezi elitou však slavil jediné vítězství, v Jablonci 1:0. „Nebyly body, měli jsme katastrofální výsledky na domácím hřišti. Klub musí něco udělat, aby tam byla naděje na zlepšení, takže se to dá pochopit,“ reagoval na odvolání devětapadesátiletý Machálek.

Vedení ztratilo trpělivost, protože do konce podzimní části scházejí pouze tři duely. Zbrojovka už ve středu od dvou hodin odpoledne přivítá na stadionu v Srbské ulici Slovácko. „Když se musíte loučit s člověkem, který je vám každý den po boku a jdete spolu každý týden do války, je to vždycky nepříjemné a smutné, ale fotbal prostě takový je,“ hlesl manažer.

Šanci dostává šestačtyřicetiletý bývalý reprezentant Dostálek, který Zbrojovku vedl v nejvyšší soutěži ještě s Lukášem Přerostem v pěti kolech na podzim 2017, když skončil Svatopluk Habanec.

Začali domácí výhrou 2:0 nad Spartou. „Vzpomněl jsem si na ten zápas, ale určitě nebudeme opakovat chyby, které jsme tenkrát udělali. Pak jsme čtyřikrát prohráli,“ připomněl Dostálek záskok, po němž dvojici vystřídal Roman Pivarník.

Tentokrát má jít o delší angažmá. „Není to dočasné řešení. Avizovali jsme, že na pozici hlavního trenéra se přesouvá Richard Dostálek a je aktuálně hlavní trenér našeho týmu,“ ozřejmil Požár.

Po konci Václava Kotala, který dodržel tříletou smlouvu, nevydržel v Brně žádný trenér déle než rok a čtvrt. „Není to optimální. Byli bychom radši, kdyby tady trenér zůstal dlouhodoběji, třeba v rámci let. Ale situace nějak nastanou a musejí se řešit, byť je to pro nás bolestná ztráta,“ sdělil manažer.

Brno 18.11.2020 - Dominik Topinka
Z bikrosu je sport na úrovni. Nejdeme si zaskákat a potom na pivo, říká Topinka

Pro bývalého prvoligového záložníka Dostálka nejde o velkou změnu v porovnání s pozicí asistenta. „Na lavičce jsem seděl pořád, teď budu akorát deset metrů před ní a dávat hráčům pokyny, které předtím předával trenér Machálek,“ uvedl.

Grafika před utkáním Zbrojovky se Slováckem.Zdroj: Deník / Tomáš Marek