Po starém kontinentu bylo v loňské sezoně rozesetých ještě patnáct hráčů. Mezi zeměmi se objevovalo Rakousko, Nizozemsko, Polsko, Řecko nebo Rumunsko. „Půl roku tam bylo utrpením, překvapilo mě úplně všechno,“ nerad se vracel k anabázi v Dinamu Bukurešť rtuťovitý obránce Martin Živný.

Oázou brněnských odchovanců se stal belgický mistr Anderlecht Brusel. V kabině se potkávají hned tři reprezentanti. „Honza Polák se po vleklém zranění kolena potřeboval rozehrát a prospěla mu nominace do nároďáku. Ondra Mazuch může být spokojený a hrozně moc přeju Lukáši Marečkovi, aby se tam chytl,“ vyjmenoval je předseda představenstva 1. FC Brno Karel Jarůšek, který byl u prvních fotbalových krůčků nejen tohoto tria.

Další člen seniorského národního týmu přijíždí na srazy až z daleké Ukrajiny. V Dněpru Dněpropetrovsk válčí defenzivní záložník Mario Holek, který na jaře vypadl ze základní sestavy. „Po zranění už jsem se do ní nedostal, většinou jsem střídal, ale skončili jsme čtvrtí a zahrajeme si předkolo Poháru UEFA,“ našel pozitivum brněnský rodák.

Od kouče Bílka dostal šanci v reprezentaci, stihl už odehrát čtyři duely. „Ze všech našich odchovanců z něj mám největší radost,“ poznamenal Jarůšek.
Středopolař Dněpru se netají tím, že by Ukrajinu vyměnil za věhlasnější ligu. „Zatím zůstávám, ale uvidíme, co se v létě změní. Odlétám desátého června,“ dodal třiadvacetiletý Holek.

Momentálně trénuje s třetiligovou juniorkou 1. FC Brno. V kondici se udržuje i spolu s Kaloudou, který se po ročním hostování v pražské Spartě vrací zpět do CSKA Moskva. „Sezona pro něj nebyla ideální a v Rusku to bude mít těžké. Ale určitě udělá maximum,“ věřil Jarůšek.
Uznávanou nizozemskou Eredivisie letos chytal gólman Martin Lejsal, ale Heerenveen po skončení hostování nejspíš opci neuplatní.

Kde byli exbrňané

4 – Rakousko (Martin Švejnoha, Patrik Siegl, Marek Heinz, Jiří Leňko)
3 – Belgie (Jan Polák, Ondřej Mazuch, Lukáš Mareček)
2 – Slovensko (Marián Had, Libor Hrdlička)
1 – Anglie (Peter Brezovan), Nizozemsko (Martin Lejsal), Německo (Martin Hyský), Řecko (Tomáš Belic), Polsko (Aleš Besta), Rumunsko (Martin Živný), Ukrajina (Mario Holek), Rusko (Luboš Kalouda)

„Mám jednu konkrétní nabídku z české ligy, i když bych preferoval zahraniční angažmá,“ reagoval Lejsal.
Oblíbenou destinací fotbalistů s brněnskou minulostí se stalo hlavně Rakousko, kde ještě do zimního odchodu Živného působili čtyři.

Postup do nejvyšší soutěže s Wackerem Innsbruck vybojoval Martin Švejnoha, který si ale počátkem května natrhl křížový vaz. „Švejny si zaslouží pochvalu, uchytil se výborně. Kapfenberg se s předstihem zachránil, ale má nějaké finanční problémy, takže o budoucnosti Patrika Siegla a Marka Heinze se bude jednat,“ doplnil Jarůšek.

Podhůří alpských velikánů si užívají. „S rodinou jsme z toho nadšení. Lidi jsou moc milí, ochotní a ohleduplní. Město je bez kriminality, holt úplně jiný život než v Česku,“ neměnil by Siegl, který hraje v Rakousku dva roky.

V Řecku se zase uchytil slovenský gólman Tomáš Belic, který s Panionisem Atény skončil devátý. Rok ve druhé polské lize si vyzkoušel Aleš Besta. „Poznal jsem jiný svět, lidé tam fotbalem žijí,“ vyzdvihl tamní fanoušky holohlavý bijec.

Výčet hráčů, kteří prošli prvoligovým brněnským týmem, končí v sousední slovenské lize. Slovan Bratislava se opírá o Mariána Hada, jedničkou Ružomberoku je Libor Hrdlička. „Franta Straka s ním byl moc spokojený, vydobyl si perfektní pozici,“ pochválil brankáře Jarůšek.

#nahled|https://g.denik.cz/50/5e/infografika_exbrnensti_fotbaliste_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/5e/infografika_exbrnensti_fotbaliste.jpg|Exbrněnští fotbalisté v Evropě.#

Jihomoravská kolonie? Vítejte v belgickém Anderlechtu

Brno - Země zaslíbená? Přece Belgie, přesněji její srdce Brusel. Alespoň pro trio fotbalistů Jan Polák, Ondřej Mazuch a Lukáš Mareček. V žádném jiném evropském fotbalovém klubu nenajdete tak výraznou brněnskou stopu.

Čechům v Anderlechtu v devadesátých letech prošlapal fotbalovou cestičku Jan Koller, od těch dob jsou žádané „zboží“. „V Bruselu se máme výborně,“ přitakávají všichni tři borci. Ač všichni pocházejí ze stejného regionu, jejich osudy v uplynulé sezoně byly rozdílné.

Nejraději bude na mistrovský ročník vzpomínat jedenadvacetiletý stoper Mazuch, který zářil v zadních řadách, dokonce vstřelil čtyři branky. Zato ostřílený záložník Jan Polák si v srpnu vážně poranil koleno a většinu zápasů Anderlechtu sledoval z tribuny.

Třetí do party, talentovaný středopolař Lukáš Mareček, se ve městě „čůrajícího chlapečka“ teprve rozkoukával, do Belgie přestoupil v zimě.
Českou společnost si pochvalují. „Naposledy jsem něco podobného zažil v Norimberku, kde jsme byli tři Češi a tři Slováci. Tam to bylo veliké,“ popisoval Polák. „Je určitě příjemnější, když máte někoho v zahraničí. Člověk si může pokecat nebo někam zajít,“ dodal záložník.

Závěr sezony si užívali všichni tři. S Anderlechtem slavili titul, tým přijala i královská rodina. V bruselské kolonii Jihomoravané zůstanou i další rok.

Besta v polském Zabrze skončil

Přes tři sezony patřil k největším oblíbencům fanoušků 1. FC Brno. Po rozepři s koučem Uličným jej vedení vyřadilo z kádru a už se do týmu nevrátil. V lednu 2009 podepsal smlouvu s pražskou Slavií a loňskou sezonu strávil fotbalista Aleš Besta v polském Górniku Zabrze.

Klub sice po roce postoupil zpět do nejvyšší soutěže, ale holohlavý bijec se moc radosti neužil. „Ze začátku bylo všechno v pořádku, jenže ke konci roku jsem měl zdravotní problémy, takže pocity nic moc. Už měsíc a půl ležím doma v Ostravě a doléčuju nohu. I když si aspoň můžu nazout obě boty,“ říká s trpkým úsměvem Besta.

V prvních jedenácti kolech loňské sezony nastupoval pravidelně a dal tři branky. Jenže závěr podzimu nedohrál kvůli svalovému zranění. V úvodu jara jen paběrkoval a navíc ho čeká další operace chodidla. „Měl jsem ve svalu dvě díry a potom se mi zanítila kost. Už mi do nohy třikrát řezali, stále se nehojí. Trvá to dlouho. Příští týden mi kost odseknou a ještě tak měsíc a půl budu bez fotbalu,“ povzdechne si sedmadvacetiletý forvard.

Zabrze neuplatnilo opci a Besta by se tak měl vrátit do pražské Slavii, kterou od úterý opět trénuje Karel Jarolím. „Ani mě nemrzí, že v Polsku nepokračuju, protože tamní nejvyšší soutěž je na nižší úrovni než Gambrinus liga. Ale vůbec netuším, co se mnou bude. Jiné možnosti bych měl, kdybych byl zdravý, porval bych se o šanci. Ale hrát nemůžu a nějak se to musí vyřešit,“ krčí rameny útočník.

Rodák z Ostravy si na život u našich severních sousedů příliš zvykat nemusel. „Moc jsem tam nepobyl, z domova jsem jezdil sedmdesát kilometrů. Prožil jsem však dobrou zkušenost, poznal jiný svět. Poláci fotbalem opravdu žijí. Zázemí je sice na vyšší úrovni u nás, ale atmosféra vše vynahradí,“ přibližuje Besta, který v Brně odehrál 84 utkání a dal 16 branek.

Stejně jako on je na marodce jeho velký kamarád z brněnského působení Tomáš Došek. „Jsme stále v kontaktu, vyhřezlou ploténku mu nezávidím. Jinak sleduju Brno, nezanevřel jsem tam na lidi a rád na angažmá vzpomínám,“ uzavírá.

Exbrněnský stoper Martin Živný strávil uplynulou sezonu v Rakousku a Rumunsku, kam se stěhoval v zimě. Po půlroční zkušenosti lituje:

Dinamo Bukurešť? Velký klub, ale jen jménem

Brno /ROZHOVOR/ - Ten půlrok chce rychle vymazat z paměti. Odchovanec brněnského fotbalu Martin Živný se v zimě stěhoval z rakouského Klagenfurtu do Bukurešti a v rumunském klubu zažíval peklo. „Všechno, co je u nás nemožné, se tam děje,“ říká trpce devětadvacetiletý stoper.


Začátek sezony v Rakousku vám přitom vyšel…
Začal pro mě docela solidně, v Klagenfurtu jsem pravidelně hrál. Ten půlrok byl dobrý, i když tým nakonec sestoupil. Ale v zimě jsem se stěhoval do Dinama Bukurešť.

Ve vašem hlase jde slyšet velké zklamání. Co se stalo?
Bukurešť byla špatná volba. Za celou dobu jsem tam odehrál jediný zápas. Přicházel jsem jako třetí stoper, dva kluci se zranili, takže jsem čekal, že dostanu šanci. Přišla jediná, asi po osmi kolech, pak jsem zase jen seděl.

Takže jste naštvaný na trénéra?
To bych ani neřekl. Trenér se mnou celou dobu nekomunikoval, neuměl anglicky, takže vlastně nevím, co si o mě myslel. Spíš to bylo prokoučované ze strany manažera. Ale stane se. Měl teprve druhou zkušenost s rumunským fotbalem. Nevěděl, jak to tam chodí, navíc taková situace panuje jen v Dinamu. Třeba Steaua nebo Kluž jsou úplně jinde.

Co vás tedy v Dinamu tak nemile překvapilo?
Úplně všechno. Co je u nás nemožné, se tam normálně děje. Od špatného přístupu hráčů i koučů ke tréninku, přes vedení až po věci, které se týkají regenerace a rehabilitace.

Přitom Dinamo je považováno za solidní evropský klub…
Je to sice velký klub, ale pro mě už jen podle jména. Mají tam bordel. Nevím, jestli to bylo trenérem, který si neuměl zjednat respekt. Tým měl kádr na boj o titul, jenže hráči byli neukáznění, dělali strašně moc zbytečných chyb, nedodržovali taktiku.

Bavil jste se vůbec s ostatními?
Naštěstí jsem tam narazil na srbského spoluhráče, se kterým jsem se bavil. Jinak Rumuni nejsou přátelští, spíš nám dávali najevo, že jsme tam navíc.

A jak na vás zapůsobila Bukurešť?
Je tam spousta hezkých míst, kaváren, nákupních center, ale také místa, která by člověk raději neviděl.

Slyšel jsem, že v Rumunsku se moc nevyplatí cestovat.
Já všude jezdil taxíkem. Občas mě chtěli natáhnout, ale proti tomu už jsem se pak naučil bránit. Prostě jsem řekl: Nic ti nedám a vystoupil jsem. Cestování je tam složitější, silnice jsou ve špatném stavu. Když jsme měli jet dál, což v Rumunsku znamená víc než tři sta kilometrů, tak jsme létali.

Rumunskou zkušenost už máte za sebou. Plánujete návrat zpět do české ligy?
Uvidím. Jsem v kontaktu s manažerem. Odjíždím na dovolenou a vyčistím si hlavu.

Chcete se někdy vrátit na Srbskou?
Jsem Brňák, strávil jsem tu velkou část kariéry. Kdybych měl možnost, určitě bych se vrátil. Ale zatím jsem nad tím nepřemýšlel, teď řeším jiné varianty.

EXBRNĚNŠTÍ FOTBALISTÉ V EVROPĚ

TOMÁŠ BELIC
Věk: 31
Klub: Panionios Atény (Řec.)
Pozice: brankář
Sezona 09/10: 18/0
V Brně: 43 (2002–2005)

ALEŠ BESTA
Věk: 27
Klub: Górnik Zabrze (Pol./2. liga)/Slavia Praha
Pozice: útočník
Sezona 09/10: 13/3
V Brně: 84/16 (2005–2008)

PETER BREZOVAN
Věk: 30
Klub: Brighton & Hove Albion (Ang./3. liga)
Pozice: brankář
Sezona 09/10: 20/0
V Brně: 19/0 (2002–2004, 2005–2006)

MARIÁN HAD
Věk: 27
Klub: Slovan Bratislava (Slov.)
Pozice: obránce
Sezona 09/10: 12/1
V Brně: 24/0 (2004–2006)

MAREK HEINZ
Věk: 32
Klub: SV Kapfenberg (Rak.)
Pozice: útočník
Sezona 09/10: 28/5
V Brně: 21/2 (2008–2009)

MARIO HOLEK
Věk: 23
Klub: Dněpr Dněpropetrovsk (Ukr.)
Pozice: záložník
Sezona 09/10: 20
V Brně: 67/4 (2004–2008)

LIBOR HRDLIČKA
Věk: 24
Klub: MFK Ružomberok (Slov.)
Pozice: brankář
Sezona 09/10: 13/0
V Brně: 2/0 (2007)

MARTIN HYSKÝ
Věk: 34
Klub: Kickers Offenbach (Něm./3. liga)
Pozice: obránce
Sezona: 22/0
V Brně: 17/0 (1998–1999)

LUBOŠ KALOUDA
Věk: 23
Klub: Sparta Praha/od léta opět CSKA Moskva (Rus.)
Pozice: záložník
Sezona 09/10: 15/0
Evropské poháry: 6/1
V Brně: 27/5 (2006–2008)

MARTIN LEJSAL
Věk: 27
Klub: SC Heerenveen (Niz.)
Pozice: brankář
Sezona 09/10: 10/0
Evropské poháry: 3/0
V Brně: 73/0 (od 2005 do 2009)

JIŘÍ LEŇKO
Věk: 25
Klub: St. Pölten (Rak./2 liga)
Pozice: záložník
Sezona 09/10: 25/2
V Brně: 0/0 (2006)

LUKÁŠ MAREČEK
Věk: 20
Klub: 1. FC Brno/Anderlecht Brusel (Bel.)
Pozice: záložník
Sezona 09/10: Brno 14/0, Brusel 2/0
V Brně: 50/0 (2007–2009)

ONDŘEJ MAZUCH
Věk: 21
Klub: Anderlecht Brusel (Bel.)
Pozice: obránce
Sezona 09/10: 30/4
Evropské poháry: 10/0
V Brně: 25/1 (2006–2007)

JAN POLÁK
Věk: 29
Klub: Anderlecht Brusel (Bel.)
Pozice: záložník
Sezona 09/10: 7/0
Evropské poháry: 4/0
V Brně: 97/4 (1997–2002)

PATRIK SIEGL
Věk: 34
Klub: SV Kapfenberg (Rak.)
Pozice: obránce
Sezona 09/10: 33/2
V Brně: 271/23 (1995–2000, 2004–2008)

MARTIN ŠVEJNOHA
Věk: 32
Klub: FC Wacker Innsbruck (Rak./2. liga)
Pozice: obránce
Sezona 09/10: 27/1
V Brně: 59/2 (2006–2009)

MARTIN ŽIVNÝ
Věk: 29
Klub: Austria Kärnten (Rak.)/ Din. Bukurešť (Rum.)
Pozice: obránce
Sezona 09/10: Kärnten16/0, Bukurešť 1/0
V Brně: 125/5 (2000–2009)

Pozn.: ve statistikách jsou uvedeny počty zápasů/gólů.

JAROSLAV KÁRA
TOMÁŠ SVOBODA