Jde pro vás vůbec o překvapivou změnu?
Nevím, vy jste to čekali? (směje se) Jde o logické vyústění toho, co se v Brně v uplynulé sezoně děje. Spolupráce mezi kluby je intenzivnější a když trenér Machálek přišel do Zbrojovky, začal si přivádět hráče, kterým věří. Vypadá to, že jsem jeden z nich.

Váhal jste, jestli se stanete fotbalistou na plný úvazek?
V koronavirové krizi, kdy jsme byli doma, jsem si položil několik otázek, na které jsem našel odpovědi. Jedna z nich byla, že v současné chvíli dám sportu prioritu. Od března jsem se na změnu chystal, opustil zaměstnání a věděl, že to směřuji k létu.

Přišly v kabině už narážky, že jste další, kdo do Zbrojovky přichází z Líšně?
Zatím ne a ani nevím, jestli nás už tady není dokonce víc. (směje se) Dělám si srandu. Spousta hráčů tady prošla Líšní, někteří se tam šli rozehrát na hostování a myslím, že kluci ji respektují. Nějaké vtípky asi budou, ale nic, co bych nerozdýchal.

Jan Hlavica
Narozen: 17. července 1994 v Kelči
Pozice: stoper
Klub: Zbrojovka Brno
Předchozí kluby: Sigma Olomouc, Zábřeh, HFK Olomouc, Vítkovice, Vyškov, Líšeň
Statistiky ve druhé lize:ve 27 utkáních vstřelil jednu branku

Jaká máte očekávání od první ligy?
Čekám větší profesionalitu, intenzitu a kvalitu od jednotlivců. I druhá liga měla větší tempo než nižší soutěže. Předpokládám, že nejkvalitnější hráči z druhé ligy by v první lize mezi nadstandardní nepatřili. A navíc budou utkání samozřejmě takticky náročnější.

Musíte zesílit, abyste obstál v soubojích s těmi nejtvrdšími útočníky?
Nejsem na tom silově špatně, ale trochu zesílit asi potřebuju. Soubojovost, kterou mám a se kterou jsem se prezentoval ve druhé lize, byla dostatečná. Uvidíme, nedokážu říct, co všechno musím zlepšit. Bude toho asi ještě daleko víc.

Věříte, že se zvládnete udržet v lize, přestože sestupují příští rok tři mužstva?
Jsem přesvědčený, že soupeře potrápíme. A nejen týmy ze spodní části tabulky, jak se čeká. Uvidíme však až na hřišti. Teď je strašně těžké něco odhadovat. Zbrojovku jsem znal jen ze druhé ligy. Viděl jsem, jakým stylem proletěla jarní část soutěže a za to si první ligu zasloužila. Až následující týdny ukážou, jak se tým semkne a bude pracovat. Věřím, že tak velký klub a tým, který tu je, na to sílu má.

Jak vidíte v týmu konkurenci na postu stopera?
Je velká, ale to je správně. Jen konkurence nás všechny posune dál. Uvidím kluky, kteří mají víc zkušeností a můžu si pak říct, co mi vlastně chybí a co se od nich můžu naučit. Nebo naopak si potvrdím, že v některých věcech mám kvalitu a jen si upevním sebevědomí.

Jak se cítíte na začátku letní přípravy po velmi krátké pauze?
Měli jsme volné asi jen dva týdny, takže z kondice jsem moc neztratil. Navíc jsem se i dost poctivě připravoval, protože jde o krok nahoru. Chtěl jsem přijít nachystaný a nezačínat od nuly. Myslím, že jsem to zvládl solidně a uvidím, jak bude příprava vypadat.

Ulevil jste si i po psychické stránce?
Nepotřeboval jsem si úplně čistit hlavu, protože jaro pro mě nebylo nijak extrémně náročné. S Líšní jsme byli ve slušné pozici a nikdy se nedostali do krize nebo pod tlak. Nemám za sebou několik tak vypjatých měsíců jako kluci, kteří věděli, že postoupit musí. Vyčerpalo je to asi víc než mě, proto jsem ani větší pauzu nepotřeboval a jsem připravený.

Zpět do Líšně odešel ze Zbrojovky po roce David Krška. Jde o varování, že také nemusíte uspět?
Je na každém, jak to zvládne. Když sem Krša šel, ke klubu už měl nějaký vztah. Zatímco já si ho teprve tvořím a přicházím s čistým štítem. Nechci naši situaci srovnávat, každý jsme úplně jiný a přicházím v trochu jiné pozici. Soustředím se jen na sebe a motivaci mám jasnou. Chci si získat místo v sestavě.