"Těšíme se hrozně moc. Po dlouhé době se vracíme do míst, která v nás zanechala velký dojem," řekl před odletem Josef Masopust. "Nikdy bych neřekl, že se do Jižní Ameriky ještě společně podíváme. Já třeba takhle daleko letěl naposledy ještě v aktivní kariéře se Spartou. Takže tak někdy před 40 lety," doplnil Václav Mašek.

Ze žijících pamětníků tehdejšího největšího úspěchu československého fotbalu se do Brazílie vydala ani ne polovina. Chyběli Slováci Pavol Molnár, Vladimír Koiš, Titus Buberník, z rodinných důvodů pak Jozef Adamec, také Josef Kadraba s Adolfem Schererem, kteří žijí v zahraničí, a na poslední chvíli cestu odřekl i Jan Lála. "Ostatní kluky ze Slovenska jsem přemlouval, ale ze zdravotních důvodů nemohou, nebo se jim nechce létat takovou vzdálenost. Já se ale hrozně těším," řekl Jozef Štibrányi.

Také Josef Jelínek by přivítal, kdyby výprava byla početnější. "I tak ale máme sestavu dobrou. Sice na fotbal to není, ale na vzpomínání určitě. Je to jako zamlada, kdy jsme projeli téměř celý svět, i když jsme vždycky viděli spíš jen hotel, hřiště a letiště. Teď snad uvidíme i něco jiného," uvedl Jelínek.

Nejvíce se těší na to, že se setkají s tehdejším brazilskými protivníky a popovídají si o fotbale. Setkat by se měli i s legendárním Pelém, který však má jako ambasador mistrovství světa 2014 hodně povinností a jeho účast není jistá. "Těším se na něj. Ale hrozí, že se toho nezúčastní. Každopádně si pozdrav vyřídíme. A budeme mít možnost vidět i další protihráče," řekl Masopust, který je s Pelém v přátelském vztahu.

Pelé si prvního českého vítěze Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu světa váží i pro jeho rytířský přístup k fotbalu. "Vždycky spolu vzpomínáme na tu příhodu, kdy se Pelé ve finále zranil a já toho nevyužil a přestal jsem hrát. Pak na závěrečném banketu předseda fotbalového svazu říkal, že to je důkaz, že i o tu nejcennější fotbalovou trofej se dá hrát korektně a slušně. Samozřejmě jsem pyšnější na ten gól, co jsem dal ve finále, ale má to pro mě asi stejnou hodnotu," vzpomínal Masopust.

Svým soupeřům odvezli Češi také osobní dárky. "Třeba pro Pelého mám sparťanský dres s desítkou na zádech a jmenovkou Pelé," řekl Mašek. I po 50 letech se mu zdá, jak nastupuje ve finále na hřiště s československou vlajkou v rukou. "Sice jsem ve finále nehrál, ale když jsem nesl tu vlajku před týmem, tak jsem byl v podstatě také účastníkem. Opravdu se mi o tom zdává. Z toho usuzuji, že to byl pro mě opravdu silný zážitek, když je to ve mně tak hluboko zakořeněné, že si to vybavuji i po těch letech," dodal.

Během čekání na letišti v Ruzyni na let do Londýna, kde přestoupí do letadla směr Sao Paulo, se stala pětice "Chilanů" nečekanou atrakcí pro ostatní cestující. Ochotně rozdávali autogramy a pózovali zájemcům o fotografie. "Když jsme odsud odlétali do Chile, tohle letiště byla jen jedna prachobyčejná hala s jednou restaurací a k letadlu se šlo přes takovou bránu po pavlači. Jen to ukazuje, jak je to dávno," řekl Štibrányi, vzal zavazadla a zamířil směr Brazílie.