V pondělí se na otočku objevil v Brně. Jenže večer už spěchal na letiště směr britské ostrovy. Fotbalový brankář Martin Lejsal opět zamířil do Anglie, kde už více než týden bojuje o svou budoucnost. Nejvážnějším uchazečem o služby šestadvacetiletého gólmana, který má ještě rok platnou smlouvu v 1. FC Brno, je druholigový anglický klub Bristol City. Dalším horkým kandidátem je věhlasný Queens Park Rangers. Kde Lejsal zakotví, by mělo být známé do konce tohoto týdne. Skoro s jistotou lze ovšem tvrdit, že sedmdesát tři startů v brněnském dresu nerozšíří. „Věřím, že v Anglii zůstanu, ale už bych to chtěl mít vyřešené,“ usmál se fotbalista se zkušenostmi z italské Serie A.

Jen co jste přiletěl, už se zase vracíte. Jaká je tedy situace ohledně vašeho angažmá v Anglii?

Sám bych moc rád našel nějaké vhodné slovo. (smích) V Anglii mám možnosti a snažíme se hledat takovou, která by vyhovovala mně i klubu. Jsem zvědavý, jak to dopadne, ale Anglii bych si opravdu moc přál.

Kam míříte teď?

Večer (včera – pozn. redakce) letím do Bristolu, kde bych měl ve středu odchytat i přípravný zápas (v 19.45 proti Dorchesteru), pak uvidíme co a jak. Do čtvrtka bych měl vědět, zda zůstanu.

Kdo je nyní nejžhavější zájemcem o vaše služby?

S Queens Park Rangers jsem trénoval a teď jsem se vrátil ze soustředění. Angažmá bych bral, protože tam chytá Radek Černý, ale to je zároveň i kámen úrazu. Oba chceme být jedničkou a Radkovi se daří, dělat náhradníka by mi vadilo. Bristolu City se zranili všichni gólmani včetně jedničky (Brazilec Adriano Basso) a cítím, že tam je možnost angažmá o něco bližší. O dalších možnostech ví manažer, ale pro mě jsou až druhořadé.

Bristol City zkouší i vašeho kamaráda Petera Brezovana. Cítíte rivalitu?

Už jsme se o tom bavili a těším se, že se tam opět uvidíme. Na naše přátelství to vliv nemá, ale dá se říct, že se Bristol rozhodne pro jednoho z nás.

V přípravném zápase s NK Karlovac jste v brance Queens Park Rangers inkasoval tři branky během jedenácti minut. Mohlo by vám to zavřít dveře?

To snad ne, myslím, že mi to neublížilo. Na zkoušce v Bristolu jsem byl domluvený už před tím zápasem, ani jsem neměl chytat. V Queens Park se mě ptali, zda bych nechtěl nastoupit, a když už jsem s nimi ve Slovinsku byl, nevadilo mi zůstat ještě pár dní. Trenér mi popřál, ať si ten zápas užiju a Radek Černý říkal, že se moc nestává, aby tohle kouč v Anglii někomu řekl. Chtěl, abych z toho měl dobrý pocit.

Ten jste však po třech gólech asi neměl…

Měl jsem hrát jen do pětašedesáté minuty, pak měl kouč vystřídat všechny hráče včetně mě. Jenže pak trenér řekl Radkovi Černému, aby se nesvlékal a kromě brankáře poslal na hřiště úplně jinou sestavu. V mužstvu je skoro třicet hráčů, ke všem jsem měl napsaná jména, přes noc jsem se naučil nějaké pokyny. Jenže na hřiště přišli samí mladí kluci, které jsem skoro neznal jménem. Přede mnou stála nezkušená obrana a vázla komunikace. Tři góly sice nepotěší, ale nikdo mi je nevyčítal.

Už tedy najisto zůstanete chytat v Anglii?

Věřím, že ano, ale už by to mohlo být vyřešené. (úsměv) Brno se rozhodlo, že mě uvolní, jenže v Anglii začala příprava už před čtrnácti dny a moje pozice je trochu složitější.

Kdy se definitivně rozhodne o vašem angažmá pro příští fotbalovou sezonu?

Do konce týdne se snad dozvím, že v Anglii už zůstanu. Také už bych chtěl vědět, na čem jsem. (úsměv)

Splní se vám sen, kterým je chytat v anglické Premier League?

Chtěl jsem to jít zkusit už dřív, ale v Brně jsem nenašel pochopení. Kdo by nechtěl chytat Premier League? V tuto chvíli pro to dělám maximum. Kdyby však šel český gólman rovnou do nejvyšší soutěže, byla by to obrovská výjimka. Nechci podceňovat českou ligu, ale ta anglická je mnohem náročnější a kvalitnější. Třetí anglickou ligu bych asi chytat nechtěl, ale Championship (druhá liga) je velmi kvalitní.

Berete Championship také z toho důvodu, že budete víc na očích pro kluby z první anglické ligy?

Kdybych jen seděl na lavičce, bylo by to pro mě horší, ale pokud bych Championship chytal, budu mít k Premier League blíž. V Anglii hází hráče z České republiky, pokud vás dokonce nenazvou Čechoslovákem, do stejného pytle jako hráče z Polska nebo dalších balkánských zemí. A navíc zahraniční brankáři nejsou až tak moc v kurzu.

Brno vás nenapsalo na ligovou soupisku, takže do jeho kádru se nevrátíte?

To zatím také nevím, ale mám v Brně ještě rok smlouvu, a to je má jediná jistota. Je hezké říkat, že bych chtěl odejít, ale za každou cenu pryč odcházet určitě nebudu.

Máte sice rok smlouvu, ale vypadá to, že zájem o vás ztratilo…

Najednou se mnou přestali v Brně počítat, což mě mrzí hlavně z toho důvodu, že jsem se po návratu do ligy sám pro Brno rozhodl. Přistoupil jsem na jejich podmínky za tři minuty, protože jsem chtěl jít jen tam. Teď je situace taková, že se mě klub snaží prodat, když to řeknu ostřeji, tím nejrychlejším způsobem. Nemůžu říct, že změnu nevítám, protože se chci v kariéře zase posunout o něco výš. Přesto mě mrzí, že jsem s Brnem nehrál evropské poháry, v což jsem před příchodem věřil.

Co stálo za tím, že jste na jaře přestal hrát?

Nebylo třeba se v tom nějak babrat. Myslím, že už se Brno připravovalo na to, že po sezoně odejdu. Proto je logické, že nastupovali ti, s nimiž klub počítal pro další sezonu.

Mrzí vás, že ztroskotal přestup do nizozemského Feyenoordu Rotterdam?

Druhá anglická liga rozhodně není špatná, ale Feyenoord je velkoklub a hlavně hraje nejvyšší soutěž. Má prestižní jméno v Evropě, byla to pro mě volba číslo jedna a trochu mě to mrzí. Ale naštěstí mám další nabídky…

Spekulovalo se i o pražské Slavii. Z české ligy jste konkrétní nabídku obdržel?

Pokud vím, Slavii měl v ruce pouze manažer, osobně jsem s nikým konkrétně nemluvil. Jiné nabídky byly, ale Brno všechny zamítlo, pro klub připadalo v úvahu jen zahraničí.

V jakém jste vůbec rozpoložení. O zájemce není nouze, ale stále nemáte jasno…

(smích) Zatím si mě kluby přehazují jako horký brambor, z toho samozřejmě velkou radost nemám. V Brně pobudu tři čtyři hodiny a zase letím, což se podepisuje také na únavě. V Anglii trénuju, ale tam jsou jedničky většinou dlouhodobě dané a brankáři se těší velké důvěře. Nechci být na druhé koleji, a tak pořád jezdím.

Hned po skončení sezony se mluvilo o zájmu z Turecka či Řecka. Proč jste je zamítl?

Manažer mi zavolal, že má konkrétní nabídky z těchto zemí, jenže to nejsou destinace pro mě hlavně z hlediska mentality, nevyhovovalo by mi to prostředí. Kdyby šlo o pohárové týmy, možná bych se o ně zajímal více. Brno se mě snažilo prodat, proto se těchto nabídek chytlo, jenže já jsem je odmítl. Preferoval jsem Anglii nebo Holandsko.

V Anglii jste se zúčastnil týdenního kempu, který slouží především mladším gólmanům. Přinesl vám něco nového?

Určitě mi byl něčím prospěšný, v Anglii je odlišná škola a aspoň jsem se naučil používat některá nová slovíčka, která se mi teď hodí. Kemp byl hodně fyzicky zaměřený, takže jsem dostatečně potrénoval.

Polovinu jara jste odchytal v třetiligové juniorce a v době, kdy se jiní brankáři chystají na sezonu, ještě nemáte místo. Může to negativně ovlivnit vaši výkonnost?

Doufám, že ne. Přesto ze stejného důvodu, jako se mě ptáte, nad tím přemýšlím sám. Není to ideální stav. V Anglii mají čtrnáct dní před sezonou, proto je moje pozice složitější, navíc přicházím ze zahraničí. Ale co se dá dělat, musím bojovat a doufat.