V Brně kromě jiného pracuje na projektech Evropské unie. S dosavadními úspěchy Chorvatů na mistrovství je spokojená. „Hrajeme dobrý fotbal s troškou dramatu. Byla jsem napjatá, když jsem sledovala penalty proti Rusku nebo Dánsku. Je to velký úspěch, znamená to pro nás jakožto malý národ mnoho,“ popsala své dojmy.

Stejné pocity má podle ní i zbytek Chorvatska, kde po středeční výhře lidé křepčili celou noc. „Kdybych nebyla v Brně, ale v Chorvatsku, asi bych teď zažívala jednu z největších akcí. Lidé v dresech lemují ulice a pijí rakiju, na kterou nezapomínám ani já v Brně,“ doplnila.

Chorvatský tým se v neděli utká s Francouzi. Iva Jurjev stejně doufá v ten pro ni nejlepší výsledek. „Soupeř hraje dobře, ale my máme celkem dobré šance na výhru. Doufám, že je dokážeme proměnit,“ zhodnotila.

Mezi její nejoblíbenější hráče patří útočník Mario Mandžukić. „Je to dobrý hráč a zároveň pokorný a dle mého názoru normální člověk, který si na nic nehraje,“ okomentovala.

V Brně se kromě práce věnuje třikrát týdně také studiu češtiny. „Už jsem viděla spoustu měst, ale Brno byla láska na první pohled. Co se ale týče češtiny, s tou mám větší problém. Doufám, že se za pár let plynně domluvím,“ popsala svůj cíl Jurjev.

Možná rozhodnou až penalty, říká Francouz

Pierre-Louis PalantBrno - Mistrovství světa ve fotbalu jej pohltilo natolik, že si kvůli finálovému zápasu pořídil národní vlajku. Francouz Pierre-Louis Palant v Brně sleduje zápasy fotbalového národního týmu, který se na šampionátu probojoval až do finále. Závěrečné utkání s Chorvatskem bude podle studenta, který je v České republice na pracovní stáži, nervózní a dost možná se rozhodne až v penaltách.

Dosavadní průběh fotbalového mistrovství světa sledoval Palant, který pracuje jako bezpečnostní inženýr na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, společně s dalšími cizinci. „Dívali jsme se především na zápasy týmů, kterým fandili kamarádi. Většina z nich odjela, finále si ale i tak nenechám ujít,“ ujistil rodák z Lorientu na západě Francie.

Francouzský tým si zahraje finále, podle Palanta ale začal šampionát špatně. Potom se však výkony zlepšily. „Zlom přišel v zápasu s Argentinou, ve kterém vstřelil můj oblíbený hráč Benjamin Pavard krásný gól. Ve Francii jsou všichni radostí bez sebe, že jsme ve finále,“ prozradil student školy v Bourges.

Francouzský fanoušek má z Chorvatů, kteří taktéž postoupili do finále, respekt. „Budou dobrými soupeři, hrají jako tým. Pokud zvítězí, budu zklamaný, ale ne smutný, protože si také zaslouží získat pohár,“ řekl.

Do Brna přijel Palant na začátku dubna. Za tu dobu již stihl poznat město. „Je opravdu nádherné. Leží blízko přírody, do které jsem několikrát vyrazil. Výhodou je, že se nachází ve středu Evropy, což je fajn pro cestování,“ uvedl.

Na České republice se mu líbí životní úroveň a ceny. „Doma všechno koupím i za šestinásobek. Třeba za pivo v Brně zaplatím něco přes jedno euro. Ve Francii stojí minimálně pět eur,“ ocenil Palant.

ONDŘEJ VACULÍK