Úvodní duel ve druhé nejvyšší soutěži sehraje brněnský celek v sobotu na domácím hřišti proti Varnsdorfu. „Obětoval jsem dovolenou na přípravu mužstva. Máme ale strašně málo času,“ poznamenal Machálek.

Jeho mise má mnoho otazníku a málo jasných proměnných. Zatímco ostatní mužstva obvykle poslední dny před startem sezony dolaďují závěrečné detaily, Líšeň ještě vyhlíží možná dvě posily. „Není čas na sehrání, asi se nám to ani nepodaří. První tři zápasy napoví, jak jsme nachystaní,“ podotkl Machálek.

AMATÉŘI MEZI PROFÍKY

Líšeň se pro historickou sezonu zatím vyzbrojila především hráči ze třetiligových celků, výjimkou je třeba Adrián Čermák, který prošel i slovenskou nejvyšší soutěží a naposledy hrál za Táborsko. Na začátku července se neúspěšně ucházel o místo ve Zbrojovce Brno.

Brankář Martin Šustr zase na jaře chytal ve třetiligovém Vyškově, ale předtím hájil barvy Baníku Ostrava nebo Vítkovic. „O tým se nebojím, kluci jsou trénovaní a výborně kondičně připraveni. Mají svůj systém hry, kterého se chtějí držet,“ prohlásil osmadvacetiletý gólman.

Nové tváře Líšně
Adrián Čermák (Táborsko)
Jan Hladík (Otrokovice)
Michal Jeřábek (Vyškov)
Jaroslav Málek (Hlučín)
Michal Suchý (Slovácko B)
Martin Šustr (Vyškov)

Při náročném přechodu do profesionálního fotbalu Líšeňští vsadí především na pracovitost. „U nás je to vždy o tom. Někteří hráči nebyli na naše tempo nachystaní, ale adaptovali se a pochopili naši filozofii. Požene nás taky nováčkovský elán,“ přemýšlel nahlas Machálek.

Ačkoliv čeká Líšeň profesionální soutěž, někteří hráči si kromě fotbalu ponechali civilní zaměstnání. „S kluky jsem se domluvil, aby se účastnili maximálního možného počtu tréninků. Fotbalu se opravdu věnují naplno a mají velice profesionální přístup,“ poznamenal líšeňský stratég.

Kromě kádru potřebuje druhý největší brněnský klub uzpůsobit podmínkám druhé nejvyšší soutěži i svůj stadion v Kučerově ulici.

Brněnská stáj vybojovala v nizozemském Zandvoortu dvě bronzové příčky.
Stáj Mičánek Motorsport slaví dva senzační bronzy v deštivém Zandvoortu

Proto líšeňský stánek v těchto dnech připomíná staveniště. Potřeba je především vytvořit sektor pro hosty a místnost pro VIP a novináře. „Najatá firma pracuje i o víkendech a část bezpodmínečně nutná pro první utkání bude v sobotu hotová,“ přesvědčoval předseda klubu Karel Hladiš.

ZDĚŠENÍ HRÁČŮ

Podle něj klub bojoval s časem. „Rozsah požadavků jsme znali, protože areál na druhou ligu chystáme od roku 2006. Jen doba mezi sezonami je měsíc a to je vražedný termín po všech stránkách. Trochu mě taky zaskočil růst cen ve stavebnictví,“ podotkl Hladiš.

Fotbalisté se tak připravují v bojových podmínkách. „Noví hráči jsou trochu zděšení, ale jak znám našeho předsedu, do prvního zápasu bude vše hotové,“ pronesl Machálek.

Focení fotbalové Zbrojovky Brno.
Zbrojovka ukázala nové dresy. Domácí budou tradičně červené, venkovní nově černé

Přípravné duely zatím jeho svěřencům vycházely. Porazili jak nového soupeře z druhé ligy Vítkovice 2:0, tak slovenskou Skalici 3:1, s třetiligovými Uničovem remizovali 1:1 a naposledy v sobotu přehráli Uherský Brod jasně 5:1. „Výsledky nepřeceňuji, mnohdy neodpovídaly poměru sil na hřišti,“ přiznal Machálek.

Generálku si Líšeň střihne ve středu od šesti hodin večer v Březí na Mikulovsku proti diviznímu Lanžhotu.