Trable s defenzivou. Tak lze označit momentální problém 1. FC Brno. Důvody bývají odlišné, ale výsledek je s železnou pravidelností stejný. Fotbalisté vstoupí do jarní či zimní části Gambrinus ligy jako uragán, jenže po pár kolech není po ničivé smršti ani památka. Místo zdolaných soupeřů se připočítávají už jen porážky a Jihomoravané pustoší své renomé strmým pádem v tabulce.

V jarních výkonech souboru Miroslava Beránka lze odhalit jeden společný jmenovatel. S kapitánem Janem Trousilem v sestavě ztratil v pěti kolech jen dva body. Od jeho střídání kvůli zlomenému žebru v duelu se Spartou brněnští fotbalisté třikrát prohráli. S Trousilem dostali jediný gól, bez něj devět. Deník Rovnost vybral sedm důvodů, proč je kapitán pro 1. FC Brno nyní nepostradatelný.

1. Lídr kabiny. Donekonečna omílaný fakt. Jan Trousil je duší brněnské šatny. Vůdce, který si vezme slovo a nebojí se zařvat na své spoluhráče. Zároveň je dokáže vyburcovat a stmelit v honbě za společným cílem. „Je to osobnost, kterou jsem měl takříkajíc hned v prvním šuplíku. Šéf kabiny a mluvčí týmu, s nímž jsem neustále komunikoval. Byl moje pravá ruka, navíc jde o velmi pozitivního člověka s vynikajícími morálními vlastnostmi,“ vyzdvihl jeho přednosti bývalý dlouholetý brněnský kouč Petr Uličný.
2. Jistota. Několik sezon patřil k nejlepším stoperům ligy a své schopnosti potvrzoval také po skoro roční odmlce zaviněné vleklými potížemi se zlomenou zánártní kůstkou. Dlouhý výpadek nebyl na jeho spolehlivosti patrný. „Jde o poctivého fotbalistu, jehož přítomnost má vliv na kolektiv. Přesto je v kádru víc hráčů, kteří ho mají zastoupit. Absence jednoho z nich nemůže výkony prvoligového mužstva tak ovlivnit,“ nechápal Roman Kukleta, jedna z největších osobností brněnské fotbalové historie.
3. Zkušenost. V pátek oslavil vytáhlý stoper čtyřiatřicáté narozeniny a se 152 prvoligovými starty má zkušeností na rozdávání. Radí především mladým fotbalistům, kteří po jeho boku zakouší vrcholovou úroveň. „Zažil hodně trenérů a ví, jak to ve fotbale chodí. Mladí kluci se od něho hodně naučí, vzhlíží k němu. Dodává jim sebedůvěru,“ řekl Uličný, který momentálně vede třetiligový HFK Olomouc.
4. Standardní situace. Trousil je ve vzdušných soubojích skoro nepřekonatelný. Při jeho absenci se přímé či rohové kopy stávají pro Brňany hrozbou, ačkoliv Dvorník, Jílek či Huška patří k vysokým stoperům. Umí se prosadit také před brankou soupeře. „Je to výborný hlavičkář, který řeší většinu standardek a dokáže dát gól. Pamatuji si, že rozhodl několik zápasů,“ připomněl další devízu stratég.
5. Organizace hry. Dirigentské schopnosti se v kapitánovi nezapřou, asi nikdo není na hřišti slyšet tolik jako on. Bez něj vypadá brněnská obrana chaoticky a příliš často se v ní otevírají okénka pro ofenzivní výpady soupeřů. „Brankář nebo obránce vidí samozřejmě situace na hřišti lépe než ostatní. Honza je zkušený dobrý fotbalista, umí zařvat. Jeho absence se projeví. Podobně na tom bude Sparta, když se zraní Řepka,“ porovnal protřelé stopery Kukleta.
6. Výběr místa. Bez osmi centimetrů dvoumetrový střední obránce nepatří k nejobratnějším fotbalistům, ale na trávníku je vždy přesně tam, kde má být. Skvělou poziční hrou eliminuje i mnohem rychlejší útočníky. „Je to Pan fotbalista, který udělá hrozně moc černé práce. Neprohrává souboje jeden na jednoho. Chápe obranné systémy, zajišťování,“ sdělil Uličný.
7. Charakter. Když nehraje, chybí 1. FC Brno ten pravý vítězný typ. Trousil nesnáší porážky, i v případě nepříznivého stavu vybičuje své spoluhráče, aby „žrali trávu“. Zvláště při sérii proher kabina potřebuje, aby někdo tvořil bojovnou náladu. „Říká se, že každý je nahraditelný, ale nevěřím, že v jeho případě je možné zaručit aspoň podobnou kvalitu. Když se zranil, byl jsem nervóznější,“ potvrdil populární trenér „John“.

1. FC Brno na jaře:

S Trousilem: 5 zápasů – 4 výhry – 1 remíza – skóre 8:1 – 13 bodů
Brno – Liberec 1:0
Slovácko – Brno 0:2
Brno – Ostrava 1:1
Teplice – Brno 0:1
Brno – Kladno 3:0
Bez Trousila: 3 zápasy – 3 prohry – skóre 3:9 – 0 bodů
Sparta – Brno 3:0
Brno – Mladá Boleslav 2:3
Příbram – Brno 3:1