KAŽDÉ ÚTERÝ POUZE V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST NAJDETE STRANU VĚNOVANOU VÍKENDOVÉMU FOTBALOVÉMU DĚNÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ.

Nejmenší hřiště má nováček Svratka Brno, směrem dolů vybočuje z průměru také Ráječko. „Když vím, že na takové hřiště jedeme, přizpůsobíme tomu přípravu na zápas. Zmenšíme si vlastní hřiště, ale vyloženě třeba přátelské zápasy kvůli tomu nehrajeme,“ vysvětluje bystrcký trenér Libor Danihelka.

Svratka s řadou technických fotbalistů na vlastním trávníků mnohdy tápe i sama. „Jak je moc soubojů, našim hráčům to nevyhovuje. Chceme hrát fotbal, naše hřiště je úplně proti nám,“ mrzí kouče Svratky Romana Zavřela.

Jeho slova potvrdil i souboj s Rousínovem v pátém kole krajského přeboru, který vedle výhry domácích 2:1 přinesl vzhledem k četnosti osobních soubojů i devět žlutých karet. „Máme typy hráčů, kteří chtějí hrát fotbal. Lépe se nám hraje venku. Máme přizpůsobený trénink na menší hřiště, ale zatím to moc neumíme,“ dodává trenér nováčka, který se drží na druhém místě tabulky.

Menší rozměry hřiště nahrávají spíš soubojovým typům fotbalistů. „Je potřeba to samozřejmě při skládání sestavy zohlednit. Ale spíš přizpůsobím taktiku na zápas, než abych dělal personální změny,“ říká Danihelka.

Doporučené minimální rozměry fotbalových hřišť:
Okresní soutěže: 45 x 90 metrů
Krajské soutěže: 52 x 94 metrů
Divize: 57 x 97 metrů
MSFL: 62 x 100 metrů
1. a 2. liga: 68 x 105 metrů

Větším hřištěm naopak disponují v Lanžhotu a právě v Bystrci. „Pro nás je to dobře, protože chceme hrát kombinační fotbal. Myslím, že zbytek hřišť v přeboru splňuje standard,“ zmiňuje Danihelka.

Bystrckého kouče ale víc než rozměry hřiště mnohdy namíchne spíš zázemí stadionu. „Když přijedete do Bosonoh a máte patnáct lidí naskládat do prostoru čtyři krát dva metry. Šílené to je i v Tišnově, ale ten už postoupil do divize,“ postesknul si stratég, který s Bystrcí okusil i druhou ligu.