V šestatřiceti letech je stále brněnským spasitelem. Jediným. Ze tří letošní výher zařídil kapitán Richard Dostálek dvě. V neděli vstřelil rozhodující gól v 81. minutě a jeho zásluhou zvítězila Zbrojovka 1:0 nad Bohemians 1905.

Brněnští fotbalisté navázali na tříbodové utkání v Teplicích a připsali si druhou domácí výhru. „Neproměnili jsme spoustu šancí a potrestal nás jediný hráč, na kterého jsme předem upozorňovali, že je gólový,“ neskrýval rozčarování kouč klokanů Pavel Hoftych. Deváté kolo Gambrinus ligy přispělo charitativnímu projektu Teribear Nadace Terezy Maxové, kdy každý střelec zajistil tisíc korun.

V Brně konto obohatila pouze trefa ryšavého záložník, který si na zadní tyči počíhal na přizvednutý centr Střeštíka a míč pohodlně uklidil do branky. „Nedokázali jsme v útočné fázi udržet míč, obrana Bohemians pracovala výborně. A tak rozhodla jediná šance a zkušenost Dostálka, který se umí z druhé linie dostat na hrot útoku v pravou chvíli,“ chválil matadora brněnský trenér Karel Večeřa. Jinak patřilo utkání především oběma gólmanům. Jak domácí Martin Lejsal, tak hostující Radek Sňozík působili zcela jistě a místy zázračnými zákroky deptal protivníky především druhý z nich.

V závěru prvního poločasu akrobaticky vychytal tutovku Střeštíka, po přestávce vyškrábl nebezpečný pokus Dřížďala. Přesto se Pražané vrací bez bodu. „Jsme národní umělci, protože tady prohrát, je umění. Měli jsme v poločas vést 3:0 a nebylo co řešit. Zase si sedneme do autobusu a budeme na sebe druhý den v kabině čumět jako blbci. Je to hrůza,“ zlobil se hostující hrdina Sňozík.

Především v prvním poločase hráli fotbalisté Bohemians 1905 lépe, Zbrojovka hrozila spíš ze standardních situací. Nemohoucnost Pražanů však dokumentuje situace z páté minuty, kdy Škodu vychytal gólman Lejsal, vzápětí Bartek trefil na brankové čáře brněnského obránce a v následné dorážce už stál Škoda v ofsajdu.

Brňané druhou výhrou v řadě zareagovali na vítězství Ostravy a remízu Ústí nad Labem. V tabulce se posunuli na čtrnáctou příčku, přičemž mají devět bodů stejně jako jejich včerejší soupeř na desáté příčce. „Dotáhli jsme se na týmy před námi a poprvé udrželi nulu, takže jsme šťastní. Ve druhém poločase už Bohemka neměla šanci, hned jsme její útoky likvidovali, vytvořili jsme si tlak. Vyhrávali jsme osobní souboje a věděli, že když vzadu udržíme nulu, bude jen otázkou času, kdy se trefíme,“ radoval se stoper Zbrojovky Jan Trousil.

FC Zbrojovka Brno – Bohemians 1905 1:0

Branka: 81. Dostálek. Rozhodčí: Paták 2 – Lhoták, Handlíř. ŽK: Husár – Držík, Moravec, Lukáš. Diváci: 2714.
Zbrojovka: Lejsal 2 – Dřížďal 3, Hudec 2, Trousil 3, Husár 4 – Michálek 3, Dostálek 2, Rýdel 3, Střeštík 4 (84. Hamouz) – Rabušic 3 (71. Hodek), Došek 3 (76. Kalabiška). Trenér: Večeřa.
Bohemians: Sňozík 2 – Jindřišek 2, Lukáš 3, Nikl 2, D. Nešpor 2 – Bartek 3 (66. Trubila), Kaufman 2, Držík 3, Štohanzl 2 (86. Bálek) – Moravec 4, Škoda 3 (74. Cissé). Trenér: Hoftych.