Plzeň dorazila do Brna jen v sedmi hráčích do pole a od začátku nestíhala. „Na výsledku se projevilo, že jsme nejeli v plné sestavě, chybělo hodně klíčových hráčů. Nechci říct, že jsme přijeli na výlet, chtěli jsme utkání důstojně odehrát, což se nám vůbec nepovedlo,“ uznal plzeňský kapitán.

Naopak Brno od páté sekundy otevřelo brankový účet. „V pozdější fázi zápasu už to byla exhibice. Pro nás je důležité, že jsme dali gól hned na začátku, zbytek zápasu se od toho odvíjel tak, že nám tam všechno spadlo. Hráli jsme v klidu, co jsme potřebovali, hosté takovou jízdu asi nečekali a byli trochu uspokojení, když uspěli s Pardubicemi. Dojelo jich sedm, rozběhali jsme je, jak jsme si řekli, a dodrželi to, hosté nestíhali. Chodili jsme do přečíslení a všechno jsme důsledně proměňovali, což bylo důležité, protože jsme se s nikým nechtěli tahat o skóre. Přáli jsme si nasázet co nejvíc gólů a to se podařilo,“ připomněl brněnský kapitán Tomáš Pospiš (na snímku) uplynulý ročník, kdy Jihomoravané na třetí příčce měli stejně bodů jako Pardubice, ale horší skóre i vzájemné zápasy.

Plzeň se na hřišti loňského šampiona nezmohla na odpor. „Samozřejmě když v šesté minutě prohráváte 0:3, už potom myslíte jen na to, abyste nedostali deset. Nakonec jsme obdrželi čtrnáct branek, spokojení nejsme, na druhou stránku hlavu vzhůru, jedeme dál. Jsme nováčci a doufáme, že jsme si vybrali nováčkovskou daň, takový výsledek už se nebude opakovat,“ přál si plzeňský vůdce.

Na západočeské demolici se hattrickem podíleli Jakub Dobšíček s Bohumírem Doubravským, ještě o gól víc vstřelil Pospiš. „Čtyři branky jsem ještě nedal, je to určitě premiéra. Řekl jsme si, že můžu Paděcovi trochu šlapat na paty, ať není osamocený,“ narážel s úsměvem brněnský kapitán na nejlepšího superligového střelce Ondřeje Paděru z Blanenska. Ten ve dvou kolech vstřelil sedm branek, Doubravský šest a Pospiš pět.

Domácí kapitán navíc vsítil i desátou branku duelu s Plzní. „Bavili jsme se na lavičce a přál jsem si, aby ji dal někdo jiný. Když vyšla desítka na mě, musím do kasy něco přinést. Navíc jsem měl rozhovor do okresní televize a do novin, vyjde mě to asi hodně draho,“ ušklíbl se Pospiš.

Od nové sezony navlékl v brněnském výběru kapitánskou pásku a pozici si užívá. „Naprosto nejvíc, co to jde. Už v minulém roce jsem se snažil kluky nějak motivovat, stáli o to a docela mě brali. Potom co jsme vystřídali asi čtyři pět nebo kapitánů, Tába (trenér Zdeněk Táborský – pozn. red.) rozhodl, že by bylo fajn mít jednoho a kluci se shodli, že to budu já. Snažím se týmu dát co nejvíc, komunikovat i před zápasem, aby to nebylo jako v minulých letech, kdy někteří důležití hráči k zápasu přistoupili nezodpovědně. Buď nepřišli, nebo dorazili ve stavu, který se neslučoval s normálním sportovním výkonem. Užívám si to, snažím se klukům pomáhat, berou to ode mě, takže jsem rád,“ uvedl Pospiš.

Plzeň si z jižní Moravy i přes debakl odvezla ponaučení. „Musíme na to koukat pozitivně. Věděli jsme, že někdy nastane situace a nepojedeme ven v nejlepší sestavě, ale musíme s tím počítat. Nejeli jsme na výlet, přesto jsme dostali čtrnáct gólů, kluci z Brna byli o dva levely výš, hrají spolu nějaký týden, zatímco s námi někteří hráči ještě ani netrénovali. Nevěděli jsme co čekat a musíme se dívat na to, aby se takový duel neopakoval a byli jsme na tom jen líp,“ přál si Fürbacher.

Brno – Plzeň 14:0 (6:0)

Branky a nahrávky: 1. Pospiš, 2. Cenek (Pospiš), 6. Pospiš (Cupák), 17. Mezník, 18. Dobšíček (Doubravský), 21. Pospiš (Lerch), 33. Dobšíček, 35. Klimeš (Macko II), 40. Doubravský (Klimeš), 41. Pospiš (Cenek), 44. Cenek (Prokeš), 55. Doubravský (Klimeš), 59. Doubravský (Dobšíček), 60. Dobšíček (Klimeš). Rozhodčí: Dolanský – Moder. Hráno bez karet. Diváci: 20.

Brno: Dominik Kunický (Zdeněk Sára) – Čeněk Cenek, David Cupák, Jakub Dobšíček, Stanislav Lerch, Milan Klimeš, Bohumír Doubravský, Patrik Levčík, Tomáš Prokeš, David Macko II, Michal Mezník, Tomáš Pospiš.

Plzeň: Jakub Tříska – Jiří Loukota, Stanislav Kocour, Marek Havlas, Josef Vitouš, Dominik Chotěborský, Michal Malý, Karel Fürbacher.