Český tým 17. června v Tórshavnu nastoupí proti Faerským ostrovům ke třetímu utkání kvalifikace mistrovství Evropy. O tři dny později se Šilhavého svěřenci představí v přípravě v Podgorici. Reprezentační kouč povolal 25 hráčů, po úvodním duelu na Faerských ostrovech se od mužstva odpojí šestice Vladimír Coufal, Tomáš Holeš, David Jurásek, Václav Jurečka, Ladislav Krejčí mladší a Jan Kuchta.

Sparťané získali po devíti letech mistrovský pohár
Nejen zběsilá honba za mistrovským titulem. Fotbalová liga letos fanoušky bavila

Kvůli vleklému zranění chybí nejlepší střelec aktuálního kádru útočník Patrik Schick. Další ze stabilních členů mužstva Antonín Barák, který má v národním celku na kontě 37 startů a osm branek, vypadl z jiných, blíže nespecifikovaných důvodů.

„Není to ze zdravotních důvodů. Včera jsem s ním hovořil před tiskovkou, abych mu oznámil, že tentokrát v nominaci chybí. Chápeme, že kolem této nenominace bude spousta diskuzí. S Tondou jsme mluvili několikrát na posledních srazech a říkali jsme si, které věci se nám nelíbily a které je třeba zlepšit. Chování v týmu z pohledu Tondy nebylo vždy úplně správné, takže to dospělo k takovému rozhodnutí, že jsme ho vynechali na nadcházející sraz,“ poznamenal Šilhavý.

„Už jsme se rozhodovali na předešlých srazech. Tým má nastavená nějaká pravidla, která musí dodržovat každý,“ podotkl reprezentační manažer Tomáš Pešír.

Mužstvo se sejde v pondělí 12. června a bude se připravovat v tréninkovém centru Sparty na Strahově na umělé trávě, na níž se bude hrát utkání na Faerských ostrovech. Při cestě z Tórshavnu k přípravě do Černé Hory se během mezipřistání v Praze odpojí od týmu šestice hráčů - trojice ze Slavie, dvojice ze Sparty a Coufal z West Hamu.

Splněný bratrský sen

„Mají za sebou extrémně náročnou sezonu. Vzhledem k tomu, že v Černé Hoře nás čeká příprava a chceme dát šanci i jiným hráčům, rozhodli jsme se vyjít vstříc jak těmto hráčům samotným, tak jejich klubům. Domluva se Spartou i se Slavií byla v tomto směru naprosto bezproblémová. Snad i tento malý detail pomůže k tomu, že Sparta i Slavia budou dobře připravené na novou sezonu. To, aby byly úspěšné v evropských pohárech, je i v zájmu reprezentace a celého českého fotbalu,“ přiznal Pešír.

„Kluby nás samy požádaly, abychom hráče pošetřili. Vyšli jsme jim vstříc. Druhý zápas určitě nechceme podcenit, ale dobře ho odehrát, vyzkoušet další hráče. Věřím, že zápas, který nás z těch dvou zajímá nejvíce, zvládneme a pak se připravíme na druhý,“ dodal Šilhavý.

Sparťanský střelec Tomáš Čvančara
Čvančaru lanaří Mönchengladbach. Křetínský plánuje přivést do Sparty Američana

Poprvé od roku 2011 se v reprezentaci sejde bratrská dvojice. Naposledy spolu hráli v zápase proti Japonsku Roman a Michal Hubníkové. Teď na ně mohou po dvanácti letech navázat sourozenci Sadílkové. Sedmadvacetiletý Lukáš ze Sparty byl poprvé v nominaci v březnu, byť zatím start nemá, o tři roky mladší Michal z Twente Enschede se do národního celku vrací po zranění.

„Je to splněný sen nás obou. Je veřejně známé, že bychom spolu chtěli ukončit kariéru doma na Slovácku. Ale možnost zahrát si spolu v reprezentaci je ještě hezčí,“ smál se Michal Sadílek, který má na kontě 14 mezistátních startů. „Moc se těším, až na sebe na tréninku budeme pokřikovat a budeme to zažívat spolu.“