Oba fotbalové světy, byť jen na chvíli, okusili dva hráči brněnské Zbrojovky – Tomáš Jablonský ještě před deseti dny pobíral tréninkové dávky na soustředění pražské Slavie v Číně, Jan Štohanzl má za sebou jednosezonní angažmá v indické superlize za celek Mumbai City. „V Číně už je fotbal zažitý. Indická superliga má jen osm týmů a trvá tři měsíce, takže to má složitější. Pro mě bylo angažmá výhodné, ale samozřejmě hráči se jménem měli za tři měsíce desítky milionů korun," povídal jedenatřicetiletý Štohanzl, jenž v roce 2014 nepostoupil s týmem do semifinále play-off.

Čínská soutěž se v poslední době rozrostla o několik hvězdných jmen. Míří do ní většinou Brazilci či Argentinci, Evropané Čínu přehlíží. Po útěku Brazilce Oscara z londýnské Chelsea podepsal v Šanghaji Šenhua Carlos Tévez. Nejlépe placený fotbalista světa dostává týdně 19 milionů a 680 tisíc korun. „Jihoameričané to berou jinak. Oscar je pětadvacetiletý kluk, který může hrát v jakémkoliv špičkovém evropském klubu. Já měl za to, že odmalička hrajeme fotbal, abychom nastoupili v Lize mistrů," tvrdil Jablonský.

Devětadvacetiletá posila Zbrojovky už poznala čínský luxus. Slavii, kterou vlastní energetická společnost CEFC se sídlem v Šanghaji, při jedenáctidenním soustředění využila až čtyři hřiště s přírodní trávou. „Ostrov Chaj-nan má asi devět milionů obyvatel. Utkání jsme hráli na jeho severu, kde bylo zhruba dvacet stupňů. Zázemí bylo špičkové, jde o jeden z nejbohatších ostrovů. Jediný problém je smog, z kterého nás první dny trochu škrábalo v krku. Ale nebyli jsme v oblasti, kde je to nejhorší," uvedl levý bek.

A úroveň čínského fotbalu? Slavia sehrála dva duely s třetiligovým celkem Haikou Boying, po výhře 3:0 následovala bezbranková remíza. „Tamní klub vznikl v roce 2015 a každý rok postoupil. Kvalitativně ale patří asi do první ligy. Minulý rok jsme prvoligový Jiangsu Suning porazili 5:1," povídal Jablonský o klubu z čínské superligy, jenž nyní drží druhé místo v tabulce.

Kvalita fotbalu v Indii je nižší. Podle Štohanzla je nejvyšší soutěž na pomezí první a druhé české ligy. „Hrál jsem defenzivního středového záložníka. Vyhrál jsem docela hodně cen. Snad jsem se tam prezentoval dobře. Škoda, že jsem tam nedostal další rok. Ale zrušilo se nabírání hráčů přes draft a trenéři (například Roberto Carlos – pozn red.), co tam jsou teď, asi těžko znají nějakého Štohanzla," usmál se fotbalista, který dostal cenu pro nejaktivnějšího hráče sezony.

Před dvěma roky se činil agent Pavel Paska, který manažerovi pro indickou ligu doporučil osm hráčů z české ligy. „Pořád je dané, že v základu může být pět cizinců. V týmu pak dohromady asi jedenáct nebo dvanáct," tvrdil Štohanzl.

Renomé zvedají někdejší hvězdy. Po boku Štohanzla běhal bývalý francouzský reprezentant Nicolas Anelka či hvězda Arsenalu Fredrik Ljungberg. „Vykulený jsem z nich nebyl, ale v uvozovkách i v důchodu měli neskutečnou kvalitu," sdělil Štohanzl, jenž hrál i před třicetitisícovými návštěvami.

Na populární kriket chodí pro srovnání průměrně šedesát tisíc diváků. „Do fotbalu se v Indii opřeli. Chtějí tam protlačit i jiný sport. V budoucnu se mohou přiblížit Číně. Jen to klima… Trénovali jsme v osm hodin ráno a teplota byla teprve třicet stupňů. Měl jsem v každém tréninku křeče," smál se záložník, kterého kouč Svatopluk Habanec zkouší na pravém obránci.

Hvězdy v AsiiČÍNSKÁ SUPERLIGA
Hráči: Hulk, Oscar, Ramires (Brazílie), Carlos Tévez, Ezequiel Lavezzi (Argentina), Jackson Martínez (Kolumbie), John Obi Mikel (Nigérie), Gervinho (Pobřeží Slonoviny).
Trenéři: André Villas-Boas, Felix Magath, Luiz Felipe Scolari, Manuel Pellegrini, Fabio Cannavaro.
INDICKÁ SUPERLIGA
Hráči: Diego Forlán (Uruguay), Florent Malouda (Francie) Trenéři: Roberto Carlos, Marco Materazzi, Zico.
Bývalí spoluhráči Jana Štohanzla z Mumbai City: Nicolas Anelka (nyní kouč), Fredrik Ljungberg, Manuel Friedrich.