Místo Brazilců Slováci, plenění druholigové Vlašimi a odchod Lukáše Marečka do Anderlechtu. To jsou zásadní události zimního přestupového období ve fotbalovém klubu 1. FC Brno. Termín v Česku vypršel pondělní půlnocí.

Dvanáctý tým Gambrinus ligy prošel značnými změnami. Z podzimního kádru zmizelo brazilské trio. Dalmo odešel na hostování do bulharského Burgasu, Léo zkusí štěstí v nižší soutěží své domoviny. O Eltona Liru se zajímala druholigová Jihlava. „Z testů se vrátil zpátky do Brna. Pokusíme se mu něco najít v Maďarsku, Rusku, nebo na Slovensku, kam ještě lze přestupovat,“ vysvětlil brněnský sportovní ředitel Karel Večeřa.

Totéž platí i o dalších fotbalistech, se kterými trenér Miroslav Beránek nepočítá na prvoligovou lavičku. Brankář Václav Hladký, bosenský obránce Matijas Pejič či Jakub Červinek. „Chceme, aby hráli a pokud možno v co nejvyšší soutěži. Mluvil jsem s manažerem Pejiče a pokusíme se mu zajistit hostování. Před soustředěním v Turecku se zranil Martin Sus, který už se zapojil do tréninku s prvním týmem,“ přiblížil Večeřa.

Svolení k přestupu má zkušený bek Petr Čoupek, v třetiligové Kroměříži bude na jaře hostovat Roman Smutný a s Viktorií Žižkov se domluvil defenzivní středopolař František Schneider. „Zatím je to super, trenér Petržela si mě vybral, líbí se mu můj styl a počítá se mnou na místo středního záložníka. Chtěl jsem hrát v Brně, ale skoro jsem nedostal příležitost. V Praze budu víc na očích,“ těšilo Schneidera.

Záložník Róbert Szegedi jedná se slovenským Lučencem. „Ještě není nic uzavřené, ale na Slovensko lze přestupovat do konce února. Mají o něj zájem a my se jeho uvolnění nebráníme. Přednostně mluvíme o hostování,“ objasnil sportovní ředitel.

Za nejvýraznější oslabení lze označit přestup člena reprezentační jedenadvacítky Lukáše Marečka do belgického Anderlechtu Brusel. „Nejde o takovou ztrátu, v posledních zápasech už to nebylo ono. A Křeček vypadá jako adekvátní náhrada,“ tvrdil Jan Klimeš, mistry ligy se Zbrojovkou z roku 1978.

Defenzivní záložník Lukáš Křeček přišel do 1. FC Brno z druholigové Vlašimi a podepsal smlouvu na tři a půl roku. „Hraje nenápadný a poctivý fotbal, narozdíl od Marečka směřuje většinu přihrávek dopředu, nebojí se a má dobrou střelu z dálku,“ všiml se Klimeš, který pracuje jako skaut pro agenturu Nehoda Sport.

Ve vlašimském Graffinu na podzim hostovali brněnští hráči Jaroslav Borák a Jan Kalabiška, který v zimě přestoupil do Brna z Příbrami. „Překvapuje mě, že se ho zbavili tak snadno,“ komentoval bývalý fotbalista. Největší potenciál vidí ve slovenském bekovi Martinu Husárovi, který přišel z norského Lilleströmu a předplatil si levý kraj obrany. „Brno na tomto postu tlačila bota a Husár si jej vybojoval. Je to ortodoxní levák. Žádného z těchto hráčů ale nenazývám jako posily, to je nadnesené. Jde o nové hráče a až liga prověří, zda budou přínosem,“ podotkl Klimeš.

Klub podepsal smlouvu ještě se slovenským volným hráčem Andrejem Hodkem a navrátilcem z nizozemského Roosendaalu Filipem Chlupem. „Hodek vypadá, že se umí orientovat v šestnáctce, ale dlouho se věnoval futsalu. Filip už mě nemůže ničím překvapit, popravdě se divím, že mu Brno nabídlo kontrakt,“ překvapilo skauta.

S brněnskou rezervou trénuje útočník Zbyněk Pospěch, který má zastavenou činnost, dokud neuhradí pokutu dva a půl milionu korun za porušení smlouvy se svým agentem nebo arbitrážní komise ČMFS nerozhodne jinak. „Zbyněk odjel s juniorkou na soustředění,“ uzavřel Večeřa.

Brněnské příchody:
Jaroslav Borák – Graffin Vlašim (návrat z hostování)
Andrej Hodek – Artmedia Petržalka
Martin Husár – SK Lilleström
Filip Chlup – RBC Roosendaal
Jan Kalabiška – 1. FK Příbram
Lukáš Křeček – Graffin Vlašim
Tomáš Okleštěk – Zenit Čáslav (návrat z hostování)
Martin Poláček – Tatran Prešov (hostování změněno v přestup)

Brněnské odchody:
Dalmo – Černomorec Burgas (hostování)
David Kalivoda – FK Teplice (hostování změněno v přestup)
Léo – nižší soutěž v Brazílii (hostování)
Lukáš Mareček – Anderlecht Brusel
František Schneider – Viktoria Žižkov (hostování)
Roman Smutný – Kroměříž (hostování)

Univerzál Smutný myslí na zahraniční štaci

Brno – Z nejvyšší soutěže až do třetí ligy. Fotbalista Roman Smutný zažil nelichotivý sešup. Na podzim ještě nastupoval za áčko 1. FC Brno, na jaře hostuje v Kroměříži.

„Je to pád o dvě soutěže níž, ale neberu to tak tragicky. Půl roku budu poctivě makat a uvidíme, jak se mi bude dařit. Nikde není psáno, že se na podzim neobjevím v nejvyšší soutěži v zahraničí,“ zachovává chladnou hlavu čtyřiadvacetiletý univerzál, jehož největší předností je vynikající fyzická kondice.

Za půl roku mu v Brně končí smlouva a cizina je nasnadě. „V naší lize není klub, který by za mě byl ochotný zaplatit Brnu odstupné. Do zahraničí můžu jít zadarmo. Neříkám, že se mi Česko uzavře, přesto je čas zkusit něco jiného, kde dostanu víc příležitosti,“ uvědomuje si.

Smutný přišel do Brna v létě 2005, polovinu svého angažmá strávil po hostováních. Hrál v Bystrci, Fulneku nebo Kladně. V prvním týmu se zabydlel před rokem po příchodu kouče Miroslava Beránka. „V áčku jsem strávil dva roky, posbíral jsem pár ligových startů a beru to jen pozitivně. Nikdy se nedívám dozadu, co bylo, je pryč a nic s tím nezmůžu. V Brně jsem udělal vše, co jsem mohl. Nepovedlo se a je čas jít dál,“ říká krajní záložník, který v 1. FC posbíral patnáct startů z dvaatřiceti v nejvyšší soutěži.

Před začátkem zimy už odchovanec drnovického fotbalu věděl, že si na Srbské sbalí tašku. „Pořád jsem skleslý, i když jsem z devadesáti procent očekával, že to tak dopadne. Za špatné výsledky jsou odpovědní trenér a náhradníci,“ prohodí Smutný s trpkým úsměvem.

Připravoval se s brněnskou juniorkou, jednal s Kladnem, Třincem, Karvinou či polským Górnikem Zabrze. „Dvakrát mi telefonoval nějaký manažer, ale asi to ztroskotalo na smlouvě v Brně,“ míní rodák z Vyškova.

A tak vzal zavděk Kroměříží, třináctým týmem Moravskoslezské fotbalové ligy. „Rozhodl jsem se pro klub, který je nejblíž mému domovu. Znám tam hráče z Vyškova a kluky, s nimiž jsem byl v drnovickém dorostu,“ vysvětluje student brněnské Masarykovy univerzity, který v létě patřil k tahounům českého akademického výběru na univerziádě v Bělehradě.

Z Kroměříže se chce opět vyšvihnout do vyšší soutěže. „Trenér se mnou počítá do základní sestavy, proto jsem tam šel. Je mi jedno, kde nastoupím, hlavně potřebuju získat herní praxi,“ má jasno Roman Smutný.